Piątek 21 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Chcą promować bezpieczny wypoczynek. Proste reguły ratują życie

Data publikacji: 2019-06-19 21:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Chcą promować bezpieczny wypoczynek. Proste reguły ratują życie
 

Jak bezpiecznie spędzić wakacje na Pomorzu Zachodnim? O ważnych zasadach w środę (19 czerwca) mówili uczestnicy konferencji prasowej rozpoczynającej cykl działań informacyjnych w regionie. Aby lepiej pokazać pracę ratowników, na Odrze przeprowadzono kontrolowaną akcję ratunkową.

Głównym celem przygotowanych działań przez Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego jest zwrócenie uwagi turystów i mieszkańców na podstawowe zasady związane z bezpiecznym wypoczynkiem, szczególnie nad wodą.

– Jak co roku współpracujemy z WOPR-em. Tradycyjnie nasze działania informacyjne uzupełniliśmy o gadżety. Będziemy posługiwać się hasłem „Zwolnij! Wypoczywaj bezpiecznie”. W dalszych planach mamy też działania skierowane do dzieci – mówiła Anna Nowak, dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Do współpracy przy kampanii zaproszono Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które pomogło w opracowaniu podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku zawartych na plakacie „Wypoczywaj bezpiecznie nad wodą”. Przekaz zawiera proste reguły, które każdy z nas potrafi wymienić, ale nie zawsze są one stosowane w praktyce. To między innymi: Nie wchodź do wody, gdy wisi czerwona flaga, kąp się w miejscach strzeżonych, bądź w pobliżu, gdy twoje dziecko zażywa kąpieli, nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Plakaty pojawią się np. przy wejściach na plaże.

– W roku 2018 liczba utonięć niestety zrównała się z liczbą ofiar wypadków drogowych. Musimy intensyfikować nasze działania – mówił Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego. Ratownik apelował także, by używać kamizelek ratunkowych i asekuracyjnych. – Można opalać się wszędzie, ale wchodźmy do wody tam, gdzie są ratownicy – podkreślał natomiast Jacek Kleczaj, prezes WOPR-u.

Uwagę wypoczywających w regionie mają zwrócić gadżety rozdawane podczas wakacyjnych pikników, pokazów udzielania pierwszej pomocy, konkursów. To jednorazowe alkotesty (5000 szt.), breloczki z maseczką do resuscytacji (2000 szt.) czy piłki plażowe (1000 szt.).

Celem zaplanowanych działań jest również zwrócenie uwagi kierowców na przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

– Nie spieszmy się. Nie kierujmy autem, gdy jesteśmy zmęczeni – apelował olimpijczyk Marek Kolbowicz.

– Kładziemy nacisk na kontrole stanu trzeźwości. Od 1 stycznia przeprowadziliśmy o 41 tysięcy badań więcej niż w zeszłym roku. Ujawniliśmy 140 więcej kierowców na podwójnym gazie. Determinacji nam nie zabraknie – zapowiedział nadkom. Arkadiusz Górecki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Uwagę kierowców mają zwrócić billboardy z hasłem „Zwolnij! Wypoczywaj bezpiecznie”, które pojawią się w kilku miejscach regionu.

Działania informacyjne prowadzone będą do połowy września. Koszt kampanii to 67 080 zł.

(k)

Fot. UMWZ

Na zdjęciu: Nie wchodź do wody, gdy wisi czerwona flaga, kąp się w miejscach strzeżonych, bądź w pobliżu, gdy twoje dziecko zażywa kąpieli, nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. To proste reguły, które każdy z nas powinien znać i stosować się do nich.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA