piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem

Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem [GALERIA]

Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem
Data publikacji: 2019-09-18 19:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 01:21
Wywietleń: 960 415606

Niby niewielki, bo ma powierzchnię 450 metrów kwadratowych. A jednak wystarczający, by móc puszczać w nim wodze fantazji i zażywać w nim relaksu, łącząc w gronie znajomych zamiłowanie do brydża z ogrodniczą pasją Tę działkę z pewnością dostrzeże każdy, kto zbłądzi na Pogodno do położonego za budynkami przy ul. Adama Mickiewicza kompleksu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. gen. Władysława Sikorskiego. To tam znajduje się prywatne „królestwo" kwiatowo-zielone Marii Matz.

- Zwykłam mawiać, że to taki mój oddział Rajskiego Ogrodu. A to dlatego, że wiele roślin, które w nim dotąd posadziłam, pochodzi właśnie z punktów sprzedaży firmy Rajski Ogród. Bardzo dużo okazów kupuję podczas jesiennych wyprzedaży. Wtedy często nawet spore krzewy można kupić po niskich cenach - opowiada pani Maria. - Staram się, by był to ogród naturalny, niezbyt przeładowany. Dobór roślin jest taki, by przez cały rok cieszyły one oko. Od stycznia do grudnia.

Przestrzeń relaksu i wypoczynku gospodyni, w której spędza czas od wczesnej wiosny do jesieni, wypełniają rabaty wysadzane licznymi odmianami rododendronów, azalii, hortensji. Inne kipią wieloma odcieniami wrzosów i wrzośców, przetykane zimozielonymi krzewami płożących się cisów, jałowców, czy różnej wielkości formowanych w szpalery, w kule i inne fantazyjne kształty tuj, bukszpanów. Na wzór bonsai tle że w dużo większej skali. Jest też miejsce dla niedużych okazów odpornej na mrozy i suszę kosodrzewiny i dorodnego świerka. Część z roślin z kolei niczym soliści w donicach rozrzucona jest punktowo po dywanach zieloniutkiej trawy.

Klimatu całemu założeniu dodają kamienie, w tymi otoczaki, służące jako podsypka i wypełnienia pośród roślinnych kompozycji, jako budulec niektórych alejek lub obwódek kwiatowych rabat. Jak choćby tej przy głównej alejce, na której w tym roku dominują cynie, czy tej przypominającej skrawek pustyni, bo z plamą żółciutkiego piasku, na której tle dla odmiany odcinają się kępy jukk.

Na uwagę zasługuje też sporych rozmiarów kobierzec z ubiorka wiecznie zielonego, zakwitającego obficie w kwietniu–maju. Teraz niczym zielona czapa, a wiosną bielą swych drobnych kwiatów w gęstych gronach ozdabia obrzeża urządzonego przed laty, dziś już bezużytecznego basenu. A przed altaną wzrok przykuwa krzew perowskii łobodolistnej obsypującej się latem drobniutkimi, fioletowoniebieskimi kwiatkami. Dlatego też bardzo często kojarzonej z lawendą. Lawendzie jednak daleko do niej pod względem rozmiarów. Krzewy dorosłej perowskii osiągają bowiem wysokość nawet 1,5 metra. Podobnie zresztą jak rosnące po sąsiedzku krzew ognika szkarłatnego i rzucający spory cień przy samej altanie pięknie utrzymany, tworzący naturalny parasol okaz tamaryszka. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Maria Matz w swoim rajskim ogrodzie, czyli na działce w kompleksie ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w sercu Pogodna.

Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem Cały Szczecin w kwiatach. Rajski zakątek pod tamaryszkiem

Komentarze

Quistorp
Waw! Waw! Waw!... Niemce na to mają swoje słowo które nie występuje w języku polskim. P R A C H T !!!!!Uczta dla oczu!
2019-09-19 19:28:06
Piękne!! Przepiękne!! Fantastyczne!!
Gratulacje i życzliwa zazdrość. BRAWO !!!
2019-09-18 20:03:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie