Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Cały Szczecin w kwiatach. Miniogród na balkonie [GALERIA]

Data publikacji: 2019-09-19 19:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 01:21
Cały Szczecin w kwiatach. Miniogród na balkonie
Balkonowy miniogród Agnieszki i Zenona Kramarzów przy ul. Jana Karola Chodkiewicza. Fot. Mirosław Winconek  

Miniogrody na balkonach bloków i kamienic to w Szczecinie wciąż raczej wyjątki. Na pewno nie norma. To, że wśród zieleni i kwiatów w najbliższym, domowym otoczeniu można żyć przytulniej i weselej, udowadniają Agnieszka i Zenon Kramarzowie. Ich balkon na pierwszym piętrze narożnej kamienicy w jednym ze śródmiejskich kwartałów przy ul. Jana Karola Chodkiewicza na Turzynie jest tego najlepszym przykładem.

Odcina się wyraźnie barwami kwiatów na tle już nieco poszarzałej i pokrytej liszajami po zaciekach, a nawet z miejscami łuszczącej się farby, frontowej elewacji. Mimo że odnowionej przy okazji remontów i renowacji starej zabudowy w tym rejonie.

- To, co widać na naszym balkonie, to dzieło i domena męża. Co roku, kiedy nadchodzi wiosna, najpierw się zastanawia, czy nie odpuścić, nie zrezygnować z kwiatów, ale chwile wahania zwykle szybko mu mijają, a wtedy zaczyna biegać i wybierać na kolejny sezon nowe rośliny do posadzenia w donicach i balkonowych skrzynkach - śmieje się pani Agnieszka. - Od jakiegoś czasu mąż też się przymierzał, by wystartować w Kurierowym konkursie, ale jakoś tak się składało, że zawsze przegapił termin zgłoszeń. W tym roku wreszcie się udało. A mobilizacją, by wziąć udział w konkursie, były zachęty osób postronnych, które na widok naszego ukwieconego balkonu nie kryły słów uznania, a nawet zachwytu.

W zaaranżowanym miniogrodzie balkonowym Agnieszki i Zenona Kramarzów zwykle prym wiodą pelargonie. W tym roku jednak dotkliwie dały im się we znaki nie tylko upały, ale i szkodniki: mszyce i przędziorki. Sprawiły, że nie są tak dorodne i obsypane kwiatami, jak bywały okazy sadzone w poprzednich latach.

Za to z nawiązką odwdzięczają się inne sezonowe kwiaty. Wśród nich szczególnie begonie, petunie, surfinie, fuksje, passiflora, jak również niewielka, ale za to bardzo efektowna i uwielbiająca słońce portulaka, w którego promieniach jej lśniące kwiaty wyglądają dosłownie jakby świeciły. A uzupełnieniem w balkonowej kolekcji są zdobiące od zewnątrz parapety balkonowych okien mieszkania dipladenie i grudniki. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Balkonowy miniogród Agnieszki i Zenona Kramarzów przy ul. Jana Karola Chodkiewicza. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ