W poniedziałek (17 października) szczeciński deweloper - „Calbud" ma pokazać ostateczny wygląd „Posejdona". W miejscu przedwojennego kompleksu handlowo-rozrywkowego UFA Palast i powojennego domu towarowego ma powstać biurowiec i dwa hotele. Szczecińska firma chce przyciągać najemców nie tylko lokalizacją, ale także proekologicznymi standardami.
Budowa UFA Palast rozpoczęła się w listopadzie 1928. Rok później kompleks był już otwarty dla klientów. W budynku położonym między obecną Bramą Portową, al. Niepodległości oraz ulicami Partyzantów i Kaszubską mieścił się wielobranżowy dom towarowy, kino na 1200 widzów, kawiarnie, piwiarnia, restauracje, klub nocny i zimowy ogród. W czasie wojny, w trakcie nalotów dywanowych 1943 i 44 roku całkowitemu zniszczeniu uległa część kinowa, a z handlowego obiektu od strony alei Niepodległości pozostał tylko żelbetowy szkielet. Po wojnie tylko ta część została odbudowana przez Polaków i zamieniona w Powszechny Dom Towarowy „Posejdon". W miejscu wielkiego kina powstało zaś letnie kino „Derby".
Przekształcenia gospodarcze po 1989 okazały się trudne dla właściciela „Posejdona" - państwowego przedsiębiorstwa Powszechne Domy Towarowe. Cała sieć, z podobnymi obiektami m.in. w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu została sprywatyzowana stając się spółką Galeria Centrum. Błędy w zarządzaniu i rosnąca konkurencja ze strony zachodnich sieci handlowych sprawiła że „Centrum" w 2009 roku ogłosiło upadłość. Nieruchomości, w tym także szczecińska trafiły w ręce zależnej spółki Centrum Development&Investments Polska.
CDI zapowiadało stworzenie w miejscu domu towarowego kompleksu biurowego. Planu jednak spółka nigdy nie zrealizowała przegrywając m.in. wyścig o prestiżowego najemcę jakim miało być Centrum Usług Finansowych Grupy Unicredit. Pod koniec 2015 roku przedwojenny obiekt stał się własnością Calbudu. Szczeciński deweloper przejął także prawa do użytkowania wieczystego sąsiednej działki przylegającej do ulicy Partyzantów.
Nowy właściciel utrzymał pierwotny projekt nowej bryły projektu przygotowany przez Federacyjne Biuro Architektoniczne Ryszarda Burbickiego. Zmienił jednak część funkcji. Oprócz przestrzeni biurowej mają się tam znaleźć dwa hotele sieci Marriott - czterogwiazdkowy Courtyard by Marriott, drugim trzygwiazdkowy Moxy. Kompleks ma się wyróżniać także skybarem na dachu oraz przestrzeganiem najwyższych standardów ekologicznych. ©℗
Artur RATUSZYŃSKI
Fot. Ryszard PAKIESER