czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Były wicewojewoda szefem zarządu melioracji

Były wicewojewoda szefem zarządu melioracji

Były wicewojewoda szefem zarządu melioracji
Data publikacji: 2016-03-14 14:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 1890 123414

Komisja konkursowa po ocenie aplikacji i przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej wybrała Ryszarda Mićko, byłego wicewojewodę zachodniopomorskiego na stanowisko dyrektora Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Przypomnijmy, że po tzw. aferze korupcyjnej w szczecińskiej melioracji, której jedną z konsekwencji było aresztowanie dyrektora Tomasza P., Zachodniopomorskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie kierował Stanisław Cygiel, wcześniej z-ca dyrektora. W siedzibie ZZMiUW poinformowano nas, że z chwilą objęcia stanowiska dyrektora przez Ryszarda Mićko, kierujący niemal od dwóch lat zarządem melioracji S. Cygiel powróci na pełnione wcześniej stanowisko.

W notce przesłanej nam przez biuro prasowe marszałka czytamy m.in., że jako wicewojewoda, Ryszard Mićko „odpowiadał za realizację polityki Rady Ministrów w zakresie zapobiegania zagrożeniom środowiska czy klęskom żywiołowym, a także dokonywania oceny stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego i opracowania planu ochrony przed powodzią”.
 
R. Mićko ukończył studia magisterskie zootechniczne w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. Karierę zawodową rozpoczął w Ośrodku Hodowli Zarodkowej w Lubianie Sp. z o.o., gdzie do 1998 r. pełnił funkcję kierownika gospodarstwa. W latach 1998-2011 pełnił funkcję wiceburmistrza w Urzędzie Miejskim w Pełczycach. Ostatnim miejscem pracy był Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Istotne jest jednak i to, że Ryszard Mićko jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego wybór nie jest więc zaskoczeniem w regionie, gdzie nadal rządzi koalicja PO-PSL.

Przypomnijmy, że wykryta przez ABW afera korupcyjna była prawdziwym szokiem dla władz samorządowych regionu. Tłumaczył się z niej osobiście marszałek Olgierd Geblewicz. Tuż po aresztowaniu dyrektora ZZMiUW mówił, że „nie tylko kontrole wewnętrzne marszałka, ale i zewnętrzne również nie wykazały w ZZMiUW jakichkolwiek nieprawidłowości”. Podkreślał, że materiał zebrany przez ABW zebrany został metodami operacyjnymi, w tym dzięki podsłuchom.

Kontrole nie wykazały nieprawidłowości, bo nie mogły wykazać. W papierach bowiem wszystko się zgadzało. Zarząd melioracji kontrolowany był wcześniej ponad 50 razy, w tym przez jednostki kontrolne urzędu marszałkowskiego: Wydziału Rolnictwa i Rybactwa, Biuro Kontroli Wewnętrznej, Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich (zadania z zakresu melioracji). Były również kontrole NIK-u, UKS-u, Wojewody Zachodniopomorskiego (sic!), a także Wojewódzkiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warto dodać, że wątpliwości śledczych dotyczyły 70 przetargów na zadania o wartości około 150 mln złotych.

R.K. CIEPLIŃSKI

Fot. Dariusz GORAJSKI  

Komentarze

Jakie zarodki?
"Karierę zawodową rozpoczął w Ośrodku Hodowli Zarodkowej w Lubianie..." I jakie ZARODKI w tej Lubianie wyhodował??? ABW utajniło je???
2016-03-14 23:54:23
No
Warto dodać. Rączka , rączkę myje. Jeden za ścieków do urzędu, drugi z urzędu na ścieki. Niezła kombinacja
2016-03-14 21:04:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie