czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Były błędy. Teraz znowu poczta

Były błędy. Teraz znowu poczta

Były błędy. Teraz znowu poczta
Data publikacji: 2015-12-21 08:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:49
Wywietleń: 2099 66072
Koniec z odbieraniem przesyłek w kantorach, sklepach monopolowych czy drogeriach. Po dwóch latach kontrakt na obsługiwanie korespondencji z sądów i prokuratur ponownie wygrała Poczta Polska, zastępując Polską Grupę Pocztową.

O perypetiach z dostarczaniem zawiadomień, dokumentów pisaliśmy w „Kurierze" wielokrotnie, przede wszystkim na początku pracy PGP. Na nowego doręczyciela narzekali otwarcie sędziowie i prokuratorzy. Z czasem sytuacja się unormowała. Od stycznia ponownie do gry wraca Poczta Polska. Już podczas procedury przetargowej pojawiały się głosy konkurencji, że Poczta Polska zaproponowała dumpingowe ceny.

Tymczasem kilka dni po ogłoszeniu wyników przetargu, swój raport opublikowała Najwyższa Izba Kontroli. Co z niego wynika?

- W ocenie NIK w momencie rozpoczęcia świadczenia usług pocztowych na rzecz sądów i prokuratur Polska Grupa Pocztowa nie była dostatecznie przygotowana do wykonywania tego zadania. Miało to negatywny wpływ na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości i spowodowało szereg poważnych problemów w doręczaniu przesyłek sądowych i prokuratorskich, szczególnie w I kwartale 2014 r. Począwszy od II kwartału 2014 r. jakość usług pocztowych świadczonych przez Grupę stopniowo rosła, m.in. dzięki coraz lepszej znajomości procedur sądowych i administracyjnych - czytamy w komunikacie. - Najpoważniejsze problemy w świadczeniu usług pocztowych dotyczyły opóźnień w doręczaniu korespondencji i niewłaściwego sposobu obliczania terminów awizowania, w tym przede wszystkim skracania ustawowego terminu drugiej awizacji przesyłek w postępowaniu karnym (nieodebrane przesyłki zwracano do nadawcy już siódmego dnia po drugim awizowaniu, czyli przed upływem ustawowego terminu). W ocenie NIK mogło to prowadzić do nieskuteczności doręczeń i mieć wpływ na przedłużanie postępowań sądowych i prokuratorskich.

(kol)

Fot.: Robert STACHNIK

Komentarze

lolo
Nareszcie. Dość, że nie umieli obliczać terminów to np. do mnie nigdy nie trafiało II awizo. Było tylko pierwsze. O samej formie odebrania przesyłki przemilczę.
2015-12-21 21:45:14
Kasa
Brawo, w końcu powrót do normalności. Pytanie, kto na tej nienormalności zarobił?
2015-12-21 11:30:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie