Piątek, 22 września 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Bus na zamówienie

Data publikacji: 06 kwietnia 2016 r. 16:18
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:49
Bus na zamówienie
 

W piątek, 8 kwietnia, w Szczecinie ma wystartować system zgłoszeń i rezerwacji miejsc w busach tzw. transportu na żądanie, organizowanego przez ZDiTM. Na razie tylko na telefon, a od maja br. również internetowo za pomocą specjalnej aplikacji. W pierwsze regularne kursy po pasażerów wyjadą one na ulice górnych Podjuch w poniedziałek, 11 kwietnia.

Bus miejski na żądanie ZDiTM uruchamia jako element tzw. centralnego systemu zarządzania komunikacją miejską i uzupełnienie siatki połączeń. W takim busie, traktowanym jako regularne połączenie, honorowane będą inne bilety czasowe czy okresowe sieciówki: miesięczne, kwartalne, semestralne. Jeśli ktoś kupi np. bilet godzinny, to w tym czasie, o ile się zmieści, takim busem będzie mógł również dotrzeć do wybranego przez siebie celu podróży bez dodatkowej dopłaty za kurs. Jeżeli jedna osoba będzie zainteresowana podróżą takim busem na żądanie, to on oczywiście przyjedzie. Jeśli nie będzie np. zainteresowania innych osób, wykona on taki kurs bezpośrednio z danego miejsca, w którym wsiądzie pasażer, do pętli w Podjuchach.

Trasa ma liczyć ok. 4,5 km  Czas obsługi to dni robocze od poniedziałku do piątku (bez sobót i niedziel) od 8 do 10 godzin dziennie, przy ciągłym wykorzystaniu 2 busów (1 pojazd w rezerwie). Klimatyzowane busy, mieszczące ok. 20 osób i dostosowane do przewozu pasażerów na wózkach mają kursować nie jak tradycyjna komunikacja, według ściśle określonego rozkładu, a tylko na konkretne zamówienie. Takie rezerwacje składać będzie można telefonicznie najpóźniej 15 minut przed realizacją kursu, od poniedziałku do piątku.

Jak zaznacza Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM, jeśli zajdzie potrzeba kursowania także w weekendy ZDiTM wprowadzi zmiany, tak żeby mieszcząc się w ustalonym w umowie limicie godzin, dopasować czas kursowania dla wygody mieszkańców.

Po ustaleniach z Radą Osiedla Podjuchy ZDiTM wytypował miejsca, z których będzie odjeżdżał bus na telefon.
Od pętli Podjuchy dalej: Granitowa ( dla wysiadających ), Chojnicka, Mielecka, Sąsiedzka, Chromowa, Ruda, Grzegorzewskiej, Wschodnia, Chełmińska - Miechowska ( dla wysiadających ) i z powrotem.

- Idea jest taka, by w zależności od bieżących potrzeb zapewnić mieszkańcom najbardziej oddalonych obszarów, gdzie nie ma regularnych połączeń, taki właśnie transport. Przy założeniu, że podróż z miejsca, w którym pasażer wsiada i chce dotrzeć np. do Podjuch lub by się przesiąść w autobus już innej linii miejskiej, nie będzie trwała dłużej niż 15 minut i zapłaci za taką podwózkę 2 zł, czyli tyle, ile kosztuje najtańszy bilet czasowy normalny a osoby uprawnione do ulgi, jak uczniowie o połowę mniej - przypomina Dariusz Wołoszczuk, kierownik działu działu sterowania, zarządzania i kontroli transportu miejskiego ZDiTM.

Pasażerowie po skontaktowaniu się z dyspozytorem ZDiTM, a w maju także po zalogowaniu i zgłoszeniu internetowym, będą mogli zamówić na konkretną godzinę bus, który dowiezie ich na pętlę lub na wybrany przystanek. O godzinie planowanej podróży będzie decydowało pierwsze zgłoszenie. Czas i trasa przejazdu będzie różna, ponieważ godzina i start pierwszego kursu może być każdego dnia inny.

- Na początek uruchamiany zamawianie kursów busem na konkretną godzinę z konkretnego wyznaczonego przystanku wyłącznie na telefon. Wystarczy zadzwonić pod numer 91 48 00 401 i zamówić transport na wybrany spośród 11 przystanków. W maju wprowadzimy możliwość zgłaszania się przez specjalną aplikację internetową - tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowa ZDiTM. - Pierwsze tygodnie funkcjonowania będą testowe. Chcemy, by mieszkańcy i osiedlowcy przekazali nam uwagi dotyczące funkcjonowania linii. W pierwszych dniach pracownicy ZDiTM będą patrolowali okolice i trasę. Będą także odpowiadać na pytania pasażerów i pomagać kierowcom, jeśli będzie taka potrzeba.

Umowę dotyczącą transportu na żądanie ZDiTM zawarł z PKS Szczecin, który okazał się jedynym przewoźnikiem zainteresowanym świadczeniem takiej usługi na terenie szczecińskich Podjuch. Za miejskiego busa na żądanie do końca tego roku ZDiTM zapłaci spółce 737 900 zł. ©℗

Mirosław WINCONEK


Fot.: (zditm)

Od poniedziałku, 11.04.2016 ZDiTM uruchamia w szczecińskich Podjuchach nową regularną linię takich, jak te, busów na żądanie, obsługiwaną przez spółkę PKS Szczecin.

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA