piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Burza wokół radnego wybranego cichaczem

Burza wokół radnego wybranego cichaczem

Burza wokół radnego wybranego cichaczem
Data publikacji: 2016-01-20 13:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 2199 105871

Sąd Okręgowy w Szczecinie zajmie się protestem wyborczym, który po wyborach uzupełniających w gminie Cedynia złożył sołtys Radostowa i 130 innych mieszkańców gminy. Protestujący twierdzą, że gminna komisja wyborcza nie dopełniła obowiązków. Procedurę otwierającą drogę do wyborów przeprowadziła „po cichu”.

W efekcie zarejestrowano tylko jednego kandydata, na dodatek dość – jak twierdzą protestujący – kontrowersyjnego. Wybory, które odbyły się w grudniu, były więc tylko formalnością. Wygrał, bo nie mogło być inaczej Rafał (Thomas) Siwiela, zarządca niemieckiego targowiska w Osinowie Dolnym, mąż zaufania w ostatnich wyborach obecnej burmistrz Cedyni, a od niedawna oskarżony z prokuratorskimi zarzutami o składanie fałszywych zeznań i oskarżeń.

Jest jeszcze jedna istotna komplikacja, która – jak wynika z właściwych ustaw – uniemożliwia R. Siwieli pełnienie funkcji radnego gminy – twierdzą protestujący. W ubiegłym roku R. Siwiela został ławnikiem Sądu Pracy w Szczecinie. Tymczasem łączenie tych funkcji jest zabronione.

Jak dowiedzieliśmy się w Sądzie Rejonowym w Szczecinie, w IX wydziale (sąd pracy) Rafał Siwiela jest na liście ławników tegoż sądu. Lista ławników z podpisem prezesa Sądu Rejonowego nosi datę 18 grudnia 2015 r. Powstała więc prawie dwa tygodnie po tak zwanych wyborach uzupełniających w Cedyni. Tymczasem zgodnie z ustawą prawo o ustroju sądów powszechnych (art. 159) nie można łączyć funkcji radnego i ławnika. Sprawę tę reguluje też Kodeks Wyborczy (art. 383), który wręcz mówi, że mandat radnego wygasa w przypadku, kiedy tenże radny łączy wspomniane dwie funkcje.
Fakty są jednak takie, że 30 grudnia ubiegłego roku R. Siwiela złożył ślubowanie po zwycięskich wyborach, w których de facto nie zagłosował ani jeden uprawniony do głosowania (zgodnie z prawem nie było takiej potrzeby).

Protest wyborczy, który trafił do Sądu Okręgowego w Szczecinie to już drugi protest dotyczący tych samych wyborów. Pierwszemu nie nadano biegu ze względu na to, że wpłynął on do sądu jeszcze przed 6 grudnia ubiegłego roku, czyli de facto przed samym głosowaniem. W tym jednak przypadku wybory odbyły się tylko w sensie formalnym. Nikt bowiem nie zagłosował. ©℗

Tekst i fot. R.K. Ciepliński

Więcej w „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu 20 stycznia 2016 r.

Na zdjęciu archiwalnym: Sesja Rady Miasta Cedyni. Kontrowersyjny – zdaniem protestujących – radny Siwiela od kilkunastu dni zasiada w ławach sali posiedzeń.

Komentarze

wątpliwości
jesli sa wątpliwości, to powinno sie powtórzyć te wybory, dla spokoju, nawet jesli ten pan wygra
2016-01-20 17:05:34
eee
Koleś podejrzany, oskarżony o składanie fałszywych zeznań, jednak może być radnym . Dla mnie dziwniejsze jest jednak, że może być ławnikiem w sądzie.
2016-01-20 15:05:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie