Sobota 29 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Miliony na nowe urny

Data publikacji: 2016-01-15 12:44
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-18 22:41
Miliony na nowe urny
Fot. Robert Stachnik (arch.)  

Około 30 mln zł zarezerwowano w budżecie dla Krajowego Biura Wyborczego na zakup nowych, przezroczystych urn wyborczych - poinformowano podczas posiedzenia sejmowej Komisji finansów publicznych.

Sejmowa komisja finansów publicznych zapoznała się z opiniami dotyczącymi m.in. planowanych na ten rok budżetów Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Krajowego Biura Wyborczego. Łukasz Schreiber (PiS) przedstawiając opinie powiedział, że komisja regulaminowa pozytywnie oceniła budżety tych instytucji.

- Poziom wydatków Kancelarii Sejmu ujęty w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. wynosi 453,4 mln zł, czyli w zasadzie tyle samo, ile w roku 2015. Ten nieznaczny wzrost o kwotę 581 tys. zł spowodowany jest zwiększeniem dotychczasowego planu wydatków inwestycyjnych o kwotę ponad 4 mln zł - powiedział poseł. 

Dość istotne zmiany dotyczyły natomiast budżetu Krajowego Biura Wyborczego, którego budżet ma wynieść blisko 91 mln zł, co oznacza wzrost o 76,6 proc.

- Jest to spowodowane przede wszystkim planowanym zakupem przezroczystych urn wyborczych w ilości 28 tys. Średnia za taką urnę wychodzi ponad 1000 zł - powiedział. Planuje się także zwiększenie zatrudnienia informatyków w KBW.

Krystyna Skowrońska (PO) podkreśliła, że projekty budżetów wymienianych instytucji są określane przez nie same, zwracając uwagę na wynagrodzenia osób w nich zatrudnionych. Wskazała na duże różnice w płacach osób zatrudnionych przez Kancelarie Sejmu i Senatu, a pracowników biur poselskich i senatorskich, którzy są wynagradzani z przysługujących parlamentarzystom ryczałtów. Z danych Kancelarii Sejmu i Senatu wynika, że średnie wynagrodzenie brutto dla pracownika biura poselskiego wynosi ok. 2,7 tys. zł (bez tzw. trzynastki), zaś pracownika Kancelarii Sejmu - 7,7 tys. zł. Natomiast zatrudnieni w biurach senatorskich zarabiają średnio 2,9 tys. zł, a pracujący w Kancelarii Senatu ok. 7,9 tys. zł (biorąc pod uwagę wszystkie jego składniki). Tymczasem średnia dla Krajowego Biura Wyborczego wynosi 5,2 tys. zł brutto i jest jednym z najniższych w instytucjach centralnych. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adam 36,
2016-01-18 21:39:24
No i waznym jest... by w tym miejscu gdzie bedzie stala i ta szklana Urna, nie bylo "szczeliny w PO-dlodze" celem ewentalnej i wg. PO-trzeby wymiany niewlasciwych glosow na... glosy od-PO-wiednie ??
ewa35
2016-01-15 13:32:42
No wreszcie i juz w Kazachstanie iKirgzji nie wowiac o innych Krajach dawno sa szklane a nwet elektronicznie po odciskach palcow glosuja

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA