czwartek, 09 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Budowa tunelu pod Świną zgodnie z planem

Budowa tunelu pod Świną zgodnie z planem

Budowa tunelu pod Świną zgodnie z planem
Data publikacji: 2020-02-27 09:43
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-04 14:07
Wywietleń: 2295 444822

Budowa tunelu pod Świną po stronie wyspy Uznam przebiega zgodnie z planem. Wycinka drzew na lewym brzegu Świny dobiegła końca, a na prawym brzegu dobiega końca. Wykonawca w ostatnich dniach po uznamskiej stronie kończył utwardzanie terenu pod platformę roboczą dla budowy komory startowej maszyny TBM.

Chodzi o wielką maszynę, która wydrąży tunel i która jest budowana w Chinach. Właśnie dla tego kolosa, który będzie ważył 2740 ton wykonawca przygotowywał teren pod budowę komory startowej. W tej części Świnoujścia trwa także budowa zaplecza socjalno-technicznego, przyłącza wodociągowego, instalacji energii elektrycznej oraz oświetlenia placu dla budowy.

Wykonawca kontynuuje nadal, na wyspie Uznam, budowę tymczasowego węzła betoniarskiego. Utwardził tu już teren, rozpoczął stawianie ogrodzenia, jak również zakończył budowę drogi technologicznej. Nadal przygotowuje place składowe dla materiałów i sprzętu – poprzez utwardzanie terenu oraz montaż prefabrykowanych płyt betonowych. Pojawiły się obawy, że w związku z koronawirusem może dojść do opóźnień. Części do maszyny TBM powstają m.in. w miejscu, gdzie doszło do rozprzestrzeniania wirusa.

– Nie ma opóźnień przy realizacji inwestycji. Do sprawy związanej z koronawirusem podchodzimy poważnie, ale i spokojnie. Nie należy siać defetyzmu. Wszystkie prace odbywają się zgodnie z harmonogramem i mamy w zapasie pięć miesięcy – zapewnia Joanna Ścigała z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych w Świnoujściu.

Tunel drążony w technologii maszyny TBM pod cieśniną Świny będzie miał długość ok. 1,44 km. Inwestycja obejmie dojazdy do tunelu w postaci wykopu otwartego i tunelu wykonywanego metodą stropową na wyspie Uznam oraz na wyspie Wolin. Elementami układu drogowego będą również: drogi dojazdowe do tunelu, plac manewrowy, skrzyżowanie-rondo na wyspie Wolin i skrzyżowanie typu „T” na wyspie Uznam. Przebudowa czeka także istniejące przyległe ulice. Harmonogram zakłada zakończenie inwestycji wraz z pozwoleniem na użytkowanie we wrześniu 2022 roku.

BaT

Komentarze

@asia
a pisobolszewia jakoś od 2015 roku nie potrafi nawet wykopać centymetra tunelu - to jest dopiero skandal
2020-03-04 14:05:07
asia
Debile @Kris, wert, Tunel, krytykują zajadle PIS. Za co? Chyba za to, że po 70 latach wreszcie zbuduje przeprawę. Dlaczego PIS w ogóle buduje ten tunel? Dlaczego musieli zaczynać od zera? Od opracowania specyfikacji przetargowej i ogłoszenia przetargu? Przecież Tuskomatoły miały 8 lat na opracowanie i zbudowanie tunelu...
2020-03-02 19:28:08
Alek
Ale denne wpisy. Polacy walczą między sobą
2020-02-29 06:35:29
@Kris
4 lata faza przygotowawcza? KPISZ. Tunel powinien już dawno być wydrążony. PiS to banda nieudaczników.
2020-02-28 16:57:40
wyspiarz
Na razie wycięto kawał lasu i tyle w temacie.
2020-02-28 13:30:32
@ Kris
Gdyby nie było idiotów, nie było by ani KOD-u, ani Koalicji Obywatelskiej.
2020-02-28 09:23:20
Kris
Jakieś dupki komentują artykuł, przecież jest faza przygotowawcza terenu a nie drążenie . Ale co zrobić taki mamy klimat
2020-02-28 08:09:49
wert
Pisiorstwo wie ile metrów tunelu już wywydrążyło czy nie
2020-02-27 20:54:16
Szczecin
SĄD SZCZECIŃSKI SKORUMPOWANY Energopol Szczecin nie płaci wynagrodzenia od sierpnia tunel w Łodzi ma rok opóźnienia
2020-02-27 18:22:08
Olek
Można być głupim ale żeby jak Tak?
2020-02-27 16:17:34
Konkretnie
Ile metrów tunelu już wykopano?
2020-02-27 16:13:22
Tunel
Do przekopania tunelu pod Martwa Wisła w Gdańsku zastosowano niemiecka maszynę typu TBM a tutaj ktoś wynalazł Chiny a teraz jest pytanie czy nie lepiej i taniej było zastosować sprawdzona maszynę wiertnicza niż niepewna i niesprawdzona chińska teraz jeszcze dochodzi chiński koronawirus nie wspominając i firmach realizujących ten przekop w postaci prawie upadłego Energopolu z z Szczecina
2020-02-27 15:40:46
Przewoznik przez Swine
Tylko czy te promy przez Swine wytrzymaja te dwa lata??
2020-02-27 15:25:28
TAK myśl
Tusk nie chciał budować tunelu w Świnoujsciu, wolał w Gdańsku( dwururowy)!
2020-02-27 15:06:58
do @ Tak?
- gdyby po..y (Neumann w Tczewie) zamiast pisać głupoty zaczęli kopać " na metr głąboko" to tunel byłby już oddany do użytku. Mogą po... kopać łyżeczkami od herbaty lub "ryć dołki".
2020-02-27 12:45:20
wiesiek
Tak ale głupi , czytaj gazety ." Kto nie czyta ten się nie rozwija' !1
2020-02-27 11:00:40
Tak?
To znaczy ile metrów tunelu już wydrążono w ciągu ostatnich 4 lat?
2020-02-27 10:35:51