czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pierwsza umowa na rozbudowę terminalu LNG

Pierwsza umowa na rozbudowę terminalu LNG

Pierwsza umowa na rozbudowę terminalu LNG
Data publikacji: 2020-02-24 13:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Wywietleń: 763 444375

Pierwsza z umów, dotyczących rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, została podpisana w poniedziałek (24 lutego) w Warszawie. Inwestycję podzielono na kilka zadań. Jedno z nich to dodatkowe instalacje zwiększające nominalną moc regazyfikacyjną terminalu z 5 do 7,5 mld m sześc. rocznie. Kontrakt pozyskało konsorcjum firm Porr oraz TGE Gas Engineering.

Spółka Polskie LNG z Grupy Gaz-System podpisała umowę na rozbudowę istniejącej instalacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego o dodatkowe regazyfikatory SCV. Dzięki temu o 50 proc. zostaną zwiększone obecne moce regazyfikacyjne świnoujskiego terminalu.

Co zawiera umowa rozbudowy terminalu LNG?

Umowa obejmuje zaprojektowanie instalacji oraz montaż regazyfikatorów LNG i pomp kriogenicznych. Efektem tej inwestycji będzie rozszerzenie funkcjonalności i zdolności technicznych terminalu w Świnoujściu.

– Rząd RP od czterech lat konsekwentnie realizuje strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego do Polski – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. – Rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ważnym elementem uniezależniania się Polski od dostaw z kierunku wschodniego. Dzięki tej inwestycji zwiększamy poziom bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Jak zmienią się możliwości terminalu w Świnoujściu?

Zgodnie z umową, zainstalowane zostaną m.in. dwa dodatkowe urządzenia SCV, które umożliwią osiągnięcie zdolności regazyfikacji na poziomie 7,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Kluczowe urządzenia zamówiono w październiku 2019 r. w ramach dostaw inwestorskich. Wykonawcą projektu rozbudowy zostało konsorcjum firm Porr i TGE Gas Engineering. 

– Dziś podpisujemy umowę, której realizacja zwiększy o 50 procent dotychczasowe zdolności regazyfikacyjne terminalu LNG – mówił Tomasz Stępień, prezes spółek Polskie LNG i Gaz-System. – Oznacza to, że zawarliśmy wszystkie kontrakty dotyczące pierwszego etapu rozbudowy i wchodzimy w fazę wykonawczą inwestycji. Zgodnie z harmonogramem, ten etap planujemy zrealizować do końca 2021 roku.

Rozszerzenie funkcjonalności terminalu LNG w Świnoujściu

Program rozbudowy terminalu w Świnoujściu składa się czterech części: zwiększenia mocy regazyfikacyjnych (I etap) oraz budowy drugiego nabrzeża, trzeciego zbiornika LNG i bocznicy kolejowej na cysterny i kontenery ISO (II etap).

Inwestycja jest objęta dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt nosi nazwę: „Rozszerzenie funkcjonalności terminalu LNG w Świnoujściu”.

(ek)

Na zdjęciu: umowę, w obecności pełnomocnika Piotra Naimskiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, podpisali przedstawiciele inwestora i wykonawcy (od lewej): Tomasz Stępień – prezes Polskiego LNG i Gaz-Systemu, Piotr Kledzik – prezes Porr SA i Markus Ecker – prezes TGE Gas Engineering. 

Fot. Gaz-System/Twitter

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie