piątek, 20 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > „Buciki pamięci”. Starcie pod kościołem

„Buciki pamięci”. Starcie pod kościołem

„Buciki pamięci”. Starcie pod kościołem
Data publikacji: 2019-08-25 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-27 11:48
Wywietleń: 2164 410561

Baby Shoes Remember, czyli „Buciki pamięci”. W niedzielę odbyła się w Szczecinie akcja wieszania na kościelnych płotach dziecięcych bucików przewiązanych czarną wstążką. Miała przypomnieć dramaty ofiar księży pedofilów.

Szczecin już po raz drugi dołączył do międzynarodowej akcji Baby Shoes Remember zapoczątkowanej w latach 70. w Irlandii. Jest ona upamiętnieniem ofiar pedofilów w sutannach i sprzeciwem wobec chronienia przestępców seksualnych przez Kościół katolicki.

W Szczecinie uczestnicy akcji (z Kongresu Kobiet w Szczecinie oraz Gryfińskiego Strajku Kobiet) spotkali się o godz. 12 na pl. Zwycięstwa przy sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Naprzeciwko nich stanęli „obrońcy Kościoła” zmobilizowani przez skrajnie prawicowego blogera Dariusza Mateckiego.

– Doszło do słownej konfrontacji – relacjonuje przebieg zdarzenia Bogna Czałczyńska, działaczka na rzecz kobiet. – Panowie byli agresywni. Nie mogliśmy podejść do świątyni, staliśmy więc na chodniku.

Po około 20 minutach biorący udział w happeningu przeszli z transparentem: „Rozliczcie księży pedofilów” pod kościół św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy. Tam uczestnicy również natknęli się na „obrońców Kościoła przed atakiem feministek”, którzy uniemożliwili im podejście do płotu i zawieszenie na nim bucików.

– Oni najprawdopodobniej nie rozumieją, że tu chodzi o symboliczny gest – tłumaczy Bogna Czałczyńska. – O przypomnienie, że dramaty wielu ludzi wciąż nie są rozliczone. I że tak naprawdę nie chodzi o konkretny płot i wybrany budynek. Buciki przecież można zawiesić wszędzie.

Leszek Wójcik, (an)

Fot. arch.

„Buciki pamięci”. Starcie pod kościołem

Komentarze

MP
A skrobanki są OK? Powiedzcie waszym matkom, że powinny były to zrobić.
2019-08-27 11:15:50
te...
buciki to raczej symbol skrobanek, których dopuszczają się te wojujące babszyle.
2019-08-27 11:08:49
kartofel
Kartofle na straganach po dolarze (3,50 zł) za 1 kg. w USa za dolara 3,5 kg. Za Tuska 70 groszy i co roku taniały. Obrońcy płotów na Turzyn bronić cen żywności idźcie bo jak ten cały pisowski bajzel padnie to piach gryźć będziecie. A kościół się jakoś wyżywi.
2019-08-27 10:59:07
guciu
Lizaki cukierki z boku jaj nie ma końca !?
2019-08-27 09:36:19
Szczecin
Potraktowac debilki armatkami wodnymi, albo po pare godzin prac spolecznych w hospicjum pod kontrola by krzywdy chorym nie robily.
2019-08-26 23:14:16
@dr.Pietruszka
W " dzien swiety dla katolikow" -ja (ateistka) - jestem jedyna osoba,ktora nie kosi.Tak z szacunku do nich:).
2019-08-26 19:31:50
Niech Żyje
Prawo i Sprawiedliwość. Sto lat. Zwycięży Nasza Drużyna.
2019-08-26 19:21:55
dr Pietruszka
Chyba po raz pierwszy radykałowie spod szyldów feministycznych i im pokrewnych zorientowali się,że ktoś powiedział po prostu NIE. Nie zgadzamy się na takie happeningi i mamy do tego prawo by się na nie nie zgadzać.To nasze konstytucyjne prawo nie zgadzać się na coś co nas atakuje i obraża używają różnych pokrętnych szyldów.To jest dowód bardzo żywotnej demokracji i poczucia własnych praw obywatelskich chronionych prawem i konstytucją.Należą one do kanonów zdobyczy humanizmu i ewolucji europejskich koncepcji jurysprudencji i swobód obywatelskich. I na dodatek była to pokojowa postawa oporu nacechowana umiarem i spokojem,a to że ksiądz Tomasz Kancelarczyk przygotował kosz na buciki to absolutnie dobitne przedstawienie że kieruje się godną postawą.Aktywistka stojąca na czele owej grupki szukających rozgłosu nie ma racji że to panowie byli agresywni.Myślę że dobrze zrobili że nie wpuścili do kościoła ludzi którzy po prostu kościoła i wierzących nie lubią żeby nie powiedzieć czegoś więcej. Ja się zastanawiam co na to Olgierd Geblewicz który zatrudnia ową aktywistkę u siebie na etacie a jest jednocześnie szefem sztabu wyborczego w regionie.Czy tu nie dochodzi do jakiegoś pomieszania?Czy jako zwierzchnik aktywistki akceptuje kontrowersyjne działania prowadzące do dezintegracji wspólnoty w regionie?Czy to jest rola urzędników by w świątyniach Szczecina prowadzić happeningi w niedziele który jest dla katolików dniem świętym? Czy to nie jest naruszenie praw do wolności wyznania? Mnożą się te pytania ale nie tylko pewnie naukowcy politolodzy sobie je zadają
2019-08-26 19:06:45
@wyborca
To zboczenie jest uleczalne.
2019-08-26 18:28:12
Obs.ryver
@Robert...nasłuchałes się ryja z Toruńskiej rozgłośni?Ruszyłeś konceptem jak zdechłe cielę ogonem.Ani nie ma żadnych publikacji ani skarg na tych ludzi których tu publicznie opluwasz!!!Jesteś parszywą moralnie mendą!!!
2019-08-26 18:26:46
wyborca
A ja spokojnie głosuję na Koalicję Obywatelską
2019-08-26 17:49:55
Odp.@@@glosuje
Po kazdym wygranym meczu to ja kontynuuje wyszywanie makatki ze swietymi w podziece- nic nie slysze i nic nie widze wtedy ( taki amok , po prostu):)
2019-08-26 17:24:14
@@@głosuję
Słyszałeś kiedyś takie określenie po wygranym meczu,albo po wygraniu wyborów z POpaprańcami "ale im skopaliśmy tyłki".To nie ma nic wspólnego z przemocą.Trzeba się uczyć głąbie.
2019-08-26 16:53:16
@@glosuje
Skopiesz tylki lewakom?Znowu sila kontra jakosc?
2019-08-26 14:53:26
@robert
Tak sobie manipulujesz w czasie wolnym- czy juz zglosiles do prokuratury?
2019-08-26 14:40:53
@głosuję
Ja też głosuję na Prawo i Sprawiedliwość.Skopiemy tyłki lewakom 13 października.
2019-08-26 14:35:57
@glosuje
Mozna wygrac wybory-ale nie zwyciezyc.Znane sa takie przypadki."Tego nie sieja"...
2019-08-26 14:31:21
Robert
Największa pedofilia jest wśród polityków PO i SLD ( imprezy z nieletnimi dziewczynami i chłopcami ) , wśród bogatych lewackich celebrytów opłacających nieletnich , w szkołach , na obozach itd. Miejmy nadzieję , że te dziś pełnoletnie kobiety i mężczyzni zaczną mówić prawdę co ich spotkało. Pedofilia w kosciele to margines. Sprawcami są księża - współpracownicy komunistycznej bezpieki SB. Te wszystkie lewackie akcje antykościelne organizują politycy Gazety Wyborczej , SLD i PO. Sami chowają się , bo to tchórze. Uważajcie towarzysze , bo jak stanie się krzywda duchownemu to wy za to odpowiecie .
2019-08-26 14:20:18
Głosuję
na Prawo i Sprawiedliwość. Zwyciężymy.
2019-08-26 13:31:44
Adam
To ciekawe Jezus nauczal, ze dzieci sa szczegolnie chronione w Kosciele a tu mamy ze sie chroni ksiezy..."...Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie zabraniajcie im, bo do takich należy królestwo Boże.... O tak, oświadczam wam: kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, nie wejdzie do niego". Potem obejmował je ramieniem i błogosławił, kładąc na nie ręce..." Ewangelia - Czy Kosciol od gory jest az tak zepsuty, ze nie chce sie oczyscic? To o co tu chodzi o dobro czy kase kleru? Ile jeszcze czasu zajmie gdy ludzie odwoca sie od oszustow czy szatana? Co sie stalo z kasa ktora byla wplacana na Matke Terese z Kalkuty, bo nie wpywala na potrzeby chorych, bo tam nie bylo nawet sterylnych igiel....separacji chorych z gruzlica itp...nie bylo lekarzy to co czy Kosciol to droga to swietosci czy do Piekla? a czemu Caritas jest tak drogi i ma tak wysokie koszty? z powodu altruizmu?
2019-08-26 11:59:47
beee
To jak to jest? Wyskrobać można ale pomolestować to już nie?
2019-08-26 11:49:17
Są księża przyzwoici
Nie każdy ksiądz jest pedofilem. Nie każdy ksiądz kradnie, oszukuje, tuczy się na wiernych. W interesie przyzwoitych księży jest wyjaśnienie skandali, ukaranie winnych, wydanie ich sądom, a nie chronienie patologii. I na szczęście tacy księża też są. Także w Szczecinie.
2019-08-26 11:41:49
Bielik
Gdzie informacja, że ks. Kancelarczyk właśnie zbierał buciki na rzecz dzieci uratowanych od aborcji? Jesteście bardzo nierzetelni. Zwykła tuba propagandowa PO. A szkoda...
2019-08-26 09:53:09
Myśl
Pan Matecki - hejter, człowiek Ziobry, radny, kandydat na posła, broni (z innymi panami) kościoła przed odpowiedzialnością za księży pedofilów, broni hierarchów kościoła przed odpowiedzialnością za chronienie tych księży i przenoszenie ich z miejca na miejsce, co umożliwiało im kontynuowanie działalności pedofilskiej i krzywdzenie dzieci.
2019-08-26 08:59:55
pytam
Te buciki pamięci to chyba były dla dzieci zamordowanych w wyniku aborcji co nie lewactwo??
2019-08-26 08:31:35
q
Świat płonie
2019-08-26 07:17:27
Paragraf
Pani Bogno, a co z dramatem dzików?
2019-08-25 23:03:12
Kościół katolicki nie podlega władzom w Polsce, gdyż bezpośrednio podlega Watykanowi.
Więc pieniądze na lekcje religii (2 mld. rocznie), publiczne środki dla Rydzyka, brak opodatkowania tej instytucji, opłaty na fundusz kościelny, rozdawnictwo ziemi itd. dają w sumie setki miliardów złotych rocznie z naszych podatków dla instytucji reprezentującej podmiot zagraniczny. To jest pisowska odmiana hasła KASA i ZAGRANICA.
2019-08-25 23:01:24
niewolnik RP
Czy nie jest oznaką nienawiści do Kościoła wyzysk Państwa przez Kościoł? Czy
2019-08-25 22:20:02
wilozof dyrzórnu
Czy ta akcja to nie jest znak dla "ludzi Kościoła" to znaczy dla władz. A może znak dla władz Szczecina że ich działania nie odpowiadają sytuacji? Czy Jezus nakazałby zdjąć te buciki czy może by zasugerował powieszenie kolejnych by nie być zawziętym? Czy może kazałby dać pieniądze tym pokrzywdzonym? Czy Jezus nie przeganiał kupców ze świątyni? A jak wygląda wejście do katedry?
2019-08-25 22:16:50
Buciki dla Sadowskiego
można zawiesić na drzwiach Filharmonii.
2019-08-25 22:07:58
Olek
Dzieci zamordowane jeszcze przed urodzeniem - buciki stały się im zbędne.
2019-08-25 21:43:24
dziwne
Jeżeli ktoś chce pokazywać swoje komunistyczne pochodzenie, które we krwi przenosi nienawiść do Kościoła, to jego problem - pytanie: po co okazywać to publicznie?
2019-08-25 21:36:54
dexter
NIECH NIEROBY I PEDOFILE W SUTANNACH SAMI SIĘ UTRZYMUJĄ A NIE Z PODATKÓW POLAKÓW. WYJE..BAĆ ICH DO TEGO SWOJEGO WATYKANU , ZLIKWIDOWAĆ FUNDUSZ KOŚCIELNY A POSŁUGI W WOJSKU I INNYCH INSTYTUCJACH , NIECH ROBIĄ (SKORO MUSZĄ ) NA SWÓJ KOSZT. Z BOGIEM TEN CAŁY KK MA TYLE WSPÓLNEGO CO ŚWINIA Z BALETEM.
2019-08-25 21:35:46
Pełnomocnik Katolików
Bogna a nie możesz tych bucików powiesić u siebie albo u jakiegoś posła z Koalicji? Sama mówisz że mogą wisieć gdziekolwiek.A najlepiej dać buciki na wyprawkę do Okna Życia. Potępiamy akty bluźniercze które pojawiły się w kościele,wymagają osądzenia.Jeśli ktoś jest niepewny swej seksualności niech żyje po prostu w cywilu
2019-08-25 21:34:12
pokojowe nastawienie
Dlaczego jest taki nieprawidłowy przekaz?ksiądz Kancelarczyk zbierał buciki dla uratowanych dzieci od aborcji i nie chcieli dać bucików?
2019-08-25 21:30:07
Gość
A kiedy podobna akcja pod domem wybitnego jazzmena polskiego pana Krzysztofa S.Panie feministki bądźcie konsekwentne!
2019-08-25 21:28:50
@ wyznawców.....
Te rzekome feministki wywodzą się zapewne z menelskich domów. Nic dziwnego, że tak się zachowują, bo skąd mają wiedzieć jak się w miejscu publicznym zachować.
2019-08-25 21:05:27
wieloletni ministrant KK- obudźcie się PROSZĘ pogońmy watykańskiego okupanta!!
Kościół i wszelkie organizacje "małe stópki" i inni są zainteresowani TYLKO PRZED NARODZENIEM płodu, a później RADŹ SOBIE SAMA...I TO JEST TA WASZA TROSKA ?? ( w przypadku wiadomego upośledzenia płodu rezygnować z życia rodzinnego i hodować potworka??) Nie dziękuję !!!
2019-08-25 20:32:29
świadectwo wiary
wojcik ty feministka jesteś chłopie???? juz dziś byś nie pracował u mnie w redakcji za te bzdury!!!!!!!!!!!!!!!! wspaniałe świadecwto wiary!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2019-08-25 20:22:20
Nenufar
Brawo Matecki, Bogna to aktywistka lewicy. Dlaczego katofobia oszolamia ludzi
2019-08-25 20:13:35
Nic z tego
Kościół to wielkie niewyobrażalnie wielkie pieniądze dlatego musi istnieć. Zbyt wiele interesów się tam splata i zbyt wielkie pieniądze wchodzą w grę, żeby jakaś grupa z busikami, karteczkami czy czymkolwiek innym mogła mu zagrozić. To są obiekty, grunty, działki przejmowane za ułamek wartości i gotówka w bankach i wiele innych dóbr jak najbardziej doczesnych. W walce człowieka z kapitałem w obecnych czasach zawsze wygra kapitał. I jeszcze uzupełnienie: proponuję poczytać o działalności ks. Jankowskiego ostatnio mówiła o nich jego gosposia. To wiele wyjaśnia na temat zmian w Polsce. Pamiętacie, kto odprawiał msze w stoczni, prowadził marsze itp. I na koniec: proponuję zastanowić się spokojnie bez zawiści i zawziętości nad takim pytaniem: a co jeśli boga nie ma? Bo przecież taka możliwość jednak istnieje....
2019-08-25 20:10:10
petunia
Na pewno księża zbyt często mówią źle bądż czynią, źle - brak im jest wiedzy psychologicznej a ludzie sluchaja tego co mowia ; nauki oderwane są od rzeczywistości, Polacy staja sie zadufani i nieżyczliwi i nie chcą pomogać innym ludziom; ludzie widzą ze jest Bank Watykański objęty tajemnicą...Ciekawe co by Chrystus powiedzial na to co robi Bank Watykański??? A potem może iść w doł organizacji zło; jaki jest sens bycia duchownym gdy ktoś udaje tylko? Co tego nie widać?
2019-08-25 19:54:24
autorzy oszaleli
Pan Dariusz Matecki jest radnym miejskim, a nie żadnym "skrajnie prawicowym blogerem". Co to w ogóle za hejterskie określenie? To ma być dziennikarstwo? Wstyd!
2019-08-25 19:49:30
Co się dzieje
Temat pedofilii przestał istnieć. Pomimo skali tego zjawiska, pomimo szoku jaki wywołał film Sekielskiego. Kościół w stanie samouwielbienia, księża szukają wrogów w środowisku LGBT, PiS sra ze strachu przed Rydzykiem. A społeczeństwo....
2019-08-25 19:45:43
pracowita
wczoraj skrobanka, dzisiaj buciki
2019-08-25 19:36:57
Wódz OTUA
Stałem z boku i obserwowałem.To grupka wrzeszczących,wulgarnych i agresywnych kobiet słownie,a nawet fizycznie atakowała mężczyzn stojących przy ogrodzeniu.Znamiennym jest,że żadna nie przybyła z mężem ani partnerem.Który z mężczyzn chciałby trzymać takie w domu?
2019-08-25 19:21:49
Do wyznawców Matołeckiego ( którego Rada Miasta ma w Dudzie..)
382 zgłoszone przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich w latach 1990-2018, w tym 198 dotyczące osób poniżej 15 roku życia – to statystyki dotyczące pedofilii wśród duchownych, które przedstawiła w czwartek 14 marca Konferencja Episkopatu Polski. Po przedstawieniu danych głos zabrali biskupi zgromadzeni na konferencji prasowej. www.wprost.pl /kraj / 10199212 /kep-ujawnil-dane-dot-pedofilii-wsrod-duchownych-to-nie-jest-problem-samego-kosciola html To nie jest kilku zwyrodnialców, panie radny. Nie chcę takiego radnego czynić niezasłużenie sławnym, więc z imienia i nazwiska wymieniać nie będę. Jest hejterem i sam się do tego przyznaje, swoimi kolejnymi działaniami potwierdzając, że nie cofnie się przed żadną niegodziwością i żadnym najbardziej bezpodstawnym oskarżeniem kogokolwiek o cokolwiek, byle było o nim głośno i byle warszafka przy Nowogrodzkiej go zauważyła (i należycie za to wynagrodziła).
2019-08-25 19:14:14