Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Brzęczyszczykiewicz poszukiwany

Data publikacji: 2019-09-08 22:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-10 11:41
Brzęczyszczykiewicz poszukiwany
 

Zastanawialiście się kiedyś, ile osób w Polsce nosi Wasze nazwisko? A może chcecie wiedzieć, jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? Z pomocą przychodzi portal Dane.gov.pl.

Nie od dziś wiadomo, że łączą nas wspólne geny. Możemy być spokrewnieni lub przynajmniej spowinowaceni z osobami spotykanymi przez nas w pracy, sklepie czy na spacerze.

Istnieją odpłatne badania pokazujące nasz genotyp. Dzięki nim ludzie na całym świecie przekonują się, że ich przodkowie pochodzili często z różnych zakątków świata. To ciekawe informacje, jednak – z uwagi na koszty – wciąż dla nielicznych.

Na szczęście, dostępne na portalu Dane.gov.pl, otwarte bazy są za darmo. Znajdziecie tam m.in. listę ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju, w tym te najpopularniejsze.

Dzięki niej – nieważne, czy nazywasz się Nowak, Paździorko, czy Kornacki – dowiesz się, ilu potencjalnych krewnych lub spowinowaconych o Twoim nazwisku żyje dziś w Polsce.

Oto top 5 najpopularniejszych nazwisk w Polsce:

• Nowak – tak na nazwisko ma 204 876 osób

• Kowalska/Kowalski – nazywa się tak 138 612 Polaków

• Wiśniewska/Wiśniewski – to nazwisko, które nosi 110 375 osób

• 99 464 - tylu Wójcików mieszka w naszym kraju

• Kowalczyk – to nazwisko 97 928 osób

Rdzenie nazwisk mają różne pochodzenie. Niektóre, jak Szymański, Jankowski czy Wojciechowski pochodzą przeważnie od imienia ojca lub świętego patrona. Inne, jak Potocki, Kostka czy Czartoryska mogą wskazywać na szlacheckie pochodzenie. Z kolei Kowalski, Woźniak czy Krawczyk wywodzą się przeważnie od zawodu wykonywanego przez założyciela danego rodu.

Większość z nas kojarzy również nazwiska bohaterów filmów, powieści albo audycji radiowych takie jak Matysiak, Zagłoba, czy Kmicic. Co ciekawe, oprócz świata kultury, spotkamy je również wśród współcześnie żyjących Polaków.

Jak się jednak okazuje, na próżno możemy wśród nich szukać nazwiska bohatera filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” – Brzęczyszczykiewicza. Akurat to nazwisko zostało wymyślone na potrzeby kinematografii.

Natomiast, jeśli zajrzycie na Dane.gov.pl, przekonacie się, że żyją wśród nas potencjalni krewni obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – w Polsce jest dokładnie 11 osób noszących nazwisko Trump.

To niejedyna ciekawostka znaleziona na tym portalu. Chcecie poznać inne? Zajrzyjcie tam.

Baza nazwisk to tylko jeden z ponad 13 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne.

Co ważne, niektóre – dostępne na tym portalu - zasoby są otwarte przez API, tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

(g)

Fot. MC

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Realista
2019-09-10 11:36:39
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz to ten z jak rozpętałem drugą wojnę światową.
POLAK
2019-09-10 09:08:57
Nazwiska na ski, cki, pochodzenia od zwierząt i zawodów to nazwiska żydowskie! spolszczone! za komuny wciskali kity że to POLSKIE a to bzdura i łatwo dziś to sprawdzić...przyda się do ustawy 447 POLSKIE (słowiańskie) nazwiska są brzęcząco - syczące jak np.Brzęczyszczykiewicz, zawierające szcz
N
2019-09-09 06:43:43
Przecież już od dawna jest strona o geografii nazwisk, więc to żadna nowość.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ