Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Brudy tramwajowe [GALERIA]

Data publikacji: 22 września 2016 r. 09:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Brudy tramwajowe
 
Z utrzymaniem czystości swojego taboru nie radzi sobie, i to nie od dziś, spółka Tramwaje Szczecińskie. Od kilku tygodni szuka chętnych na umowy zlecenia. Po tym, jak rozstała się ledwie z wybraną przez siebie profesjonalną firmą świadczącą takie usługi. W tramwajach pojawiły się anonsy, że TS zatrudni osoby do sprzątania i mycia wagonów. Dyspozycyjność i sumienność to jedyne kryteria naboru. Nie licząc tego, że zainteresowani mieliby świadczyć pracę w godzinach nocnych i wczesnoporannych w zajezdniach Golęcin i Pogodno.

W ogłoszeniach jest telefon i dane adresowe, na które można kierować oferty. Jak przyznała Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa TS, spółka liczy, że tą drogą uda się znaleźć przynajmniej kilkanaście osób.

Uwagi dotyczące wyglądu taboru i brudu w pojazdach odbieramy w redakcji od naszych Czytelników od dłuższego już czasu. Osoby, które na co dzień korzystają z tramwajów, zwracają uwagę, że wagony nie tylko od wewnątrz, ale i z zewnątrz (pudła i szyby) są niesamowicie umorusane, zapyziałe, zapuszczone, a grubością warstwy brudu, jaka je pokrywa, zaczęły dorównywać pokładom brudu na przystankowych wiatach. Pasażerowie zaskoczeni i oburzeni są, że nie dba się dostatecznie o tabor, w tym o zakupione za wiele milionów niskopodłogowe składy swingów, czy modernizowane pojazdy typu moderus. Odnoszą wrażenie, jakby nie były one myte i sprzątane od nowości, czyli od wyjazdu na trasy w regularne kursy.

W latach 2011-2015 usługi te wykonywała JAWI Sp. z o.o. W 2015 r. TS zmieniły usługodawcę na TOMEX Usługi Porządkowe Marcin Rudnicki. Po przetargu na początku tego roku kolejna umowa ze spółką TOMEX miała obowiązywać od marca br. do końca lutego 2017.

W roku 2013 r. tego rodzaju usługi kosztowały 507 631 zł netto, w roku 2014 - 492 750 zł , a w roku 2015 - 463 457 zł. Kwota z tytułu usługi obliczana była co miesiąc po jej wykonaniu także w przypadku ostatniej umowy ze spółką TOMEX Usługi Porządkowe Marcin Rudnicki. Była ona zawarta na czas 1 marca br. do 28 lutego 2017 r., ale okazało się, że nie jest ona wstanie sprostać zadaniu, którego się podjęła.

Już od pierwszego miesiąca obowiązywania umowy rozpoczęło się naliczanie kar. Tylko np. za czerwiec TS potrąciły firmie Tomex 10.212,00 zł kar za nieodebrane wagony tramwajowe po ich sprzątaniu codziennym, okresowym i myciu zewnętrznym, jak również za brak wymaganej liczby pracowników oraz brak odkurzacza przemysłowego. 

- Na początku lipca wysłaliśmy do firmy pismo ostrzegawcze, że jeśli się nie poprawi, to skorzystamy z odpowiednich zapisów umowy, przewidujących wcześniejsze jej wypowiedzenie - wyjaśnia Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM. - Faktury były wystawiane co miesiąc na podstawie wykonywanych prac, wahały się między 17 - 30 tys zł. Naliczona kara za lipiec wynosiła 13 306 zł, za sierpień 17 tys. zł.

Umowę ostatecznie wypowiedziała firma Tomex 23 sierpnia tego roku. Czy zatrudnienie osób na umowy zlecenia okaże się lepszym rozwiązaniem, dowiemy się za jakiś czas. Trwają poszukiwania chętnych. Póki co pasażerowie zdani są na jazdę taborem uklejonym od brudu, z zamazanymi szybami. Przed nami jesień, więc na rychłą poprawę w tym względzie, gdy chodzi o komfort jazdy, nie ma zatem raczej co liczyć. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Szczecińskie tramwaje są brudne. Nie od dziś, nie od miesiąca, nie od roku. Przewoźnik szuka znów chętnych do ich mycia i sprzątania. 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jaga
2016-09-23 09:43:51
Jak będą jeździć brudne to będą oszczędności w firmie. A jak będą oszczędności to murowana nagroda dla prezesa.
czas wywalic dyr. od trawmajow
2016-09-22 22:06:47
jesli pazerne firmy placa ludziom grosze za robote w nocy to nie ma co sie dziwic, a zditm tez nie lepszy bierze byle jakie obce firmy aby tylko taniej! a dyr. od tramwajow zadowolny z siebie jaki to on oszczedny.
nie głosowałem na "Prezia"
2016-09-22 20:43:11
A "Prezio" najprawdopodobniej ma się bardzo dobrze i takie krytyczne artykuły spływają po nim, jak po kaczce. Jest to osobnik odporny na wszelaką krytykę i jednocześnie uparty, jak "osioł na przejeździe kolejowym".
Gość
2016-09-22 15:21:28
Coś się mnie wydaje że tramwaje nigdy nie będą super czyste jak nie ma myjni w najnowocześniejszej zajezdni w Polsce bo jak ogarnąć koło 100 wagonów dziennie wiadrem i szmatą przy minimalnej liczbie osób sprzątających
Rob
2016-09-22 14:13:29
Dziekuje za ten tekst.To jest to bardzo dobry przyklad na to, ze cos jest |"po szczecinsku" zrobic ale nie do konca. Zrobic zle. Bylem miesiac wakacyjny w Trojmiescie i mam takie refleksje : komunikacja trojmiejska jest : a.Czysta, b.monitorowana, c.punktualna, d.dzialaja wyswiewtlacze informacyjne jaki przystanek, ile czasu do nastepnego przystanku, jaka odleglosc i NIE DUBLUJA SIE komunikaty jak to ma miejsce w Szczecinie i na kazdym przystanku tramwaj nie melduje w jakim kierunku jedzie, e.motorniczowie i kierowcy autobusow sprzedaja bilety o kazdej porze,f. jezdzilem wilokrotnie komunikacja trojmiejska i... nie napotkalem pijacych alkohol w pojazdach co jest nagminne i wlasciwie norma w Szczecinie o kazdej porze dnia, bylem kilkakrotnie kontrolowany przez tzw. "Kanarow", co w Szczecinie nie zdazylo mi sie dobrych kilka lat a jezdze komunikacja codziennie, zadna szyba w tramwajach czy autobusach nie byla nawet zarysowana. Przystanki jak i cale Trojmiasto CZYSTE !!!!! Mysle sobie ze Panstwo od Komunikacji powinni udac sie do tTrojmiasta w delegacje po nauke na temat czystosci i dbania o tabor i pasazerow.
Motorniczy
2016-09-22 12:49:56
Przy takich sytuacjach dajmy Prezesowi TS kolejne nagrody bo dobrze wykonuje swoje obowiązki. Przecież dzięki takiemu postępowaniu Firma TS ma kolejne oszczędności, z których wyłuska się na nagrody po kilkadziesiąt tysięcy złotych dla Prezesa oraz członków Rady Nadzorczej, która tak hojnie obdarowuje Prezesa.
Jan
2016-09-22 11:41:34
Pasażerów też bedą myć? Fetor spoconych, niedomytych ludzi jest nie do zniesienia w KM.
kobold
2016-09-22 10:29:02
Czysto nie będzie bo TS nie mają myjni, a szansa na nią zaprzepaszczona została przy okazji modernizacji zajezdni Pogodno...
Gargamel
2016-09-22 10:13:09
ZDiTM mówi tak jakby w ciecinie była tylko jedna firma sprzątająca. Firm jest dużo, tylko trzeba zapłacić. No, ale wtedy mogłoby nie starczyć na nagrody dla różnego typu dyrektorków i ich rodzin. I za co później taki dyrektorek kupi sobie nowy samochód? Za co dom postawi? Tramwaje będą brudne, a jak się chołocie nie podoba to niech zapyla na piechotę.
Tramwaje
2016-09-22 09:49:22
Jak to, spółka sobie nie radzi? To za co jej prezes dostał astronomiczną nagrodę??
miki
2016-09-22 09:35:12
Ale Drzazga chwalił szefa spółki przy okazji awantury o nagrody....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA