Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Bronowicka, czyli woda, lipa i cała reszta

Data publikacji: 2017-10-28 10:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:54
Bronowicka, czyli woda, lipa i cała reszta
 
Utrzymanie nowego cmentarza komunalnego przy ul. Bronowickiej kosztuje szczecińskiego podatnika 1 milion złotych rocznie. Mieszkańcy nie chcą tam żegnać swoich bliskich, bo obawiają się, że ciała będą spoczywały w wodzie. Zdaniem magistratu i ZUK, za czarny PR tej nekropolii odpowiadają lokalne media. A oni teraz – jak twierdzą – robią co mogą, żeby utrzymać go w jak najlepszym stanie. Czego dowodem kolejne niemal 800 tys. złotych tylko w tym kwartale zainwestowane w zieleń, która na Cmentarzu Zachodnim jest w fatalnym stanie.  

Sadzenie nowych drzew i krzewów już ruszyło. Z wizją lokalną na ul. Bronowicką wybrali się też radni z komisji ds. gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska. Odwiedzili Cmentarz Zachodni po przeszło tygodniu z pogodą bez deszczu. Dla części z nich była ona kolejną w ciągu minionych kilku lat. Niektórzy doskonale pamiętają dziś chociażby tę z zimy (był luty 2012 roku), kiedy to – jeszcze w trakcie urządzania cmentarza – skute lodem połacie wodnych rozlewisk wyglądały jak jedno wielkie lodowisko. Natomiast od pewnego czasu do tego miejsca przylgnęło określenie, że to zajęcza łąka. A to za sprawą warunków, jakie odnalazły dla siebie właśnie szaraki: stało się ono dla nich doskonałym, ustronnym schronieniem i przy okazji wybiegiem.

– Na moje pytanie, czy prezydent zamierza odrzucić pomysł powiększania tego cmentarza i bezsensownej budowy Domu Pogrzebowego, odpowiedź brzmi – będziemy budować! A w cieniu tej inwestycji wybudowana w polu, ale naprzeciwko wjazdu na ten cmentarz restauracja krzystkowego radnego Mariusza Bagińskiego.... Nic dziwnego, że prezydentowi i jego radnym tak zależy na "rozwoju" tego cmentarza... – komentowała Małgorzata Jacyna-Witt, radna niezrzeszona. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 27 października 2017 r.

Mirosław Winconek, Arleta Nalewajko

Na zdjęciu: Od maja 2013 r., tj. od uruchomienia, na „Bronowickiej"  odbyło się nieco ponad 350 pochówków.

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do XYZ jurek
2018-03-13 10:48:00
"Do tego szybki odzysk nieopłaconych grobów, znam przykład rodziny, która zalega z opłatą prawie 20 lat a grób stoi" - nie znasz przepisów: 20 lat to minimum! by grób był zachowany należy opłacić kolejne lata... Do pani Jacyny: wychodzi na to, że radni nie powinni prowadzić jakiejkolwiek działalności... wszak remonty i budowa nowych obiektów przez miasto napędza rynek handlu oknami... zawiesiła Pani swój biznes...
Raf
2017-10-29 06:25:56
Ta Pani chciała wyrzucić przebudowę Kwiatowej. Radna która wyrzuca inwestycje ze swojego osiedla! Żenada!
XYZ
2017-10-28 14:54:57
Dlaczego nie wykorzystano maksymalnie terenu od strony ul. Mieszka I? Jeżeli to były działki prywatne to trzeba było je wykupić, pewnie wyszłoby taniej niż nowy cmentarz. Między ulicami Milczańską a Białowieską zlokalizować parking z bramą wjazdową. I miałoby to ręce i nogi. A tak jest przysłowiowy "Bangladesz". Do tego szybki odzysk nieopłaconych grobów, znam przykład rodziny, która zalega z opłatą prawie 20 lat a grób stoi. I w efekcie nowy cmentarz byłby niepotrzebny. Mapka poglądowa: https://i.imgur.com/f9iggvd.jpg
Nie-Tomasz.
2017-10-28 14:16:04
Jest pan panie Tomaszu opłacany przez UM ? Nie widzi pan związku pomiędzy pogrzebem, stypa i cmentarzem? Czy płacą panu za krytykowanie MJW.
Tomasz
2017-10-28 12:55:24
Uwaga Pani Małgorzaty Jacyny-Witt jest co najmniej dziwna, restauracja na przeciwko cmentarza to źle czy dobrze ? Czy od tego ma zależeć rozwój cmentarza potrzebnego dla miasta ? Pani Radno, trochę powagi w ocenie sytuacji.
Stanisław
2017-10-28 11:30:46
Mieszkam w pobliżu cmentarza przy ul. Bronowickiej, w sierpniu wybrałem się tam na spacer i przekonałem się, że to naprawdę pięknie położona nekropolia, zieleń, przestrzeń, wygodne zadbane alejki, ładnie nasłoneczniony teren, interesująca mała architektura, duża ilość miejsc parkingowych. Negatywny PR dla tego cmentarza jest absolutnie nieuzasadniny, oceniany był w czasie jego jeszcze urządzania i w skrajnie negatywnych warunkach atmosferycznych. Niedowiarków i malkontentów zachęcam do jego odwiedzenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ