środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Bohater, który ratował ludzi po wypadku na A6, z polskim obywatelstwem

Bohater, który ratował ludzi po wypadku na A6, z polskim obywatelstwem

Bohater, który ratował ludzi po wypadku na A6, z polskim obywatelstwem
Data publikacji: 2019-11-06 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-10 09:49
Wywietleń: 2406 426192

Andriej Sirowackij, który ratował ludzi z karambolu pod Szczecinem, dostał polskie obywatelstwo. Ukraiński kierowca odebrał stosowne dokumenty w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie.

Dziewiątego czerwca na A6 między węzłem „Szczecin-Kijewo” a węzłem „Szczecin-Dąbie” zderzyły się samochody osobowe i ciężarówka. Doszło do pożaru aut. Sześć osób, w tym troje dzieci, zginęło, a kilkanaście zostało rannych. Sirowackij uratował cztery osoby. Po tym zdarzeniu otrzymał od marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza list z podziękowaniami od mieszkańców naszego województwa.

Podczas środowej uroczystości w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sirowackij podziękował za przyznanie obywatelstwa. Jak zaznaczył, to co zrobił było jego obowiązkiem, rzeczą, którą musiał wtedy zrobić.

- Zobaczyłem 100 m przede mną duży wybuch, a po nim płomienie wyższe od ciężarówki. Zauważyłem auto osobowe z rozbitą tylną szybą, w którym były dzieci. Jako ojciec i mężczyzna musiałem im pomóc – powiedział PAP wspominając wydarzenia z tragicznego karambolu na A6.

Wojewoda lubuski powiedział, że wszyscy nadal pamiętają tragiczne wydarzenie na trasie A6 pod Szczecinem.

- Gdzie zginęło sześć osób, zginąć mogło więcej. Udało się temu zapobiec dzięki Tobie Andriej, dzięki tej wyjątkowej postawie, bezinteresownej postawie, szlachetnej, postawie człowieka, który pokazał, że życie ludzkie jest dla niego najwyższą wartością (...) – mówił Dajczak.

Dodał, że 24 lipca br. został złożony wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa całej rodzinie pana Andrieja i tego samego dnia zwrócił się on do prezydenta Andrzeja Dudy z prośba o rozważenie przyspieszenia związanej z tym procedury.

- Rzadko się zdarza, że w ciągu trzech i pół miesiąca uzyskuje się polskie obywatelstwo. Cieszę się bardzo, że mogę dzisiaj państwu, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wręczyć polskie obywatelstwo – powiedział wojewoda lubuski.

Andriej Sirowackij wraz z żoną Tetianą i córką Aleksandrą i synem Dmytro mieszkają w Strzelcach Krajeńskich w woj. lubuskim.

Do Polski Sirowackij przybył w 2016 r. z miasta Czerkasy położonego w centralnej części Ukrainy. Najpierw mieszkał i pracował w Słubiach, a po ściągnięciu rodziny przeprowadził się do Strzelec Krajeńskich. Jest zawodowym kierowcą ciężarówek zatrudnionym w jednej z firm transportowych, a jego żona jest kosmetyczką.

- Dopóki mam siłę, chcę zadbać o przyszłość moich dzieci i zrobić dla nich jak najwięcej. Dlatego przyjechaliśmy do Polski. Nie wyjechałem ze swojego kraju tylko w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Od razu przyjechałem tutaj z myślą o osiedleniu się w Polsce – powiedział Sirowackij.

(as, pap)

Fot. PAP/Lech Muszyński

Bohater, który ratował ludzi po wypadku na A6, z polskim obywatelstwem Bohater, który ratował ludzi po wypadku na A6, z polskim obywatelstwem

Komentarze

I bardzo słusznie!!!
Takich ludzi potrzeba więcej w naszym kraju!!!
2019-11-10 08:50:17
No tak
A Obywatele Polscy, ktorzy "Ratowali i Uratowali" ok. 2 000 000 Ludzi w Woj. Szczecinskim w Sierpniu 1980 roku od dalszego Komunizmu... czyli po-zo-stali Czlonkowie 41 Osobowego owczesnego MKS-u tj. Miedzyzakladowego Komitetu Strajkowego w owczesnej Stoczni im A. Warskiego w Szczecinie, po 39 juz latach... nie moga dalej doczekac sie jeszcze chocby Odznaczenia Krzyzem Wolnosci i Solidarnosci przyznawanym przez i obecnego Prezydenta R.P. Pana A. Dude - gdzie i Szczecinski IPN jest rowniez dalej bezradny w tej Sprawie ?? A wiec: to co tych 41 Czlonkow owczesnego MKS-u wowczas przeszlo przez nastepne 10 lat ze strony PZPR-u i SB... az do konca roku 1990 - gdzie dopiero wowczas PO-niszczono Wiekszosc Dokumentow... to wyglada ze to po prostu jest jeszcze dzisaj "maly pikus" ?/!! A moze w takim razie: trzeba bedzie "rowniez zrobic odwrotnie" i zwrocic sie z zapytaniem do tamtejszego IPN-u i Prezydenta Ukrainy tej Sprawie ??
2019-11-07 01:53:19
Aro
Panie Andriej wielki szacunek za odwagę i przytomność umysłu. Życzę Panu i pańskiej rodzinie szczęścia oraz samych sukcesów.
2019-11-06 20:19:16
Wolałbym by honorowe obywatelstwo
dostawali jego rodacy którzy realnie narażali własne życie ratując Polaków w czasie rzezi na Wołyniu.
2019-11-06 18:06:25
Bolo
Polskie obywatelstwo??? Ciekawe za co... Chociaż umie Hymn Polski i zna historię?
2019-11-06 17:42:57
Świnoujścianka
Gratuluję otrzymania polskiego obywatelstwa. Raz jeszcze dziękuję Panu za Pana bohaterski czyn. Chwała bohaterom!!!
2019-11-06 17:24:51
Leopolis
Byle chciał z nami zostać. Może nie wyjedzie do pracy do rzeszy.
2019-11-06 17:24:45
Wiktor
Jego czyn to coś wielkiego ale dobrze ze władze potrafiły się znaleźć Brawo
2019-11-06 15:56:43
Polak
BRAWO, BRAWO, BRAWO.
2019-11-06 15:08:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie