Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Bogucki: „To nie Trybunał Konstytucyjny zerwał kompromis”

Data publikacji: 2020-10-27 16:57
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-29 09:54
Bogucki: „To nie Trybunał Konstytucyjny zerwał kompromis”
 

Rozmowa ze Zbigniewem Boguckim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Zachodniopomorskim

- W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński mówił tak: „Jeżeli chodzi o sprawy związane z aborcją, to uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam - nie wolno naruszać”. Ci, którzy bronią ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o aborcji, postępują wbrew woli Lecha Kaczyńskiego, prawda?

- Spuścizna prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest dla mnie ogromnie ważna. Natomiast śp. prezydent Kaczyński mówił o kompromisie w kształcie, w jakim funkcjonował on ponad 10 lat temu. Kompromis nie został zerwany orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, ale przez praktykę stosowaną w ostatnich latach. Przesłanka eugeniczna, która w ramach owego konsensusu miała być absolutnym wyjątkiem, stała się wytrychem, który pozwalał rozszerzać aborcję na sytuacje, w których było to niedopuszczalne; wystarczało bowiem tylko podejrzenie niepełnosprawności dziecka, a nie stwierdzenie wad letalnych. Aż 40% aborcji wykonywanych w oparciu o przesłankę eugeniczną dotyczy dzieci z zespołem Downa, a tego kompromis nie obejmował. Nie ma więc rozdźwięku między tym, co mówił prezydent Lech Kaczyński, a obecnym stanowiskiem TK czy moim.

- Wszystkie badania pokazują, że Polacy w większości są za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego. Jak się ma do tego decyzja Trybunału?

- Trybunał jest niezależnym sądem konstytucyjnym i powołany jest do oceny aktu prawnego z konstytucją, a nie do kalkulacji w kontekście społecznym czy tym bardziej politycznym. Trybunał miał oceniać sprawę pod kątem prawnym - i to uczynił. Co więcej, wyrok ten jest konsekwencją wcześniejszej linii orzeczniczej TK. W 1997 roku, gdy prezesem TK był prof. Andrzej Zoll, Trybunał także w zdecydowany sposób objął ochroną życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Prof. Andrzej Rzepliński, poprzedni prezes TK, mówił:„...jak byśmy próbowali to elegancko nazwać, aborcja jest zabójstwem”.

- Oponenci prawicy mówią, że Julia Przyłębska, obecna prezes, podjęła swoją decyzję, bo tak jej kazał lider Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. 

- To aberracja. Jeśli Trybunał byłby upolityczniony, to pewnie takiej decyzji by nie podejmował, ponieważ to decyzja niepopularna. Zatem gdyby kierować się tylko wyrachowaną kalkulacją polityczną, to nie było żadnych logicznych przesłanek, aby tę kwestię teraz podnosić. Sędziowie Trybunału podjęli decyzję zgodnie ze swoim sumieniem i zgodnie z prawem. I jeszcze ważna sprawa: termin posiedzenia w tej sprawie był wyznaczony o wiele wcześniej. Oczywiste jest, że nikt nie mógł wówczas planować „przykrycia” orzeczeniem dot. aborcji, sytuacji związanej z COVID-19, jak sugeruje opozycja.

- Protestujące kobiety pytają, dlaczego chcecie, aby były one jedynie inkubatorami dla martwych dzieci.

- To jest przewrotne postawienie tezy, które każe środowiskom broniącym życia przyjąć rolę kogoś, kto się tłumaczy. Sytuacja jest zero-jedynkowa. Jeśli życie zaczyna się od poczęcia, a nie sposób temu zaprzeczyć, to przerwanie ciąży jest zakończeniem tego życia, w przypadku aborcji - brutalnym. Domaganie się tzw. prawa do aborcji, to nic innego jak domaganie się prawa wyboru zabicia nienarodzonego dziecka. Z aborcji korzystają przede wszystkim mężczyźni, którzy nie chcą brać odpowiedzialności za swoje dziecko. Mam pełną świadomość złożoności sytuacji, dlatego jak najszybciej powinny zostać przyjęte rozwiązania legislacyjne, które wesprą kobiety w ich macierzyństwie oraz które przesłankę eugeniczną doprecyzują do takich przypadków, co do których będziemy mieli absolutną pewność, że dziecko nie będzie mogło samodzielnie żyć poza organizmem matki (wady letalne).

- I wtedy będzie można dokonać aborcji?

- Tak.

- Nie daje panu do myślenia skala protestów? To, co się dzieje na ulicach, robi wrażenie.

- Z jednej strony jest wzburzenie części społeczeństwa, która uznawała kompromis aborcyjny w tym kształcie, jaki został zawarty w latach 90., nie wiedząc, jak obecnie wygląda praktyka. Z drugiej strony mamy świadome działanie - temat aborcji jest wymierzony w rząd, w Kościół katolicki. Pod płaszczykiem hasła „Strajk kobiet” lewicowa ekstrema kłamliwie przedstawia sytuację, mówiąc np. o tym, że nie będzie można przerwać ciąży w sytuacji zagrożenia życia matki, albo że nie będzie teraz badań prenatalnych i w ten sposób świadomie podpala nastroje społeczne, w istocie zmierzając do zakwestionowania fundamentów, na których opiera się nasza cywilizacja. Jest dzika rozróba, której główne hasło to "Wyp...". Mamy akty ewidentnego barbarzyństwa, jak zakłócenie mszy. Na to nie decydowali się nawet komuniści! Mamy publicznie wypowiadane groźby i fizyczną agresję. Część elity posługuje się językiem kiedyś właściwym dla marginesu społecznego. Skala protestów jest duża, ale przypominam największą w wolnej Polsce demonstrację - była to demonstracja za życiem w latach 90., o wiele liczniejsza niż dzisiejsze wydarzenia. W Marszach dla Życia w Szczecinie bierze udział 20 tysięcy uczestników. Na Jasnych Błoniach było tylko kilkaset osób. Zauważam skalę obecnych protestów, nie lekceważę jej, ale nie możemy ulec złudzeniu, że mamy do czynienia z większością.

- Odwiedził pan protestujących na Jasnych Błoniach. Aby ich sprowokować?

- Absolutnie nie. Chciałem zobaczyć na własne oczy, jak wygląda zachowanie demonstrantów. Były tam kilkuletnie dzieci, ale nie przeszkadzało to uczestnikom, w tym pani profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, w skandowaniu wulgarnych haseł. Stałem w okolicach pomnika Jana Pawła II. i nie ruszałem się stamtąd. To do mnie doszli protestujący, zaczęli mnie otaczać, napierać na mnie. Byli agresywni. Mam wszystko nagrane - widać, kto do kogo podchodzi, kto się z kim przepycha, kto zieje agresją.

- Czy rząd Zjednoczonej Prawicy obalą kobiety?

- Rząd jest zależny od woli Polaków. Póki co, rząd i prezydent mają kilkukrotnie odnowiony mandat w demokratycznych wyborach. Jeżeli komuś wydaje się, że w demokratycznym państwie władzę zdobywa się na ulicy, to się myli i nie jest demokratą. Zachowanie policji jest bardzo powściągliwe. Co pokazuje, że rząd reaguje z wielkim zrozumieniem dla sytuacji. Ale prawo musi być egzekwowane. Jeśli organizatorzy tych dzikich rozrób, nie pójdą po rozum do głowy, jeśli nie powstrzymają niszczenia mienia, napaści, państwo będzie musiało zadziałać z całą stanowczością.©℗

- Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Alan Sasinowski

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Edmund
2020-11-29 09:42:56
"Spuścizna Kaczyńskiego"....Jedyne co on spuścił,zresztą bardzo nieudanie,to pewien samolot.Ot i cały jego dorobek
Bocian
2020-10-30 04:14:33
Bardzo dobry i rzeczowy wywiad . Widać , że Pan mecenas , to rzeczowy człowiek , a te protestujące gimnazjalistki niech słuchają mądrego człowieka jak się wypowiada a nie pewnych profesorów krzyczących na wiecach, wyp****
Lalo
2020-10-28 19:03:12
Co akapit to kłamstwo: -Spuścizna prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest dla mnie ogromnie ważna - bzdura, gdyż On wiedział co to kompromis. -Trybunał jest niezależnym sądem konstytucyjnym i powołany jest do oceny aktu prawnego z konstytucją - Przyłębska i 3 dublerów to osoby powołane niezgodnie z prawem, a 2 czynnych polityków nigdy nie powinno znaleźć się w Trybunale - trybunał został źle obsadzony. -Jeśli Trybunał byłby upolityczniony, to pewnie takiej decyzji by nie podejmował, ponieważ to decyzja niepopularna - Jarosław Kaczyński przeliczył się myśląc, że narastające zagrożenie pozwoli mu upiec dwie pieczenie - odpłacić się kościołowi i przykryć problemy wynikające z pustej kasy i na siłę utrzymywanej w ruchu gospodarki, mimo ogromnego zagrożenia - To jest przewrotne postawienie tezy, które każe środowiskom broniącym życia przyjąć rolę kogoś, kto się tłumaczy - problemu nie maja ci co się tłumaczą, ale ci, których oni zmuszają do przyjmowania swojego punktu widzenia, bez liczenia się z realną, a nie hipotetyczną sytuacją matki mającej w łonie niezdolny do życia płód (żołnierz na wojnie, do którego z błogosławieństwem kościołów strzela się to na pewno człowiek, ale o tym cisza) - Z jednej strony jest wzburzenie części społeczeństwa... - ta część to dzisiaj blisko 75 %, wobec tego kogo reprezentujecie Bogucki. - To do mnie doszli protestujący, zaczęli mnie otaczać, napierać na mnie. Byli agresywni - mecenas zapewne wie, co jest prowokacja, chyba, że nie był na tej lekcji. - Rząd jest zależny od woli Polaków - wchodzenie Rządowi tam, gdzie słońce nie dochodzi, przyniosło koledze Sochańskiemu bardzo cieplutka emeryturkę, ale to już mocno starszy,schorowany człowiek. Czy warto w kwiecie lat tak ryzykować swoją reputację? Pewnie warto. Wszystko na to wskazuje. -
W czym problem ?
2020-10-28 11:42:00
Po-zwolic Lewactwu sie po-wyskrobywac... to na przyszlosc po-sostanie juz ich tylko "malutka garstka! !!!
Bogucki ma racjcę
2020-10-28 10:45:02
ale kto by tam słuchał rzeczowego prawnika wolą słuchać co krzyczy trzynastolatka o macicach i o tym że to jest wojna
Keljan
2020-10-28 08:33:23
Patrzcie dzieci, tak wyglada pisowski slugus co sprzedaje prawa i wolnosci Polakow za pisowskie srebrniki.
Macica to nie kaplica
2020-10-28 08:32:58
To hasło protestu i tu nie trzeba żadnej konstytucji i Trybunału Konstytucyjnego.Hasło róbta co chceta weszło w fazę wykonania
Wikt
2020-10-28 08:09:14
To jakiś pisowski sługus bez swojego zdania, robi co Jaro każe, ciekawe kto skorzysta z jego usług,, prawnych '' jak pisland zostanie wygnany... W sumie to może będzie bronił panów w sutannach...
wojtek
2020-10-28 07:37:14
Hmm,panprawnikpisi gada jak potłuczony.
ola
2020-10-28 06:57:06
bardzo dobry wywiad. szkoda tylko że osoby które mają na sztandarach tolerancja nie chca słuchać, a język manifestujach typu wyp... jeb... itp. to raczej nie język kobiet tylko Pań które określa się zdecydowanie mniej kulturalnie
pro-PO-zycja...
2020-10-27 23:10:25
A moze lepiej bedzie na takich Marszach i prze-Marszach... po-roz-dawac za darmo: Marchewki i Ogorki, Prezerwatywy i Spirale oraz Globulki "Z" a takze roznego rodzaju Wibratory do masazu wraz z Instrukcja Obslugi... oraz tzw. Swierszczyki - to i Marsze po-woli sie zakoncza ?/!! Gdyz wiekszosc nie-ZZZ-adowolonych Kobiet po-ste-puje jak "pszczolka Maja"...!!!
jonatan
2020-10-27 23:08:07
Na wymioty się zbiera czytając wypowiedzi jakiegokolwiek pisowca. Skąd u nich takie braki podstawowej wiedzy medycznej, dostępnej nawet w Internecie? Skąd takie twardogłowie i pewność, że tylko oni mają rację? I jak to możliwe, żeby stać murem przy Kaczyńskim, który rozpalił ogień w Polsce i nawołuje już oficjalnie do wojny bratobójczej|? Ludzie, opamiętajcie się, nie głosujcie na PiS tylko dlatego, że obdarowali was paroma srebrnikami. Kasa i tak się kiedyś skończy, ale Polska w sposób nieodwracalny pogrąży się w chaosie i niekompetencji tej władzy.
Myśl
2020-10-27 23:00:02
Pan Bogucki wypowiada się tak pokrętnie, że trzeba by odkręcać właściwie każde słowo. Prawdę widać jedynie w straszeniu ludzi. Z TK, to już tzw. przegięcie. Bez kobiety płód nie przeżyje. Władza chce bronić tylko życie płodu, mając w głębokim poważaniu życie kobiety, a zwłaszcza jej godne życie. To nie jest zgodne z Konstytucją i orzeczenie TK jest niezgodne z prawem, zresztą obecny TK z 'dublerami' nie powinien wydawać żadnych orzeczeń.
rozmowa - żenada...
2020-10-27 22:13:59
Pełen oportunizm, klakierstwo i manipulacja... i tak z dobrze rokującego, normalnego studenta prawa miast dobrego szczecińskiego prawnika wyrósł pisowski aparatczyk... Nieładnie Bogucek, zupełnie słabo... Ale zdajesz sobie sprawę, że jak całe to sprzedajne towarzystwo spod znaku kaczki zmiotą najbliższe wybory to będziesz musiał szukać szczęścia poza Szczecinem?
Nieby prawnik, mówi, ze TK jest niezależnym sądem, he, he, jakie prawo on skończyŁ i jakie miał oceny?
2020-10-27 22:13:32
Kompromitacja Panie Bogucki. Mam nadzieję, że jako prawnik będzie pan bezrobotny, Bo kto chciałby korzystać z usług prawnika, który nie rozumie co się wokół niego dzieje? A jeżeli rozumie i udaje, to tym gorzej dla takiego prawnika, przepraszam, raczej polityka.
PO-zwolic ...
2020-10-27 22:00:02
Lewactwu dokonywac aborcji... to przynajmiej na przyszlosc bedzie ich duzo, duzo mniej !!!
Bardzo dobra rozmowa
2020-10-27 20:26:15
Do zapiekłego lewactwa jednak fakty nie docierają. Chamskie wyzwiska, wulgarność - jedyne, czym epatują. Dzicz.
😂
2020-10-27 20:10:17
"Trybunał jest niezależnym sądem konstytucyjnym .....". Zajady mi popękały.😂😂😂
Katolik
2020-10-27 20:07:44
Kiedy zaczniecie nas zabijąć ?
Greg
2020-10-27 20:05:43
Jakiś dziwny pan co se chodzi po parku i ludzi nagrywa - czy oby z nim wszystko ok? Z wyglądu taki mocno podejrzany, nie wiem sam jakbym się zachował jakbym zobaczył go w ciemności pod pomnikiem, Ciekawe czy to z własnej woli tak snuje się wieczorami po parku czy to przykaz z samej góry... Zająłby się czymś pożytecznym - ale wszystkie te pisiory to takie jakieś dziwne są
Won
2020-10-27 19:22:41
Pisiorstwo niech się nawet nie odzywa.
Wystąpienie kaczynskiego
2020-10-27 19:14:42
Przed chwilą prezes ogłosił stan wojny z kobietami. Wystąpienie jak premiera Cyrankiewicza w Poznaniu w 1956 r
Borys
2020-10-27 18:44:27
Dlaczego ten pisowiec poszedł do parku na manifestacje, przecież jest pandemia,powinien świecić przykładem a nie łazić po parkach i stać pod pomnikiem... Stal pod pomnikiem i nagrywał ludzi i jest mocno zdziwiony ze komuś, się to nie spodobało... Kaczyzm to jednak stan umysłu...
Facio
2020-10-27 18:19:38
Gdybyśmy my, mężczyźni zachodzili w ciążę aborcja byłaby na życzenie wręcz na skinienie palcem. Zwykły macho przemawia przez tego pana. A koleżanka z fotki nie ma swojego zdania?
Czytelnik
2020-10-27 18:05:57
Zadziwiające, jak reprezentanci władzy są wyczuleni, że ktoś się zachowuje "agresywnie, niepoważnie, chamsko". Szkoda, że zachowania pana kolegi, również radnego, który reprezentuje partię Zbigniewa Ziobry, nie wymagają nagany. Ale już opozycji - jak najbardziej. A dziennik z takimi tradycjami jak Kurier prezentuje te poglądy bez żadnego komentarza. Wstyd!
Obrzydzrbnir
2020-10-27 18:00:23
Polski kk dał się wciągnąć przez Kaczyńskiego i Rydzyka do polityki aby pis mogl wygrac wybory a teraz sa tego konsekwencie gdzie ludxie odwracają się od takiego kosciola z zdwojona sila. Mimo ze wierzą dalej w Boga ale nie w biznesmena Rydzyka i jemu podobnym
Pid
2020-10-27 17:45:29
Wszyscy ludzie z pis co wypowiadają sie publicznie czy w tv to osoby opetane przez szatana mamona z ich ust, zachowania i z wygladu zieje nienawiść oraz ponizenie do drugiego człowieka
pisowskie sci-fi
2020-10-27 17:38:55
"Trybunał jest niezależnym sądem konstytucyjnym"... w zasadzie w tym momencie można zakończyć lekturę rewelacji od tego pana.
Kk
2020-10-27 17:36:02
To kobieta powiną decydować a nie rząd był kompromis i powinien zostać PRECZ Z P
Wyp.....
2020-10-27 17:16:05
Taki wywiad w obecnej sytuacji to klęska....
normalny
2020-10-27 17:12:59
AS z Nitrasem kiedy wywiad?
Brry
2020-10-27 17:10:37
Lepiej by milczał.
to jest wojna !
2020-10-27 17:09:14
Brzydkie kaczatko zrobilo siusiu w majty.PiS jest skonczony razem z mafia koscielna Ulica was zmiecie.Poczytaj "Nedznikow". To samo was czeka .Jeszcze dzien.jesze dwa i nie bedzie po was sladu , To jest wojna z narodem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ