niedziela, 15 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Bo czujnik czadu piszczy...

Bo czujnik czadu piszczy...

Bo czujnik czadu piszczy...
Data publikacji: 2016-01-14 17:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 8760 94764

- Gdzie można naprawić czujnik czadu? Zaczyna piszczeć, gdy tylko włączam piecyk - z takim pytaniem zadzwoniła kilka dni temu do szczecińskiej straży pożarnej pewna pani. Dopiero po kwadransie rozmowy dała się przekonać, że z czujnikiem wszystko w porządku i trzeba wezwać fachowców, którzy wyeliminują źródło śmiertelnej trucizny... I tak pochwalić należy, że w ogóle zadzwoniła do fachowców.

Czad zabija nie tylko w sezonie grzewczym. Choć służby i media apelują, by zaopatrywać się w czujniki, a przede wszystkim otwierać  okna także zimą, co i rusz dochodzi do kolejnych wypadków. Tylko od 1 do 11 stycznia w Szczecinie straż pożarna interweniowała sześć razy. W ubiegłym roku - aż siedemdziesiąt. 

- To oznacza wzrost o 7 procent. Trzy osoby straciły życie, poszkodowane zostały kolejne 34, przy czym nie śledzimy już co stało się z tymi, które trafiły do szpitali - informuje st. kpt. Piotr Tuzimek, rzecznik PSP w Szczecinie. - Wzrost interwencji to - paradoksalnie - także efekt rosnącej świadomości. Jeśli bowiem czujka daje znak, właściciel mieszkania dzwoni do nas i jak się zwykle okazuje, dobrze, że to robi. A jest też grupa osób, działająca na własną rękę, czyli wzywająca kominiarza, konserwatora, wietrząca pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że czad może nas powoli podtruwać przez wiele lat, wpływać na nasze problemy ze zdrowiem; jak wskazują amerykańscy naukowcy istnieje prawdopodobieństwo, iż może przyczynić się do choroby Parkinsona. Czujnik od razu wychwyci tlenek węgla, daje nam czas na reakcję. W domu to my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i bliskich, nikt inny. A ten dom, tak w przypadku zatrucia czadem, jak i pożarów okazuje się często być zagrożeniem. Co istotne - możemy nie mieć żadnego piecyka gazowego, a i tak być narażeni na zatrucie, za sprawą niesprawnego sprzętu u sąsiadów.

Szczecin, 9 stycznia. Godzina 6.15, mieszkaniec ulicy Pułaskiego bierze kąpiel. Z zatruciem zostaje zabrany przez pogotowie ratunkowe. To klasyczny przypadek. Wcześniej, 2 stycznia przy ul. Oficerskiej udaje się uniknąć ofiar. Stężenie tlenku węgla było bardzo wysokie. Przyczyna? Popękany komin, bardzo zły stan przewodów. Zapala się też sadza...

- Każde urządzenie może się zepsuć, koniecznie trzeba je raz na rok serwisować - twierdzi st. kpt. Piotr Tuzimek. - Nie można uogólniać, gdzie zwykle dochodzi do tragedii, przy czym nie dzieje się to tylko w zaniedbanych mieszkaniach, gdzie lokatorzy muszą liczyć się z każdym groszem i uszczelniają co tylko się da. W nowym budownictwie zazwyczaj wszystko jest szczelne, ani okno, ani drzwi nie przepuszczają świeżego powietrza i gdy nie wietrzymy może kosztować to nas życie lub zdrowie. ©℗ (kol)

Na zdjęciu: Czujnik czadu może uratować życie.

Fot. arch.: Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Gość
Sylwia to nie reaguj uciekaj sama a oni niech zasna na wieki
2018-03-24 20:47:41
Sylwia
W Małkini Górnej sasiedzi za to za reagowanie gdy czujnik piszczy strasza Prokuratura. ;)
2018-03-24 19:34:06
Bądźmy czujni!
Popieram, powinna być kontrolka stanu baterii!
2016-01-15 05:30:16
Badzmy czujni,
Czujnik powinien dawac rowniez krotkie sygnaly... gdy bateria robi sie slaba !
2016-01-14 20:55:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

kondolencje

Jan Widritis

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie