Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

BNO, Lazar i... Dubiel

Data publikacji: 09 marca 2016 r. 17:59
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:46
BNO, Lazar i... Dubiel
 

Chciał strzelać do imigrantów, zanim „będzie za późno", teraz ma szansę na Nagrodę Artystyczną Miasta. Fotografika Cezarego Dubiela oraz jego kolegę po fachu Tomasza Lazara i orkiestrę Baltic Neopolis nominowali do wyróżnienia radni i członkowie Prezydenckiej Rady Kultury. Wspólne posiedzenie obu gremiów odbyło się w środę.

Kandydatów do Nagrody Artystycznej (i czeku na 40 tysięcy) było w tym roku dwudziestu jeden, m.in. światowej sławy grafik i plakacista Lex Drewiński, zespół muzyki dawnej Consortium Sedinum, skrzypek Jan Waraczewski, pisarz Krzysztof Niewrzęda. Połączone siły radnych i Prezydenckiej Rady Kultury (w jej skład wchodzą: aktor Arkadiusz Buszko, prof. Dariusz Dyczewski z Akademii Sztuki, pisarz i dziennikarz Artur Daniel Liskowacki oraz muzyk Sylwester Ostrowski) uznały, że największymi dokonaniami za rok ubiegły legitymuje się wspomniana na początku trójka. O jakie osiągnięcia chodzi? BNO zaprosiła szczecinian na cztery muzyczne cykle i letni festiwal, otrzymała też Fryderyka za płytę z Pawłem Łukaszewskim. Tomasz Lazar dostrzeżony został w kilku prestiżowych, międzynarodowych konkursach, zrealizował też wystawy w kraju i zagranicą. Cezary Dubiel otrzymał tytuł szereg wyróżnień na zagranicznych konkursach i tytuł Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

O ile kandydatury Lazara i BNO nie budzą zastrzeżeń, to nominacja dla Cezarego Dubiela wydała się części obradujących bulwersująca. Ksenofobiczne i wulgarne wpisy fotografika na portalu społecznościowym cytowaliśmy kilka miesięcy temu. Dubiel pisał m.in. „każdy jeb..y muzułmanin chcący przekroczyć naszą granicę, musi zjeść goloneczkę i popić wódką. Jeśli tego nie zrobi, niech spierdala do siebie" (pisownia oryginalna - przyp.kas).

- Padały głosy, że są istotne powody, by pana Dubiela nie nominować, ale widocznie nie do wszystkich ta argumentacja trafiła. Ja na niego nie głosowałem - mówi Rafał Niburski, przewodniczący komisji.

Zanim doszło do głosowania, po raz pierwszy w 25-letniej historii Nagrody Artystycznej, dyskusję o kandydatach utajniono a dziennikarzy wyproszono. Wnioskodawca tego posunięcia - wiceprezydent Krzysztof Soska, uzasadniał je rzekomym zakłócaniem przez media swobody dyskusji.

- To jest ten moment, gdy osoby zabierające głos nie chcą, by ich wypowiedzi były relacjonowane - stwierdził Soska. Opór próbował stawiać radny Wojciech Dorżynkiewicz, wskazując na prawo mieszkańców do informacji o tym, co się dzieje podczas otwartych posiedzeń komisji. Ostatecznie, przewodniczący komisji Rafał Niburski zarządził głosowanie. Przeciwko utajnieniu dyskusji była tylko czwórka radnych: niezrzeszeni Dorżynkiewicz i Małgorzata Jacyna-Witt oraz Grażyna Zielińska i Paweł Bartnik z PO. Pozostała dziesiątka obecna na sali - zagłosowała za wyproszeniem mediów za drzwi.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia, rekomendowano także kandydatów do tytułu Mecenasa Kultury. Tu szansę na statuetkę mają Euroafrica Linie Żeglugowe (wsparły działania kulturalne w Szczecinie kwotą ponad 152 tys. zł) oraz Neptun Developer sp.z o.o. (za wsparcie filharmonii ponad 43 tys. zł).

Zwycięzców wskaże prezydent Piotr Krzystek. Rozdanie nagród zaplanowane jest na 5 kwietnia. Podczas uroczystości w filharmonii wystąpią Michał Grobelny, Mika Urbaniak, Yah Supreme, Paulina Przybysz, Kelvin Sholar i Sylwester Ostrowski.©℗

(kas)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Popieram Dubiela!
2016-03-09 20:00:59
Nikt już nie ukrywa, że terroryści maszerują czwórkami do Europy, we Francji stan wyjątkowy, w Szwecji doradza się kobietom nie wychodzenie z domu wieczorem, w Anglii spodziewane są wg. oficjalnych komunikatów spektakularne ataki na zachodni styl życia, przestępczość na Zachodzie rośnie lawinowo do tego stopnia, że lewacko poprawne rządy zalecają policji ukrywanie danych, ale Dubiel jest beee. Akurat!
R.
2016-03-09 18:10:18
Moje wątpliwości wzbudza jeszcze nominacja dla BNO, która słynie przede wszystkim z robienia szumu wokół tego, że prywatna orkiestra nie może mieć siedziby w filharmonii. Z pewnością nominacja bardziej się należała Drewińskiemu i Consortium Sedinum. Ale, zdaje się, część jury bardziej się interesuje własną działalnością niż życiem kulturalnym w mieście od strony zwykłego odbiorcy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA