Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

"Błękitna Brygada" z nowym dowodcą

Data publikacji: 01 lutego 2019 r. 16:11
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
"Błękitna Brygada" z nowym dowodcą
Fot. Ryszard Pakieser  

Pułkownik Sławomir Dudczak został nowym dowódcą 12. Brygady Zmechanizowanej. Objął to stanowisko po odchodzącym do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generale Piotrze Trytku. Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy odbyła się w piątek (1 lutego) w koszarach "Błękitnej Brygady" przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.

Podczas pożegnania gen. Piotr Trytek, który decyzją ministra obrony narodowej obejmie stanowisko zastępcy Szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych - P5, przekazał kierowanie jednostką płk. Sławomirowi Dudczakowi i podkreślił, że dowodzenie 12. Brygadą Zmechanizowaną było dla niego wielkim zaszczytem.

- Te dwa lata były ciężkim okresem wyzwań, ćwiczeń oraz wyjazdów za granicę, dlatego 12. Brygada Zmechanizowana stała się marką rozpoznawalną w całych siłach zbrojnych i to wszystko dzięki moim żołnierzom - zaznaczył gen. Piotr Trytek. - Jestem dumny, że mogłem być jednym z nich. Teraz czeka mnie praca w Sztabie Generalnym. Będę zajmował się planowaniem i programowaniem rozwoju sił zbrojnych. Natomiast nowemu dowódcy życzę dużo żołnierskiego szczęścia.

Z kolei Sławomir Dudczak, który wcześniej pełnił funkcję szefa Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej J-2 w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, podkreślał, że cieszy się z nadchodzącej współpracy z "bardzo dobrze przygotowaną i wyszkolona jednostką".

- Będę miał do czynienia z ludźmi, którymi z marszu można przejść do działania - powiedział płk. Sławomir Dudczak. - Jest to dla mnie duże wyzwanie, którego celem będzie dążenie do uzyskania doskonałości. Pojawiły się nowe cele związane m.in. z misjami, dlatego dołożę wszelkich starań by skończyły się one powodzeniem.

Podczas uroczystości odbyło się przekazanie sztandaru i proporca rozpoznawczego dowódcy, pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów i sprzętu wojskowego. Gen. Piotr Trytek w podziękowaniu za dobrą służbę i wzorowe rządzenie "Błękitna Brygadą" został uhonorowany pamiątkowym pierścieniem, wykonanym na wzór tego, który 11 lutego 1920 r. został wrzucony do wód Bałtyku przez gen. Józefa Hallera, dokonującego tym samym symbolicznych zaślubin Polski z morzem.

W wydarzeniu wziął m.in. udział Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej.

- Zmiana dowódcy w 12. Brygadzie Zmechanizowanej jest istotna nie tylko dla wojska, ale również dla całego regionu - zaznaczył poseł Jach. - "Błękitna Brygada" pod dowództwem gen. Piotra Trytka osiągnęła wiele sukcesów. Żeby Polska mogła się rozwijać, muszą rosnąć siły zbrojne, a sztab generalny powinien otrzymywać wsparcie i coraz lepszych oficerów.

K. KRUKOWSKI

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu (od lewej): Generał Piotr Trytek przekazuje dowodzenie pułkownikowi Sławomirowi Dudczakowi.

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rotmistrz
2019-02-02 04:22:57
To Szczecin jest kuznia oficerska wojska.Niech to nazwę naszą dumą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA