Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Black Friday – sprawdź, czy warto kupić!

Data publikacji: 2017-11-24 06:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:56
Black Friday – sprawdź, czy warto kupić!
 

W piątek (24 listopada) przypada Black Friday. Sklepy będą kusić wyprzedażami. Zanim ulegniesz szałowi zakupów, sprawdź, czy okazja rzeczywiście jest okazją. Towar kupiony w atrakcyjnej cenie także możesz reklamować, przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Black Friday, czyli Czarny Piątek, to dzień wielkich wyprzedaży, które rozpoczynają sezon świąteczny. W USA to już tradycja, ale od kilku lat także w Polsce sklepy przygotowują tego dnia, a nawet nawet na kilka dni,  specjalne oferty, a klienci szturmują sklepy – również internetowe. Warto do zakupów podejść z rozsądkiem.

UOKiK przypomina: na wyprzedażach masz takie same prawa jak zwykle. Nie ma znaczenia, że towar został przeceniony, chyba że przyczyną obniżki była konkretna wada i zostałeś o niej poinformowany.

• Reklamacje
Kupujący ma prawo złożyć reklamację w ciągu dwóch lat od daty zakupu. Jeśli towar jest wadliwy, sprzedawca musi go naprawić, wymienić, obniżyć cenę albo zwrócić pieniądze – przypomina Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

• Zwrot w sklepie internetowym
Jeśli kupiłeś rzecz przez internet, masz 14 dni na jej odesłanie. Nie musisz podawać powodu, a sprzedawca ma obowiązek zwrócić pieniądze.

• Zwrot w sklepie tradycyjnym
Trudniej może być z oddaniem nietrafionych zakupów w zwykłych sklepach. Tu wszystko zależy od dobrej woli sprzedawcy. Najlepiej zapytaj o taką możliwość i jej zasady przy zakupie. Musisz się dostosować do warunków sprzedającego, może np. zażądać oryginalnego opakowania, a pieniądze zwracać wyłącznie na kartę podarunkową.

• Zakupy w sklepie zagranicznym
Pamiętaj, prawa konsumenta są jednakowe w całej Unii Europejskiej. Jeśli więc zrobiłeś zakupy w zagranicznym sklepie, także możesz reklamować wadliwy towar czy odesłać produkt nabyty w sklepie internetowym.

• Czy okazja naprawdę jest okazją
Zdarza się, że na wystawie kuszą wielkie cyfry „70%”, ale taką zniżką objęte są tylko nieliczne towary. Sprawdź, ile dana rzecz kosztowała wcześniej. Uważaj na gratisy oraz zestawy – bywają droższe niż produkty kupowane oddzielnie.

• Drożej przy kasie
Bądź czujny. Czasami kasjer żąda wyższej ceny, niż widnieje na metce czy półce. W takiej sytuacji masz prawo kupić rzecz po niższej cenie!

• Bezpłatna pomoc
W razie wątpliwości lub problemów, zadzwoń na infolinię konsumencką 801 440 220, napisz maila na adres:porady@dlakonsumentow.pl, skontaktuj się z rzecznikiem konsumentów lub Inspekcją Handlową. Jeśli masz kłopoty ze sklepem z innego kraju UE, pomoc znajdziesz w Europejskim Centrum Konsumenckim, które należy do ECC-Net.

(mg)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

%
2017-11-24 07:21:37
Nigdy nie warto. Takie wydarzenia są wyłącznie po to, aby nabić kabzę sklepikarzy. Prawdziwa promocja byłaby wtedy, gdyby było 50% na wszystkie produkty w sklepie. I tak by zarobili, bo sukienka w Chinach kosztuje kilka dolarów, a ludzie wykupiliby wszystko.
M.Dem.
2017-11-24 07:12:01
Ten "czarny piatek" ("black friday" po angielsku), dla wielu może być jednak korzystny. Pojawić się mogą towary będące jeszcze w 100% ceny dotychczasowej. Praktycznie modne jeszcze przez 2-3 lata.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA