Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Biustonosze do reCYClingu przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem

Data publikacji: 2020-02-04 09:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-05 17:47
Biustonosze do reCYClingu przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem
Daria Widawska  

Czwartego lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji podsumowano kampanię DOTYKAM=WYGRYWAM. Jej głównym celem jest promocja profilaktyki raka piersi poprzez propagowanie regularnego samobadania i noszenie dobrze dobranego biustonosza. W ostatniej, ósmej edycji akcji, udało się zebrać rekordową liczbę biustonoszy do „re(CYC)lingu”. W całym kraju było ich aż 29 699, a w województwie zachodniopomorskim prawie 1000.

Kampania edukacyjna zjednoczyła m.in. gwiazdy, celebrytów i influencerów. Wśród osób, które włączyły się w akcję, znaleźli się: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Marzena Rogalska, Aleksandra Kisio, Karolina Szostak, Lidia Kalita, Lidia Popiel, Anna Gzyra-Augustynowicz, Anna Iberszer, Olga KozierowskaAnna Męczyńska, a także posłanka Zofia Ławrynowicz, influencerka Anka Dziedzic Fit Mom, czy Qczaj – pierwszy mężczyzna, który został ambasadorem projektu. Przez cały październik propagowali oni regularne samobadanie piesi.

Padł rekord

Pomysłodawczynią i organizatorką akcji jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu. Głównym celem akcji jest bowiem nie tylko kwestia badań, lecz także propagowanie noszenia dobrze dobranego stanika. Przez cały październik można było wesprzeć projekt, oddając stary biustonosz do "reCYClingu" i kupując limitowaną wersję koszulki zaprojektowanej przez polską projektantkę Lidię Kalitę. W całej Polsce zberano 29 699 starych staników, a w województwie zachodniopomorskim było ich prawie 1000. Kampania przyciągnęła także uwagę Polonii mieszkającej w Walii, Anglii i Belgii, gdzie także zorganizowano punkty reCYClingu.

– Nie mam słów, by opisać radość jaką odczuwam na myśl tegorocznej kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Spontaniczne inicjatywy, które kiełkowały jak grzyby po deszczu w różnych miejscach Polski, zbieranie starych biustonoszy, nasz reCYCling w szpitalach, sklepach spożywczych, szkołach, bankach, gabinetach ginekologicznych, korporacjach i kancelariach adwokackich zaowocowały tak ogromnym zaangażowaniem i rekordowym wynikiem zebranych biustonoszy. 29 699 ta liczba przerosła moje najśmielsze oczekiwania! – mówi Izabela Sakutova, inicjatorka kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM.

Akcja charytatywna

Środki zebrane podczas akcji zostały przekazane na dwie organizacje charytatywne. Jedną z nich jest fundacja Wsparcie na Starcie. Jej misją, jest budowanie świadomości zdrowych nawyków wśród młodych kobiet poprzez naukę w szkołach regularnego samobadania i noszenie dobrze dobranego biustonosza.

– Uzyskane w ramach naszych działań środki przekażemy jak co roku także stowarzyszeniu Polskie Amazonki Ruch Społeczny – mówi Izabela Sakutova. Wiem jednak, że kluczowe jest, by budować zdrowe nawyki już we wczesnej młodości, bo wtedy mamy szansę stworzyć standard – czyli comiesięczne samobadanie piersi przez każdą Polkę. Wierzę, że dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie statystyk, które pokazują, że co roku prawie 1/3 kobiet umiera z powodu zbyt późnego wykrycia choroby. Działania Fundacji Wsparcie na Starcie mam nadzieję, pozwolą nam dotrzeć z ratującym życie przesłaniem do jak największej ilości młodych dziewczyn i kobiet. Mamy ambicję już w przyszłym roku stworzyć pierwszą w Polsce aplikację pomagająca wykształcić ratujący życie nawyk samobadania.

(ip)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ