Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Bezpłatne testy HIV

Data publikacji: 15 września 2016 r. 11:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Bezpłatne testy HIV
 

Aż 40 nowych osób zakażonych HIV zgłosiło się w tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Niestety wciąż większość osób nie wie, że jest zakażona tym wirusem. A wczesne jego wykrycie daje olbrzymie szanse na normalne życie. Właśnie rozpoczyna się kolejna edycja bezpłatnych i anonimowych testów w kierunku HIV.

Bezpłatne badania wykonywane będą od 15 września - w każdy wtorek i czwartek, w godz. 15-18 w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie. Nie trzeba się wcześniej umawiać, rejestrować, ani dzwonić. Nie trzeba mieć ze sobą żadnego dokumentu tożsamości, ponieważ testy są anonimowe. Każda osoba zgłaszająca się na badanie ma rozmowę przed testem i po nim. Wynik badania jest już po dwóch dniach - do odbioru w gabinecie lekarskim. W przypadku pozytywnego wyniku testu, pacjent dostaje dokładne informacje odnośnie leczenia i dalszych działań. Akcja potrwa do 25 października.

Badania w kierunku HIV powinny wykonać przede wszystkim osoby, które zmieniały partnera seksualnego, podejmowały inne ryzykowne zachowania (np. seks bez zabezpieczeń), czy np. rozpoczynają związek z nowym partnerem.

W Szczecinie rozpoczyna się też akcja informacyjna o możliwych drogach zakażenia oraz postępowaniu po narażeniu na kontakt z HIV. Edukować będą specjaliści ze szpitala przy ul. Arkońskiej wspólnie z wolontariuszami ze Stowarzyszenia DADU - przejadą przez miasto zabytkowym tramwajem i na przystankach będą rozmawiali z mieszkańcami oraz zachęcali ich do wykonania badań diagnostycznych. Tramwaj wyruszy już w najbliższą sobotę (17 września) ok. godz. 9 z Zajezdni Pogodno i do godz. 15 będzie kursował po całym mieście. Kolejna przejażdżka tramwajem już 1 października, w tych samych godzinach.

Ten program zapobiegania HIV został sfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

W tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych zgłosiło się 41 nowych osób zakażonych HIV - 7 kobiet, 33 mężczyzn, 1 dziecko.

Przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych działa Telefon Zaufania HIV/AIDS Stowarzyszenia DADU. Czynny jest w poniedziałki i czwartki w godz. 16–18. Tel. 91 45 42 450.

(isz)

Fot. R.WOJCIECHOWSKI (arch.)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA