Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Bezpartyjni – na razie bez decyzji ws. wyborów parlamentarnych

Data publikacji: 07 czerwca 2019 r. 12:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:42
Bezpartyjni – na razie bez decyzji ws. wyborów parlamentarnych
 

Kilka dni temu prezydenci kilku dużych polskich miast zaprezentowali tzw. 21 postulatów, które mają pozwolić na wielkie zmiany w działalności samorządów. Pojawiły się także opinie, że samorządowcy wezmą udział w jesiennych wyborach. Szczecińscy Bezpartyjni zapewniają, że nie interesuje ich politykowanie.

21 tez zostało ogłoszonych przez Samorządną Rzeczpospolitą, organizację zrzeszającą część  prezydentów miast. Wśród nich znalazły się dotyczące m.in. budownictwa komunalnego i społecznego, decentralizacji służby zdrowia, przekształcenia Senatu w Izbę Samorządową, zwiększenia przez państwo nakładów na edukację, likwidacji urzędu wojewody, konsultowanie przez samorządy ustawy nakładających na nie obowiązki. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował, że Samorządna Rzeczpospolita w jesiennych wyborach będzie wspierać Koalicję Europejską. Pojawiły się również opinie, że niektórzy samorządowcy będą startować do Sejmu i Senatu z list tego ugrupowania.

Jak na te postulaty zareagują samorządowcy skupieni m.in. w Ruchu Bezpartyjnych, którego jednym z liderów jest Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Czy Bezpartyjni pójdą do jesiennych wyborów parlamentarnych? Kogo ewentualnie poprą w tych wyborach?

- Od początku jako Bezpartyjni deklarujemy, że nie interesuje nas politykowanie, tylko praca na rzecz miasta i regionu. Rzeczywiście, w kontekście nadchodzących wyborów pojawiają się różne pomysły łączące nas z wyborami parlamentarnymi. Na dziś nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. W gronie Bezpartyjnych będziemy o tym rozmawiać najwcześniej na przełomie czerwca i lipca. Jeśli zapadną jakieś wiążące ustalenia, na pewno o nich poinformujemy - mówi Mariusz Bagiński, szef szczecińskich struktur Bezpartyjnych.

Pojawiły się także pierwsze opinie politologów w tej sprawie, m.in. dr. Piotra Chrobaka z Uniwersytetu Szczecińskiego. W Radiu Szczecin uznał on, że  Piotr Krzystek popełni duży błąd, jeżeli włączy się jesienią w kampanię wyborczą.

- Piotr Krzystek, który - jakby nie patrzeć - na razie jest niepokonany w Szczecinie, jeśli mówimy o samorządowcach. Oczywiście, zobaczymy, jak to będzie wyglądać za niecałe 5 lat. Może on wspierać kandydatów, ale wydaje mi się, że jemu będzie bardziej opłacalne zobaczyć, kto wygra wybory jesienią, bo jak na razie jest koalicja z Platformą Obywatelską. Znam już różne przypadki i jeżeli jesienią wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, a na razie wszystko na to wskazuje, to pozostaje teraz pytanie, jak utrzyma się Koalicja w sejmiku i u nas w mieście - stwierdził Chrobak. ©℗

(dar)

Na zdjęciu: Czy prezydent Szczecina włączy się jesienią w kampanię wyborczą?

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

asdio
2019-06-08 08:39:12
Zamiast zajmować sie liczeniem ile much w nosie ma miss czyli panienka dulkiewicz jedzie pan prezydent do koreanskiego Ulsan i zobaczy stocznie heavy shipyard industrial Huynday.I połowe uruchomi w Szczeecinie.bo jest potencjał.Za praca przyja ludzie i kapitał i dobrobyt a pan prezydent dostanie pomnik i bedzie synonimem inżyniera Kwiatkowskiego ktory wybudował Gdynie.Co to za sztuka zajmować się guuwnianym interesem,sztuka cierpi !
W Sierpniu 1980 roku ...
2019-06-07 23:31:08
21 x Tak wywodzilo sie od owczesnej Klasy Robotniczej Gdanska i calego Kraju !! A "wczorajsze" 21 PO-stulatow wywodzi sie od dzisiejszego POKO-nywanego Lewactwa i otrzyma w Pazdzierniku od Wiekszosci Spoleczenstwa krotka odp. czyli: 21 x Nie !!!
jan bury
2019-06-07 19:43:10
prezydencie KRZystek powiem slowami towarzysza Kwasniewskiego/TW.,,alek''/nie idzcie ta droga z Targowica.
Cdn
2019-06-07 18:13:05
OBYWATELU krzystek! straci pan reszte szacunku jak bedzie jakis uklad z ta biedna kobiecina nazywana prezydentem Danzing albo mala Sycylia.
jab
2019-06-07 17:50:22
Liczyłem na to,że prezydent Krzystek, tak jak prezydent Leszna, wycofa się z udziału w projekcie rozbicia dzielnicowego Polski, ale się pomyliłem. Nie wycofał się.
aj waj
2019-06-07 15:55:09
"Prezydenci kilku dużych polskich miast zaprezentowali tzw. 21 postulatów" - te postulaty to instrukcja jak rozwalić polskie państwo! Podobne postulaty podrzucała niemiecka BND w Jugosławii a wszystko skończyło się krwawą wojną i podziałem kraju - Niemcy chyba podobny scenariusz szykują w Polsce?!
Pedro
2019-06-07 13:57:56
Jako szczecinianin nie życzę sobie by Pan Krzystek za moje pieniądze z podatku jeździł na zjazd "czarownic" .
kod
2019-06-07 13:30:48
Czego to jeszcze postkomuna nie wymyśli, aby powrócić do władzy...
SRUSK SRONALD
2019-06-07 12:54:17
I tak na kilometr jedzie od was PO KODem i TUSKIEM ….czuć zgnilizną

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA