poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Bez Ukraińców nie da rady?

Bez Ukraińców nie da rady?

Bez Ukraińców nie da rady?
Data publikacji: 2017-08-01 08:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:25
Wywietleń: 2895 284397

Ilu Ukraińców pracuje w Goleniowie? Nikt tego nie wie, nie ma żadnych wiarygodnych danych na ten temat. Szacuje się, że średnio jest to od 1 do 3 tysięcy ludzi. Bez nich goleniowska gospodarka by sobie nie poradziła. To już kilkanaście procent zatrudnionych.

Goleniowskie firmy w coraz większym stopniu są zależne od pracowników przyjeżdżających ze Wschodu. W sklepach „Biedronki” już dawno wywieszono ogłoszenia o pracy, zredagowane w języku ukraińskim. Ogłoszenia są skuteczne, duża część kasjerek mówi z wyraźnym wschodnim akcentem. Klienci je chwalą, że miłe, uczynne i pracowite. W goleniowskich firmach transportowych spora część kierowców to obywatele Ukrainy, znaleźć polskiego kierowcę gotowego do pracy za proponowane stawki praktycznie się nie da. Mnóstwo pracowników zza Buga zatrudniają firmy działające w Goleniowskim Parku Przemysłowym.

Pytani Ukraińcy mówią, że nie myślą o wyjeździe dalej, w głąb Europy. W Polsce pracują legalnie, za Odrą musieliby pracować na czarno. Jest też oczywiście bariera językowa, niewielu z nich zna niemiecki, francuski, a i z angielskim jest słabo. W Polsce czują się po prostu pewniej. Lecz to tylko sytuacja przejściowa; od kilku tygodni mogą dostać wizy uprawniające do wjazdu do wszystkich krajów UE. Na razie są to wizy turystyczne, niedające prawa do pracy. Z tym problemem poradzili sobie Polacy w latach 90., poradzą sobie i Ukraińcy. ©℗

Tekst i fot. Cezary Martyniuk

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 1 sierpnia 2017 r.

Komentarze

M.Dem.
Do "Ze wschodu". Nie kazdy Ukrainiec i nie kazdy z Ukrainy to patologia. Z historii: Konstanty Wolodkowicz, tesc Henryka Sienkiewicza, byl autentycznie lubiany i przez Sienkiewicza i przez Kraszewskiego. Obaj byli Polakami duzego umyslu i duzej polskosci. No, ale od tego czasu ludzie sie zmienili.
2017-08-02 06:39:07
M.Dem.
Do "Ze wschodu". Wie Pan, zdolnosc do potwornosci, krystaliczne zlo, jest w tym i w tych, ktorzy organizuja wszystko co w ludziach najgorsze do najgorszych czynow w historii ludzkosci. To rewolucyjna linia polityczna, nazywana teraz sowietyzmem (bowiem Rosja jest straznica kontynuacji tych rewolucji). Tymi czynami zaistnial "rosyjski walec" na terenie Francji w strategii przygotowywania I wojny swiatowej ("Na Berlin!"). II wojne swiatowa i Niemcow do glownej roli, organizowano tak, zeby dziecko juz zabilo to co kochalo czyli np. kanarka, ktorego przedtem karmilo i lubilo. Aby nauczyc zabijania na rozkaz (w intencji: nawet wlasnych rodzicow dla zbrodniczej idee -fixe). A idee -fixe nie slabnie. Ukraińcy moga byc najzdolniejszymi uczniami tego zbrodniczego mistrzostwa. Naciski i rozkazy u niejednego nie wywoluja sprzeciwu. Chociaz szepty, ze gdyby nauczyli sie mowic "nie!" to ..."pagibli w borbie" (zgineli w walce) nie sa bezpodstawne. Dla waszego otoczenia skutek waszej obecnosci wsrod nas bedzie jeden, niezaleznie od tego czy byl z rozkazu czy bez rozkazu. Budzicie strach nieludzki we wszystkich nienawidzacych bestialstwa. O ponadludzkim wyobrazeniu o tym, jak mozna mordowac w przemysle zbrodni na zwierzetach i nie tylko. Sytuacja polityczna (gadki, takze samego Putina, o III wojnie) rozwija obawy.
2017-08-02 06:25:08
@ze Wschodu
Wracaj do siebie swój kraj budować i z rąk oligarchów wydzierać.
2017-08-01 22:27:08
ze Wschodu
Polacy, my ukraińcy źli ludzie i zmienimy was na do gorsze. Ale również jesteśmy tanią siłą roboczą, temu zostaniemy tutaj na długo.
2017-08-01 20:06:14
M.Dem.
W sytuacji politycznie niepewnej (bo chyba takze sam Putin przewiduje rozwoj sytuacji pod III wojne swiatowa) powstaje podejrzenie, ze tych ludzi z Ukrainy wykorzysta sie do celow innych niz praca. Naprawde istnieje takie prawdopodobienstwo. Rządzacy nami system nie wyszlachetnial.
2017-08-01 17:33:42
à propos Mike
W przypadku pracodawców zagranicznych, których w Polsce jest mnóstwo (np. wspomniana w artykule portugalska Biedronka) efekt zatrudniania Ukraińców jest podwójnie szkodliwy dla Polski. Nie dość, że ich zatrudnienie przeciwdziała podwyżkom płac, bo zagraniczny pracodawca nie ma żadnych społecznych zobowiązań wobec autochtonów i tylko zmniejszenie podaży pracowników może na nim wymusić podwyżkę płac, to jeszcze dodatkowy zysk osiągnięty dzięki taniej sile roboczej zostanie wytransferowany z Polski. Ci tani pracownicy z zagranicy też znaczną część swoich dochodów transferują za granicę. Tak więc zagraniczny pracownik w zagranicznej firmie operującej na terenie Polski zubaża strumień pieniądza krążący w polskiej gospodarce i rezerwy walutowe Polski (bo transferują w dolarach czy euro).
2017-08-01 13:36:31
Mike
No i tu jest wlasnie problem.. Za proponowane stawki Polacy nie chca pracowac. Tak dlugo jak bedziemy mieli niczym nie ograniczony naplyw pracowników z Ukrainy tak dlugo nasze pensje nie,zaczna rosnac w znaczacy odczuwalny sposób. A większosc Ukrainców wbrew temu co za przeproszeniwm bredzi pan Martyniuk (sądzac z nazwiska tez Ukrainiec), pracuje u nas na czarno, nie placąc slkladek oraz podatków. Jak ktos policzyl państwo traci tylko z tego tytulu co najmniej kilkanascie miliardów zl rocznie. Tak wiec jest z tego pozytwk moze dla pewnej grupy przedsiebiorców, jednak zarówno dla nas jak i dla Polski to tragedia. Generalnie jak mocno musza miec narąbane w glowach nasi politycy, skoroozwalaja na niekontrolowany naplyw pracownikó z innego kraju( to juz jest ok 2 mln ludzi) w syyuacji gdy Polska ma wciąż najnizszy wskaźnik zatrudnienia w calej UE.
2017-08-01 11:02:35
M.Dem.
Moze by sobie gospodarka poradzila, bez koniecznosci sily roboczej z importu, gdyby nie okolicznosci jakby wymuszające emigrację z Polski. No, ale to jest część ogolniejszej polityki migracyjno -ludnosciowej. Dla Polski i Polaków jest to problem dodatkowy. Problem: czym się okażą ci Ukraińcy? Czy porządnymi ludźmi, łaknacymi normalnej pracy? Czy to dodatkowy wsad upodobań i umiejętności niemożliwych do zniesienia? Już istniejąca liczba i sort zachowań (choćby wobec zwierząt), jakby z udziałem polskim także, jest skandalem polityki społecznej w Polsce i nie tylko.
2017-08-01 10:34:03
wq
Skoro są legalnie, to dlaczego nie wiadomo ilu ich jest? Może Wójt ruszy doopę i ich policzy. Mieszkańców też mają nie policzonych? Co za boordel.
2017-08-01 10:09:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy