Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Będzie pierwsza sesja zdalna? Świnoujski samorząd czeka na specustawę

Data publikacji: 27 marca 2020 r. 15:37
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2020 r. 15:38
Będzie pierwsza sesja zdalna? Świnoujski samorząd czeka na specustawę
 

Do ostatniej chwili ważyły się losy sesji Rady Miasta w Świnoujściu, która miała odbyć się w czwartek (26 marca) i na której rajcy mieli m.in. przekazać ponad 2,7 milionów złotych wsparcia dla Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły. Obrady się jednak nie odbędą. Świnoujski samorząd poczeka na specustawę i niewykluczone, że po raz pierwszy w historii podejmie wszystkie decyzje zdalnie.

Niedawne obrady komisji odbyły się wyjątkowo w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury. Radni mieli maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące i zmierzono im temperaturę. Podobnie miała wyglądać sesja. Spotkało się to z krytyką internautów, którzy twierdzili, że w związku z narodową kwarantanną jest to zachowanie nieodpowiedzialne. W odpowiedzi samorządowcy przekonywali, że inna forma obrad byłaby niezgodna z prawem, ale do ostatniej chwili czekali na ustalenia w Warszawie. Ostatecznie świnoujski samorząd zrezygnował z przeprowadzenia obrad. 

- Wprowadzane są kolejne obostrzenia w rozporządzeniach, które budzą wątpliwości prawne i są w różny sposób interpretowane. Z drugiej strony na horyzoncie pojawia się możliwość prawna co do ewentualności przeprowadzenia sesji rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich zdalnie - komentuje Elżbieta Jabłośnka, przewodnicząca Rady Miasta Świnoujście. 

Przewodnicząca dodaje, że jest duża szansa, że w piątek (27 marca) podjęta zostanie specutawa, w której znajdzie stosowne uprawnienie dla rad gmin. Urząd Miasta Świnoujście jest przygotowany technicznie na zdalne przeprowadzenie sesji. - Zakupione zostały tablety i radni zostaną zabezpieczeni w tym zakresie - poinformowała E. Jabłońska.

A do podjęcia są ważne uchwały. Wśród nich m.in. podwyższenie zakładu kapitałowego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły. Do pokrycia są podwyżki wynagrodzeń dla lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu, tak medycznego jak i niemedycznego. Szpital potrzebuje ponad 2,7 mln złotych.

Ale wsparcia samorząd zamierza udzielić także Zakładowi Pielęgnacyjno-Opiekuńczemu w Świnoujściu, który za rok 2019 wykazał ujemny wynik finansowy w wysokości ponad pół miliona złotych, który po dodaniu kosztów amortyzacji wynosi 443 tysiące złotych. I taką kwotę planuje przeznaczyć świnoujska władza na zakład. 

Tekst i fot. BaT

Na zdjęciu: - Wprowadzane są kolejne obostrzenia w rozporządzeniach, które budzą wątpliwości prawne i są w różny sposób interpretowane. Z drugiej strony na horyzoncie pojawia się możliwość prawna co do ewentualności przeprowadzenia sesji rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich zdalnie - mówi Elżbieta Jabłośnka, przewodnicząca Rady Miasta Świnoujście.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA