Wtorek 13 kwietnia 2021r. 

Będzie kontrola w kościelnym domu pomocy

Data publikacji: 2021-03-03 17:26
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-06 08:16
Będzie kontrola w kościelnym domu pomocy
W związku z informacjami medialnymi, dotyczącymi działalności DPS przy al. Wyzwolenia 52 w Szczecinie, wojewoda zdecydował o kompleksowej kontroli. Fot. Ryszard Pakieser  

W związku z informacjami medialnymi, dotyczącymi działalności Domu Pomocy Społecznej przy al. Wyzwolenia w Szczecinie i skarg rodzin, których bliscy tam przebywali, wojewoda podjął decyzję o przeprowadzeniu kompleksowej kontroli w placówce. Zawiadomienie od kilku rodzin zaniepokojonych sytuacją, w ostatnich dniach otrzymał też MOPR, który kieruje tam szczecinian. W środę o niezwłoczne przeprowadzenie kontroli zwrócił się do wojewody Instytut Medyczny, prowadzący ten dom pomocy.

Instytut Medyczny im. Jana Pawła II, którego dyrektorem przez lata był ks. Andrzej Dymer (duchowny oskarżany o pedofilię, zmarł 16 lutego br.), na terenach przejętych od miasta prowadzi szpital rehabilitacyjny i dwa domy pomocy społecznej - od 2015 r. przy ul. Lubomirskiego dla osób przewlekle psychicznie chorych oraz przy od 2018 r. przy al. Wyzwolenia, dla osób starszych, przewlekle somatycznie chorych. Do obu placówek całodobowej opieki, na mocy zawartego porozumienia, swoich mieszkańców kieruje m.in. gmina Szczecin. W każdej z nich jest obecnie ponad 70 szczecinian.

Miasto nie może kontrolować DPS-u

Gmina nie posiada jednak uprawnień do kontrolowania tych domów. Zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej, takie umocowanie ma Urząd Wojewódzki.

- W 2015 r. w trakcie negocjacji porozumienia określającego zasady kierowania mieszkańców Szczecina do DPS prowadzonego przez Instytut, miasto chciało, aby w dokumencie zawrzeć uprawnienia do kontrolowania placówki - przypomina Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Instytut się na to nie zgodził, wskazując brak podstawy prawnej dla takiego zapisu.

2 marca, portal money.pl zamieścił relacje czterech rodzin zmarłych podopiecznych DPS  im. Świętej Rodziny przy al. Wyzwolenia. Bliscy opisują wstrząsające sytuacje, do jakich według nich dochodziło w placówce. Porównują DPS do więzienia, a warunki nazywają strasznymi. Mówią o niemal zupełnym braku opieki nad starszymi osobami, minimalnym dostępie do opieki medycznej, rehabilitację nazywają "zwyczajną ściemą".

Do tej pory ani MOPR ani Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki nie otrzymywali skarg na DPS Instytutu Medycznego.

 - W latach 2015-2020 do Urzędu Miasta i podległych jednostek nie trafiały skargi dot. opieki nad mieszkańcami w placówkach prowadzonych przez Instytut - informuje Maciej Homis. - W tym tygodniu do Urzędu Miasta wpłynęło zawiadomienie od rodzin mieszkańców, którzy są głęboko zaniepokojeni sytuacją w placówce. Miasto przekazało pismo do Urzędu Wojewódzkiego.

Kontrola wojewody w kościelnym domu pomocy

Instytut Medyczny zezwolenie na prowadzenie DPS przy al. Wyzwolenia uzyskał od wojewody 3 kwietnia 2018 r. W 2019 wystąpił o możliwość prowadzenia DPS na 100 miejsc. 9 czerwca 2020 r. uzyskał takie zezwolenie.

- W okresie funkcjonowania jednostki do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego nie wpłynęła żadna skarga na działanie DPS - informuje Piotr Pieleszek z Centrum Prasowego Wojewody. - Od kwietnia 2018 r. do 25 lutego br. DPS nie był objęty kontrolą kompleksową, natomiast zgodnie z wnioskami o zwiększenie miejsc, dwukrotnie wizytowano obiekt. W związku z informacjami medialnymi, dotyczącymi działalności DPS przy al. Wyzwolenia 52 w Szczecinie, wojewoda Zbigniew Bogucki podjął we wtorek decyzję o przeprowadzeniu kompleksowej kontroli w jednostce.

W środę oświadczenie wydał Instytut Medyczny. Informuje w nim, że 3 marca 
br. zwrócił się do wojewody z wnioskiem o niezwłoczne przeprowadzenie kontroli doraźnej w DPS Świętej Rodziny w Szczecinie. Wniosek został złożony w związku z artykułem: „Alcatraz. Tak rodziny podopiecznych mówią o placówce ks. Andrzeja Dymera. "Podstawą prawną złożenia wniosku jest art. 22 ust. 9a ustawy z dnia 12 marca 
2004 roku (Dz.U. 2004 Nr 64 poz.953) o pomocy społecznej oraz § 8 Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2020 roku" - napisano w oświadczeniu.


Anna Gniazdowska

Komentarze

Danuta
2021-03-06 07:41:21
Panie które pracowały w tym DPS przeważnie były to Ukrainki dodam przy tym że było ich za mało do tak dużej grupy podopiecznych mówiły wprost że nie oddały by tu swoich bliskich czyli odpowiedź jest prosta jak są traktowani chorzy tylko nazwa tego ośrodka jest ładna ale wewnątrz odbywają się dramaty. dodam jeszcze że podopieczni domu co mają rodziny i ich odwiedzają i zaopatrują ich w różne artykuły to da się przeżyć a pozostali zapomną jak wyglądają i smakują różne owoce - witaminy.
Danuta
2021-03-05 23:24:59
Do tego DPS przychodziłam prawie codziennie odwiedzać bliską osobę to dramat jak traktowali tych ludzi za tak wielkie pieniądze nadmienię, że pobyt miesięczny wynosił 4000 zł a ci ludzie nie dostawali żadnych owoców, podwieczorków gorzej niż więźniowie, tylko śniadanie, obiad i kolację stąd te anemie i zaniki mięśni bo dostawali jakieś leki żeby spali całymi dniami. Dzwoniłam do Pani Dyrektor z zapytaniem dlaczego tak postępują, otrzymałam odpowiedz , ze to nie prawda dzisiaj żałuje że nie zgłosiłam to wojewody. Oprócz części emerytury bądź renty zabierali całe świadczenie w 100% od ZUS plus pozostałą część dopłaca miasto. Jakiś podopieczny nie zjadł banana którego przyniosła rodzina ,siostra zakonna wzięła tego banana i zniosła innej pani i tu przeżyłam ból widząc jak ta Pani jadła tego banana i z radością krzycząc jaki on jest smaczny. Brak lekarza na miejscu przy takiej ilości podopiecznych. Proszę przeprowadzić z tymi ludźmi porozmawiali .W tym DPS jest przechowalnia i liczy się tylko zysk brawo
ryszard
2021-03-05 14:22:10
czytam powyższe i widzę , że problem jest większy i leży gdzie indziej . Problemem są wszystkie tzw. stowarzyszenia , które praktycznie są niekontrolowalne . W rzeczywistości są to dobrze prosperujące firmy podwieszone pod samorządy i naiwnych darczyńców .
gh
2021-03-05 09:35:16
@@t.rex być może masz rację, że większość DPS w Polsce to jednostki samorządowe, ale nie jestem do końca przekonany. W Zachodniopomorskiem jest - wg listy znalezionej przeze mnie w internecie - 68 placówek i niewiele ponad połowę to placówki samorządowe - choć nie jestem do końca pewien. Np. Dom im. Wojtyłów pojawia się w na liście domów samorządowych. Pewne jest, ze samorządy dofinansowują pobyt w DPS-ach prywatnych czy prowadzonych przez instytucje kościelne.
ryszard
2021-03-05 09:32:43
przy okazji należy skontrolować wojewodę na okoliczność braku wcześniejszej kontroli .
@t.rex
2021-03-05 07:13:45
Jakbyś nie wiedział to klechy same chciały ten DPS dlaczego?dla kasy , bo to jest ich Bóg!! Większość DPS w Polsce są placówkami samorządowymi nie LEWACKIMI TYMBARDZIEJ PRAWACKIMI zrozumiałeś i nie pisz bzdur!
t.rex
2021-03-05 00:10:21
Dziwne, że jak jakaś afera nagłaśniana przez media, to dotyczy to głównie placówek kościelnych. Może to dlatego, że innych po prostu nie ma? Bo gdzie są domy pomocy społecznej tych wszystkich zatroskanych lewicowych działaczy i innych tęczowych grup? Gdzie są ich sprawdzone w praktyce "wartości moralne", noclegownie, jadłodajnie, DPSy? Gdzie są domy tych wszystkich wojujących ateistów? Póki co widać potrafią sobie w komentarzach tylko gębę wycierać błędami innych, sami dla biednych ludzi nie robiąc praktycznie nic.
LOLO
2021-03-04 20:51:34
CZAS SKOŃCZYĆ TO ŚREDNIOWIECZE w XXI wieku. To co wyprawiają jest chore. I ich Bóg pozwala na krzywdzenie dzieci. Bardzo on wyrozumiały. Dla katolika jako rozgrzeszenie tego haniebnego czynu wystarczy spowiedź. Odrażające. Kim trzeba być, żeby tego zła nie dostrzegać. Mam prawo do własnych poglądów.
@SLON
2021-03-04 19:41:57
A ty mędrcze co i kogo reprezentujesz ?? Kołtuństwo katolskie ?? Daruj sobie , bo dowody na działalność Dymera istnieją więc uważaj co smarujesz tu na forum , bo anonimowy nie jesteś !!
SLON
2021-03-04 15:21:08
***** *** - łatwo Ci przychodzi krytyka. Ale jest to może raczej krytykanctwo podszyte nienawiścią. Opanuj się, weź głęboki oddech i zacznij od siebie. Lubisz innych zwalniać. Zwolnij może bo złapiesz zadyszkę. Swarożyc - "znawca" historii i kultury polskiej. Sięgnij najpierw po podręcznik historii i przeczytaj parę książek na temat i wtedy zabierz głos. Kompromitujesz się tymi głupimi wypowiedziami. A sam jakie wartości wniosłeś do polskiej kultury? Wacław - trochę kultury, bo z wypowiedzi i sposobu pisania wynika, żeś pozbawiony jest kultury całkowicie. Chamstwo wynika z każdego słowa. O wszystko wiedzące grono znawców, ekspertów, sędziów, moralistów. Pożałowania godne.
***** ***
2021-03-04 12:51:22
Jesliby Arcydziega mialby honor to podal by sie do dymisji, ciekawe czy cos takiego jak honor posiada
Swarożyc
2021-03-04 12:11:00
Kościół katolicki okrada Polaków już ponad tysiąc lat. Czas skończyć z tą czarną zarazą raz na zawsze.
terens
2021-03-04 09:52:06
Wszystkie interesy Dzięgi należałoby solidnie przetrzepać. Niedawno próbowali razem z jakimiś zakonnicami wyłudzić od miasta całą kamienicę przy Bulwarze Gdańskim.
sen
2021-03-04 09:42:52
...w nawiązaniu do artykułu polecam kontrolę we wszystkich placówkach tego typu, również prywatnych , a może zwłaszcza prywatnych. Nie można wybiorczo traktować "opieki nad seniorami". W tym temacie jest wiele do zrobienia. Brak kontroli, brak nadzoru, bądź niedostateczna kontrola ...horendalne koszty pobytu, ponad możliwości finansowe pensjonariuszy ich rodzin - co w zamian? To pytanie kieruję do właścicieli, dyrektorów, dziennikarzy, urzędów
centurie
2021-03-04 09:16:30
Odetchnęli z ulgą związani z tym biznesem.Wszystko będzie można zwalić na zmarłego.
Don Dziengao
2021-03-04 08:36:57
To pralnia pieniędzy kościelnej mafii.
toi
2021-03-04 08:00:03
margot z lampartem niech sprawdzają bo tam jest psychiatria, więc coś dla nich...
heger
2021-03-04 06:52:44
To nie tam czasem dyrektorował Dymer?
Jabek
2021-03-04 05:49:40
Tylko kontrola wojewody może wyjaśnić sytuację i ukrócić nieprawidłowości
***** ***
2021-03-04 00:26:30
Arcydziega do dymisji
Wacław
2021-03-03 21:54:47
Już widzę jak podnóżek pisowski wojewoda znajdzie brudy w dziegi. A na marginesie dzięga się zaszył ni widu ni słychu! Przeczekajmy i prosimy o przeczekanie na włos z głowy nam nie spadnie - dewiza dzięgi bez honoru!.
A co...
2021-03-03 21:33:41
Arb. Dziega na to...i jak zwykle zapewne Nic nie wiedzial ?/?
Swarożyc
2021-03-03 20:16:56
"W środę o niezwłoczne przeprowadzenie kontroli zwrócił się do wojewody Instytut Medyczny, prowadzący ten dom pomocy." - to oznacza, że papiery zostały odpowiednio wyczyszczone.
Fred
2021-03-03 20:05:55
Pokazówa, z której nic nie wyniknie. Wskażą bzdurne uchybienia. Merytoryka urzędników wojewody to himalaje braku wiedzy. Dno i bąbelki. Jaki wojewoda, taki urząd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ