W Szczecinie bliscy osób chorych na alzheimera, którzy się nimi opiekują, w tym roku również będą mogli wnioskować o bon opiekuńczy – świadczenie pieniężne wypłacane przez magistrat. Miasto planuje zmiany: pomoc finansowa ma być większa, grono lekarzy uprawnionych do wystawienia stosownego zaświadczenia poszerzy się o geriatrów, a realizację zadania ma przejąć Szczecińskie Centrum Świadczeń.
„Bon opiekuńczy: Alzheimer 75” został wprowadzony rok temu. To finansowa forma pomocy rodzinom opiekującym się seniorami chorymi na alzheimera, którzy ukończyli 75. rok życia i mieszkają na terenie miasta. W pierwszej edycji programu świadczenie otrzymało 486 opiekunów. Przy tej okazji poproszono ich o wypełnienie ankiet, których celem było zdiagnozowanie sytuacji opiekuńczej oraz potrzeb.
– Analiza zebranych danych wykazała, że okres opieki trwa średnio 5 lat i 4 miesiące, głównymi opiekunami są przeważnie kobiety w wieku powyżej 62 lat – informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta. – Jedynie 25 procent świadczeniobiorców rozważa ewentualność umieszczenia podopiecznego w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Uzyskane środki pozwoliły opiekunom m.in. na zakup artykułów higienicznych i akcesoriów związanych z opieką nad chorym.
Po pierwszym roku doświadczeń Wydział Spraw Społecznych zaproponował kilka zmian w zapisach uchwały dotyczącej przyznawania świadczenia.
– Najważniejsza dotyczy zwiększenia funduszy, które będą przyznawane opiekunom – mówi Marta Kufel. – Dotychczas świadczenie wypłacane było w dwóch transzach, po 1000 zł każda. Planuje się, że w tym roku beneficjenci programu otrzymają środki finansowe maksymalnie w trzech transzach, co oznacza zwiększenie pomocy do kwoty 3000 zł w skali roku.
Druga planowana zmiana dotyczy lekarzy, którzy będą mogli wystawiać zaświadczenia potwierdzające chorobę seniora. Dotychczas honorowano te od lekarzy neurologów i psychiatrów.
– Od tego roku akceptowane będą również zaświadczenia wystawione przez lekarzy geriatrów – mówi Marta Kufel. – Co ważne, zaświadczenia wystawione na potrzeby ubiegłorocznej edycji programu, w tym roku również będą akceptowane.
Zmieni się też jednostka odpowiedzialna za realizację zadania – sprawy ma przejąć Szczecińskie Centrum Świadczeń. Uchwała dotycząca programu trafi na marcową sesję Rady Miasta. ©℗
(gan)
Fot. Dariusz Gorajski