Umowę na wykonanie odwiertu w celu odkrycia i zbadania potencjału wód termalnych podpisano w środę w Policach. Gmina dostała na ten cel ponad 18 milionów złotych. Wyłoniony w przetargu wykonawca ma to zadanie wykonać w ciągu 16 miesięcy. Deklaruje, że zajmie mu to mniej czasu. Będzie wiercił na terenie gminnym, na którym działa policka ciepłownia.
– Będziemy wiercić na głębokość 2400 metrów – mówił tuż przed podpisaniem umowy z wykonawcą burmistrz Polic Krystian Kowalewski. – To odwiert badawczy. Na jego podstawie stwierdzimy, jakie mamy parametry złoża i czy to złoże się nadaje do eksploatacji takiej, która w przyszłości mogłaby służyć temu, abyśmy mogli dywersyfikować nasze źródła energii i abyśmy mogli tę energię, którą wykorzystujemy, mieć bardziej ekologiczną, bardziej zgodną z naturą.
Taka energia mogłaby być nie tylko tańsza i bardziej ekologiczna, ale też bezpieczniejsza, bo w dużym stopniu niezależna od sytuacji zewnętrznej (czyli zmiennych kosztów i dostępności różnych surowców wykorzystywanych obecnie do produkcji ciepła systemowego).
Poszukiwania, czyli wykonanie odwiertów i potrzebnych badań, ma – zgodnie z umową – zająć 16 miesięcy.
– Będziemy kibicować, oczekiwać, nadzorować i mam nadzieję, że zakończy się to sukcesem, który umożliwi w przyszłych latach uzyskanie środków na to, aby instalację rozbudować i korzystać z tych dobrodziejstw ziemi, które – mamy nadzieję – w naszej ziemi są ukryte – dodał burmistrz.
Przedstawiciel wykonawcy zapowiada, że z pracami może się wyrobić znacznie wcześniej.
– Będziemy się starali to wykonać dużo szybciej – powiedział Arkadiusz Biedulski, prezes zarządu UOS Drilling S.A. z siedzibą w Warszawie (wykonawca zadania). – Chcemy zacząć bardzo szybko i skończyć myślę że nawet w ciągu pięciu miesięcy. Później będzie jeszcze potrzebny czas na sporządzenie dokumentacji.
Ale przedstawiciel wykonawcy przyznał też, że szansę na sukces w poszukiwaniach wód termalnych w Policach są duże.
– Na pewno geotermia w tym miejscu ma duże szanse na realizację – uważa Arkadiusz Biedulski. – Geotermia w Stargardzie w tej chwili dostarcza około 60 procent ciepła dla całego miasta. A jest to prawdopodobnie ta sama warstwa wodonośna, więc szanse tutaj są spore. To początek drogi, która jest długa, pewnie będzie wyboista, ale powinna zakończyć się sukcesem i ten efekt dla mieszkańców będzie mógł być odczuwalny nawet przez dziesięciolecia.
– To nie jest działanie po omacku – dodaje Cezary Arciszewski, prezes polickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. – Gmina Police jest w posiadaniu opinii Państwowego Instytutu Geologicznego, instytucji rządowej, która wskazuje, że nasza gmina ma podstawy do tego, żeby takie działania podjąć, i dlatego NFOŚ umieścił Police wśród 30 innych gmin zakwalifikowanych do wierceń próbnych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Gminie Police dofinansowanie w wysokości 18 388 500 złotych na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych wraz z analizą złoża. Wyłoniony w przetargu wykonawca odwiertu, z którym w środę podpisano umowę, otrzyma wynagrodzenie w wysokości 17 126 520 zł brutto. Odwiert powstanie na terenie ciepłowni rejonowej w Policach – aby w razie powodzenia instalację pozyskiwania ciepła z geotermii można było budować w bliskiej odległości od urządzeń polickiego PEC. ©℗
(sag)