Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Będą strzelać i... krzywdzić?

Data publikacji: 06 sierpnia 2019 r. 22:16
Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia 2019 r. 17:38
Będą strzelać i... krzywdzić?
„Z uwagi na bliskie sąsiedztwo terenów zasiedlonych przez ptaki (wyspy Międzyodrza), gniazdujące pod Mostem Długim jaskółki, a także pełnię sezon u lęgowego, wpływ pokazów pirotechnicznych na będące pod ścisłą ochroną gatunki zwierząt będzie katastrofalny!" - przestrzegają kontestujący Pyromagic aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina. Fot. Robert Stachnik  

„Jako osoby, którym bliskie są zarówno dzikie jak i domowe zwierzęta, które troszczą się o środowisko naturalne, ale także o nas samych – ludzi, śmiemy twierdzić, że festiwal Pyromagic jest powodem do wstydu, a nie dumy” – uważają aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina. W liście otwartym do prezydenta wezwali do rezygnacji z pokazów pirotechnicznych podczas wszelkich imprez organizowanych przez miasto. Teraz przygotowują społeczną akcję informacyjną o „tragicznych skutkach Pyromagic”.

Kampania ma poruszyć sumienia i wyobraźnię szczecinian. Pokazać im całe spektrum pokazu fajerwerków. Czyli także to, jakie wywołuje skutki dla środowiska, żyjących w nim ludzi oraz zwierząt.

– Naszym celem jest uświadomienie mieszkańcom Szczecina, a także wszystkim obywatelom, jakie są konsekwencje tego typu pokazów. Aby świadomie zdecydowali, czy warto w tym uczestniczyć – przekazują społecznicy z SSOZS.

Jakie są owe skutki, przekonuje m.in. fragment skierowanego do prezydenta Szczecina listu otwartego aktywistów Społecznej Straży: „Sztuczne ognie zawierają substancje tworzące swoistą bombę chemiczną (chlorany i azotany baru, potasu, strontu, wapnia i amonu jako utleniacze, aluminium, fosfor, siarka, węglowodory i węglowodany jako substancja palna, sole metalu, np. baru, strontu i antymonu dla efektów barwnych i inne), które w wyniku spalania wydzielają szkodliwe związki (jak wysoce toksyczne związki baru). Badania przeprowadzone przez naukowców z Wiednia wykazały, iż stężenie baru w śniegu pobranym z miejsca po pokazie pirotechnicznym było nawet 500 razy większe niż przed nim. To obrazuje, jak wielkie ilości trujących substancji wdychają uczestnicy takich imprez. Tymczasem bar i jego związki wpływają negatywnie na drogi oddechowe oraz mogą potęgować objawy astmy. Badania na temat szkodliwości fajerwerków przeprowadzali także naukowcy z Politechniki Śląskiej, którzy stwierdzili, iż niebezpieczne substancje odkładają się w organizmie człowieka, a w następstwie wywołują choroby kości, wątroby, nerek. Ponadto, wszystkie te trujące substancje wnikają do wód oraz gleby i tam już pozostają, niszcząc środowisko. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds, którzy badali stopień zapylenia powietrza podczas pokazów pirotechnicznych, stwierdzili, porównując poziomy zapylenia badanej okolicy przed i po pokazie, że koncentracja cząstek w atmosferze potrafi wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Wdychane przez człowieka pyły wywołują choroby układu oddechowego i układu krążenia. Towarzyszący pokazom pirotechnicznym huk to kanonada, która dla przebywających zbyt blisko może skończyć się uszkodzeniem słuchu”.

Aktywiści skupieni w Społecznej Straży zwracają również uwagę na inny kontekst sprawy – zwierzęta: „Drzewa i krzewy naszych osiedli, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi Pyromagic. Odczuwają natomiast ogromny stres związany z hukiem wystrzałów i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, ze strachem chowając się przed wystrzałami. Bo mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji”.

– Dodać należy o wyjątkowej bliskości lokalizacji miejsca dwudniowej wieczornej kanonady Pyromagic w stosunku do obszaru ptasiego Natury 2000 – Dolina Dolnej Odry oraz obszaru siedliskowego Natury 2000 – Dolna Odra. Nie godzimy się na coroczne, mało wysublimowane, wręcz plebejskie rozrywki kosztem cierpienia zwierząt, ich śmierci czy zanieczyszczania środowiska – podkreślają aktywiści Społecznej Straży.

Przypomnijmy: prezydent Piotr Krzystek zadeklarował, że tegoroczny miejski sylwester będzie będzie już bez fajerwerków, a do jego oprawy „rozważane będą wszelkie opcje związane z wykorzystaniem np. pokazów świateł, laserów bądź mappingu”. Natomiast nie odniósł się do postulatu Społecznej Straży o zaniechanie pokazów pirotechnicznych podczas wszelkich imprez organizowanych przez miasto: Dni Morza, Odry, Finał Zlotu Żaglowców itd., także z kolejnych edycji festiwalu fajerwerków.

Społeczną kampanię informacyjną o „tragicznych skutkach Pyromagic” aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina poprowadzą tuż przed imprezą, zapowiadaną jako największy festiwal fajerwerków w Polsce, a zaplanowaną na 9-10 sierpnia 2019 r. ©℗

(an)

Fot. Robert Stachnik, Dariusz Gorajski 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cezar
2019-08-09 17:28:55
Igrzyska organizuje się dla plebsu aby za dużo nie myślał.
Jola
2019-08-07 18:42:28
Tez jestem przeciwna tym fajerwerkom.
Suweren dostał
2019-08-07 17:30:32
chleba, teraz dostanie igrzysk.
Alianci
2019-08-07 15:42:56
przepraszamy za naloty dywanowe na Szczecin szanowni protestujący niech zaczerpną wiedzy co to za piekło i ptactwo przeżyło a tysiące kormoranów akurat trzeba przepłoszyć ......
mieszkaniec
2019-08-07 15:35:19
Popieram tych aktywistów. Smród tych fajerwerków czuć nawet w Dąbiu. Wielka mi plebsowa atrakcja.
re: ??
2019-08-07 15:32:53
Pogięło Cię? A masowe imprezy miejski i głośne wydechy samochodów i małolaty z pierdzącymi głośnikami i Ci nie przeszkadzają? To puknij się w łeb tęczowy matole.
??
2019-08-07 12:32:04
Najwiekszy hałąs w tym miescie generuja i to co godzine od rana do wieczora dzwony koscielne,dlaczego trwa terror decybelowy i niszczenie słuchu ludzi ? ?ci ktorzy tam chodza niech sobie kupia sluchawki, ustawia w telefonie budzik co godzine na max glosnosc -moze byc dzwiek dzwonow i beda to sobie slyszec, takze ci ktorzy dzwonia aktualnie i problem rozwiazany.Czy w domu lub mieszkaniu jak sobie nagram dzwony i bede je co godzine puszczał na glosnym zestawie kina domowego tak zeby cała okolica slyszała to bedzie komus przeszkadzac?
Dodek
2019-08-07 12:22:13
Do X zawsze się znajdzie jakaś maruda lub niezadowolony. Co mu uciska coś na sercu ale na to lekarstwa nie znajdziesz gdy rozumu brak.
do... Dodek
2019-08-07 11:53:12
Tylko jak Lekarz za jakis czas: "ewentualnie" przedstawi Ci Powazna Diagnoze... to juz wtedy Nie zalatwiaj Sobie ani zadnego Sanatorium czy chocby 2-3 tygodniowego pobytu i w Bieszczadach - bo juz wtedy bedzie "Fajerkowo-hukowo-dymna... musztarda po obiedzie" !!!
Gość
2019-08-07 11:48:55
Zakażmy wszystkich koncertów odbywających się w Teatrze Letnim, czy też na Łasztowni i w innych miejscach. Przecież tam mamy nieustanny trwający kilka godzin hałas o jeszcze większym natężeniu niż podczas pokazu fajerwerków. Co na to ptaki z parku Kasprowicza i okolic? Co na to ptaki z okolic Łasztowni? Lokale zamykajmy o godzinie 20, one też generują hałas. Ruch samochodowy od 8 - 20. Zlikwidujmy tramwaje - te piski na szynach są nie do wytrzymania.
Dodek
2019-08-07 11:07:52
Temu Kto nie potrafi lub nie może żyć w mieście proponuję przeprowadzkę w Bieszczady. Tam jest cisza i spokój.
Nil
2019-08-07 10:43:14
Ja uważam, że piromagic powinno być 2 albo i 3 razy w roku. Do tego doskwiera brak darmowego piwa. To taka "inteligenta" rozrywka dla debilów, a jak widać ich nie brakuje...Jaka władza takie imprezy.
;-)
2019-08-07 10:23:57
Akurat gorsze skutki powoduje sylwester i czas kilka tygodni przed nim gdzie w miescie co chwile slychac petardy itd.mimo ze legalnie wolno strzelac tylko w ostatni i pierwszy dzien nowego roku a kumulacja nastepuja o 24:00 ,Pyromagic to 3 kontrolowane pokazy w jednym miejscy kazdy po kilkanascie minut, mozna dodac do tego jakies lasery czy mapping ale sama impreza do miasta przyciaga wiele osob wiec bojkot nie jest tez do konca powazny. A w kwestii zatruwania powietrza w miescie jest ok 100 tyś palaczy lub więcej którzy codziennie trują siebie i innych biernie-także na przystankach komunikacji miejskiej mimo ze jest tam zakaz palenia na dlugosci przystanku i mandat do 500zl, dlaczego to nikogo nie interesuje? np p.Heleny, dym papierosowy to 40 substancji rakotworczych i kilkaset innych szkodliwych, ten syf wdychaja takze wasze dzieci a rocznie miliony umieraja z powodu biernego palenia, dlaczego nie ma zakazu palenia wszedzie i delegalizacji papierochow? kiedy ktos w koncu ten temat podejmie? w Anglii taki zakaz ma byc do 2030 r.
many
2019-08-07 09:48:48
Prymitywne organizmy nie rozumieją, że współczucie, empatia, troska... Tego u nich nie ma. Nawalić się, drzeć ryja i gapić się bezmyślnie w jakieś durne fajerwerki - to lubią. Jakież to infantylne i prostackie.
Żadna z tych organizacji nie szczeka za darmo.
2019-08-07 09:24:27
Hau, hau, hau!!!
magistrat
2019-08-07 09:14:19
Spoko to ostatnia taka impreza w Szczecinie. W przyszłym roku będzie coś innego i to nie dlatego , że pieski i kotki protestują tylko staje się już nudne.
Wawrzek
2019-08-07 08:29:12
Obrońcy zwierząt na cudzy koszt, obrońcy korników na cudzy koszt i wielkie szkody dla Państwa i jego gospodarki i to wszystko wywołane przez opłacone głównie przez obcych terrorystyczne grupki renegatów. Tam, gdzie rzeczywiście trzeba chronić przyrodę ich nie ma. Znikają lasy deszczowe, znikają Dżungle Amazonii i wiele innych środowisk mających znaczący wręcz decydujący wpływ na klimat Ziemi. Tam sobie spokojnie działają Ci, którzy u nas opłacają hucpę.
jerzy
2019-08-07 08:23:03
Ten protest to jest kolejny przykład "uczłowieczania" psów. Podaję inne przykłady uczłowieczania - ubranka, specjalny pokarm,tereny rekreacyjne dla psów (ostatni powstał przy ul. Przygodnej), cmentarze, nadawanie imion ludzkich,traktowanie psów jak członków rodziny,służba zdrowia (weterynaria w zasadzie rozwija się tylko dla psów), itp.
Kolejne cymbały chcą zaistnieć
2019-08-07 07:56:17
.
chester
2019-08-07 07:21:28
Społecznej Straży Ochrony Zieleni! A to co znowu? Rozhisteryzowane kocie mamy? Kurier wspiera takie inicjatywy? To ja przestaję wspierać Kurier!
Cynik24
2019-08-07 06:48:44
Szanuję przyrodę, segreguję śmieci, zwierzaki mam od momentu, kiedy pamiętam. Pomagam, gdzie mogę. Ludzie walczcie z wycinką Puszczy Bukowej i drzew w mieście, walczcie ze śmieciami zalewającymi miasto ale dajcie trochę radości i innym. Kilka wieczorów w roku z ogniami sztucznymi nie zabije zwierzaków ani ptaków. Mamy żyć, jak w grobie ?!
"Milosnicy" tych Fajerwerkow...
2019-08-07 00:53:28
Powinni stac po tej 2-iej stronie Odry czyli w Porcie i gleboko Wdychac to Frajerkowe powietrze oraz byc blizej tych Hukow i Wybuchow ... to moze wtedy choc troche "cos zrozumieja" ?? Alibo pozalatwiac Im darmowe Bilety w te rejony Swiata gdzie sa Wojny... i niech sie tam tez dodatkowo "po-podniecaja"...!!!
aj waj
2019-08-06 23:56:12
Może włodarze miasta zajęli by się chodnikami w mieście a nie jakimiś fajerwerkami czy innymi pierdołami!? Nogi można połamać jak się chodzi po mieście!
Potrzebujecie
2019-08-06 23:39:44
więcej dowodów, żeby zrozumieć. Ja to rozumiem. Ale Wy musicie zrozumieć, że kiedy je otrzymacie, może być już za późno.
do samozwańczych aktywistów
2019-08-06 23:38:31
Pocałujta wójta w d...!
Dodek, twój pies jest inteligentniejszy od ciebie.
2019-08-06 23:25:25
.
krzychu
2019-08-06 23:20:46
ojejejej ostatnio burza była i biede piesiulule siem tak strasznie bały, może by jakiś protest zrobić? Zakaz burz bo się zwierzątka boją!
Darecki
2019-08-06 23:12:53
Jak ktos nie chce, nie lubi uczestniczyć w takich imprezach, bardzo dobrze reklamujących miasto, to niech siedzi w domu. A nie pod byle pretekstem żąda usunięcia z kalebdarza ważnych wydarzeń, atrakcji.
ale
2019-08-06 22:39:16
taki festiwal przyciaga roznego rodzaju pijakow i podobnych meneli, ktorzy pozniej przez cala noc chleja i dra ryja po miescie! najwytzej polowa widzow jest normalna ale i czesto wsord tych normalnych cos jest nie tak skoro o 23 zabiera sie w taki tlum ze soba male dzieci, ktore powinny spac! Powinny zostac zostrzone przepisy np. wstep od min 13 lat , osoby nieletnie tylko w towarzystwie doroslych i przeniesc impreze z dala od centrum miasta moze na lotnisko w Dabiu? no min tej 1-2 km od domow mieszkalnych
Dodek
2019-08-06 22:20:31
Lubię wszystkie zwierzęta i ptaki, sam od 14 lat mam psa. Ale nie popadajmy już w paranoję. Ludzie też kiedyś muszą się poprawić Może zabronić wybuchać wulkanom zabronić latać samolotom itd

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA