Niedziela 04 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Będą rehabilitować w domu

Data publikacji: 2019-07-05 17:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-18 13:02
Będą rehabilitować w domu
 

Pacjenci niesamodzielni, w stanach ciężkich, będą mogli korzystać z rehabilitacji w domu. Oczywiście bezpłatnie, bo na podstawie powszechnego ubezpieczenia. Zachodniopomorski Oddział NFZ po raz pierwszy zakontraktował ten rodzaj świadczeń.

Nowością w umowach NFZ na świadczenia z rehabilitacji leczniczej jest zakontraktowanie fizjoterapii domowej. To dla pacjentów niesamodzielnych, w ciężkich stanach chorobowych.

- Opiekę nad nimi sprawować będą podmioty z 14 miejscowości: Barlinka, Chojny, Czaplinka, Jarosławca, Kołobrzegu, Koszalina, Łobza, Nowogardu, Polic, Stargardu, Szczecina, Szczecinka oraz Świdwina - informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ. 

Ale to prawdopodobnie nie koniec. NFZ chce zakontraktować tego rodzaju świadczenia w każdym powiecie. 

- Ze względu na duże zainteresowanie tym zakresem świadczeń, przewidziane są konkursy uzupełniające, tak by w każdym powiecie był chociaż jeden podmiot rehabilitacyjny opiekujący się pacjentem w domu - podaje rzeczniczka. Należy przypomnieć, że rehabilitację w warunkach domowych może realizować każdy podmiot, który ma podpisaną z NFZ umowę na fizjoterapię ambulatoryjną.

NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do 5 zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony - decyduje lekarz kierujący na zabiegi, a pisemną zgodę wyraża dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Jak skorzystać z takiej rehabilitacji?

- Rehabilitacja lecznicza finansowana przez NFZ wymaga skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, tj. pracującego w ramach umowy z NFZ - tłumaczy Małgorzata Koszur. - Skierowanie na fizjoterapię domową może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista (rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i pokrewnych). Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych ważne jest 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane w wybranej placówce, bez względu na termin rozpoczęcia rehabilitacji.

Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych są udzielane pacjentom z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi m.in.: ogniskowymi uszkodzeniami mózgu, ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego, uszkodzeniem rdzenia kręgowego, chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni, chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu, urazami kończyn dolnych; osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym (pacjent przytomny, ale bez świadomości).

(sag)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

sabina
2020-02-18 12:37:45
to tylko teoria niestety
Fizjo1
2019-07-07 10:39:36
Ktoś się zapytał co sądzą o tym wykonujący tą rehabilitację fizjoterapeuci?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA