Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Będą nowe władze szczecińskiego ZNP

Data publikacji: 2019-03-13 06:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Będą nowe władze szczecińskiego ZNP
 

Dobiega końca obecna kadencja władz Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Szczecin. Na akcję protestacyjną o podwyżki dla nauczycieli nałożyła się zatem druga akcja związku - kampania sprawozdawczo-wyborcza w jego poszczególnych ogniskach w placówkach oświatowych.

Obecnie szczeciński oddział ZNP pełni pieczę nad ogniskami w ponad 100 szkołach i placówkach oświaty Szczecina. Poprzednia kadencja obecnych władz ognisk i oddziału trwała od 2014 r.

- W tej chwili, rozpoczęliśmy spotkania sprawozdawczo-wyborcze w placówkach w ogniskach, gdzie wybieramy nowe władze, zdarza się, że są to władze dotychczasowe - mówi Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału ZNP. - Czekamy też na informacje, jakie postulaty należałoby umieścić w nowym programie naszego oddziału na następną kadencję 2019-2024. Nie ukrywam, że w tej chwili jest to dość trudne, gdyż równocześnie prowadzimy dwie potężne i bardzo poważne kampanie, ale musimy sobie dać radę, gdyż obie są ważne dla przyszłości nauczycieli.

Akcja w ogniskach będzie trwała do końca marca, zaś 18 maja odbędzie się konferencja sprawozdawczo-wyborcza w szczecińskim oddziale ZNP. Wtedy to zostaną wybrane nowe władze - prezes i zarząd, który - jak zaznacza obecna prezes - podejmie się nowych wyzwań. Zapytana, czy znani są już kandydaci, odpowiedziała: - Jeszcze nie. W kwietniu odbędzie się posiedzenie zarządu, który będzie zatwierdzał dokumenty na konferencję majową i być może wtedy poznamy nazwiska kandydatów. Przy kampanii strajkowej i referendalnej w szkołach, sprawa wyborów jest zdecydowanie mniej ważna - dodała.

Maria Świerczek jest prezesem szczecińskiego oddziału ZNP od 20 lat. Uczestniczyła w wielu trudnych i ważnych rozmowach z władzami samorządowymi oraz debatach oświatowych. Jest osobą kojarzoną z merytorycznymi negocjacjami, prowadzonymi w sposób zrównoważony, lecz konsekwentny. Na pytanie, czy planuje wystartować w najbliższych wyborach, odpowiedziała że jeszcze nie podjęła takiej decyzji. W czasach jej kolejnych kadencji, szczeciński oddział ZNP był widoczny, aktywny i obecny przy różnych wydarzeniach: w walce o prawa nauczycieli, ich miejsca pracy, warunki zatrudnienia, a także pracowników oświaty nie będących nauczycielami. Ostatnio ZNP uczestniczył w długotrwałych negocjacjach w sprawie dodatków dla wychowaczyń przedszkolnych zerówek.

- To jest sukces po 10 latach, bo tyle mniej więcej trwała batalia o dodatki dla wychowawczyń przedszkoli. Uważam jednak, że nie jest to nasz sukces, lecz sukces wspólny związków zawodowych, ale także pana prezydenta, nie ujmując nikomu - stwierdziła Maria Świerczek. - To, że nas widać, czy to przy likwidacjach szkół, czy akcjach to jest nasz obowiązek, który wynika z zapisów statutowych, bo związek zawodowy jest po to, żeby walczyć o ludzi, ich miejsca pracy, ich godne życie. My się nie bawimy w politykę. Walczymy o to, by pracownicy oświaty mogli godnie pracować i godnie zarabiać. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Maria Świerczek podczas finału konkursu szczecińskiego ZNP "Belfer na 6" i "Pracownik na medal"

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

janek bury
2019-03-13 11:31:36
znp to komunistyczna jaczejka prowadzona przez broniarza.
PRZECZYTAJCIE UWAŻNIE JESZCZE RAZ
2019-03-13 10:43:01
Ta kobieta uważa za sukces coś, co robiła 10 lat ! Mało tego, ona teraz mówi, że to sukces WSZYSTKICH. No kur.... cud na miarę porozumień okrągłostołowych. Ta pani nie ma kompletnie niczego do zaproponowania. ble... ble... ble... bla... bla... bla .... Ona już Wam propnuję służalczość do swego szefa Broniarza.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA