piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Batory (nie) poczeka

Batory (nie) poczeka

Batory (nie) poczeka
Data publikacji: 2016-02-16 07:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:54
Wywietleń: 942 120202

Nie tym razem, ale jeszcze w tym roku - taki jest obecny, dość niejasny, status inwestycji pn. rewitalizacja pl. Batorego. Magistrat przygotowuje wniosek aplikacyjny, aby pozyskać środki europejskie na realizację tego przedsięwzięcia. Uchwała w tej sprawie miała być głosowana podczas najbliższej sesji Rady Miasta Szczecina. Ale - jak ustalił „Kurier" - nie będzie.

Rewitalizacja pl. Batorego to jedna z najważniejszych - oprócz przebudowy ul. Potulickiej - inwestycji dla Nowego Miasta. Jedyna, dotycząca rewitalizacji terenu zielonego. Dająca nową szansę tej obecnie zdegradowanej przestrzeni publicznej. Inwestycja bardzo oczekiwana przez szczecinian, a też wizerunkowa dla miasta. Pilna w realizacji także z tego powodu, że... w bieżącym roku wygasa pozwolenie na budowę dla już gotowego projektu przedsięwzięcia: dokumentacji budowlanej i wykonawczej (kosztowała ponad 68, 2 tys. zł - przyp. an).

- Co najmniej od 2009 roku zabiegamy o modernizację tego placu. Bo teraz jest zaniedbany, a ma przecież wielki potencjał: mógłby stać się miejscem rekreacji i wypoczynku, a też wizytówką Szczecina - mówi Teresa Warelis, wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Nowe Miasto. - Roczny budżet inwestycyjny naszej Rady w 2012 r. przeznaczyliśmy na współfinansowanie projektu jego rewitalizacji. Niestety, sami nie jesteśmy w stanie udźwignąć tak kosztownego przedsięwzięcia. Wspiera nas miasto. Prezydent Piotr Krzystek obiecał, że przed przyszłorocznymi regatami ten plac na tyłach odnowionego Czerwonego Ratusza z platanowymi alejami zostanie rewitalizowany. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z  16.02.2016 r.

Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK / wizualizacja UM Szczecin

* * *

Według Lokalnego programu rewitalizacji Szczecina obszar Nowego Miasta to teraz „rejon ze złym stanem technicznym przedwojennej zabudowy, gdzie postępuje degradacja przestrzeni publicznych". Receptą na to ma być m.in. zagospodarowanie i rewitalizacja tychże. Jak choćby pl. Batorego, wokół którego znajdują się nie tylko eklektyczne zabytkowe kamienice, ale też hotele (Novotel, Ibis oraz Victoria), mają siedziby znaczące firmy i instytucje (np. Urząd Morski), także puby, kluby i restauracje, nawet mini browar. Tu też znajduje się jedna z najpiękniejszych i najstarszych alei platanowych, niczym ta z Jasnych Błoni.

Batory (nie) poczeka Batory (nie) poczeka

Komentarze

ewa35
sledze plany od paru lat i mysle ze w koncu sie doczekam
2016-02-16 10:41:34
@@@
Nie dla miejsc parkingowych powinna być rewitalizacja placu, ale jest to obszar zabytkowy. Ratusz, szlak turystyczny, hotel, restauracje, a poza tym Szczecin był kiedyś nazywany "Miastem zieleni" i też z tego powodu warto zrobić z placu kolejną wizytówkę miasta. I być może jest to ważniejsze niż kolejne kontrapasy donikąd. Pozdrawiam
2016-02-16 09:16:53
Parking
Brawo, może w końcu skończy się koszmar z parkowaniem przy tym placu. Jest tam wiele urzędów, lokali gastronomicznych a miejsc parkingowych mało.
2016-02-16 08:02:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie