środa, 22 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > BASTA! Cyrk dla ludzi – NIE dla zwierząt

BASTA! Cyrk dla ludzi – NIE dla zwierząt

BASTA! Cyrk dla ludzi – NIE dla zwierząt
Data publikacji: 2018-09-16 17:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:55
Wywietleń: 1637 351566

Protestują, ilekroć do Szczecina przyjeżdża cyrk wykorzystujący zwierzęta. Bo wierzą, że uwolnią „naszych braci mniejszych” od cierpienia, jakim jest tresura, od koszmaru ciasnych klatek, łańcuchów i pęt - barbarzyństwa, jakie nie ma nic wspólnego z prawdziwą sztuką cyrkową.

Obrońcy praw zwierząt od lat postulują wprowadzenie zakazu wykorzystywania czworonogów w kuglarskich sztuczkach. Protestują wszędzie tam, gdzie przyjeżdża cyrk, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na zniewolenie, ból, stres i na cierpienie, będących gehenną codzienności zwierząt zmuszanych do zachowań wbrew ich naturze. Jak w niedzielę (16 bm.), w Szczecinie. Tym razem - społecznicy pod egidą BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt - pikietowali przed Cyrkiem Wictoria, w repertuarze wykorzystującym m.in. konie, wielbłądy i psy.

- Cyrk ze zwierzętami jest smutnym mamutem rozrywki, która cieszyć może tylko kulturowych jaskiniowców. Ponieważ jest to rozrywka kosztem niemych aktorów, psychicznie złamanych tresurą i skazanych na nieprzerwaną poniewierkę - zwraca uwagę prof. Andrzej Elżanowski, zoolog.

Przypomnijmy: zgodnie z tegoroczną nowelizacją stawy O ochronie zwierząt, do tresury i pokazów mogą być wykorzystywane wyłącznie „zwierzęta urodzone i wychowane w niewoli i tylko takie, którym mogą być zapewnione warunki egzystencji stosowne do potrzeb danego gatunku". Natomiast tresura zwierząt do celów widowiskowo-rozrywkowych i obronnych „nie może być prowadzona w sposób powodujący ich cierpienie". Zabrania się również zmuszania ich do „wykonywania czynności, które powodują ból lub są sprzeczne z ich naturą". Nowe prawo zdelegalizowało działalność menażerii objazdowych i wprowadziło zakaz walk zwierząt.

(an)

Fot. Arleta Nalewajko

Na zdjęciu: „Gdyby przed laty nie protestowali inni, nadal w cyrkach oglądalibyśmy ludzi niepełnosprawnych, z genetycznymi deformacjami ciała" - tłumaczą sens swej walki przedstawiciele BASTA! Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt.

BASTA! Cyrk dla ludzi – NIE dla zwierząt BASTA! Cyrk dla ludzi – NIE dla zwierząt BASTA! Cyrk dla ludzi – NIE dla zwierząt BASTA! Cyrk dla ludzi – NIE dla zwierząt BASTA! Cyrk dla ludzi – NIE dla zwierząt

Komentarze

Jarun
Lenie, słupy ogłoszeniowe. Słyszeliście, żeby te wałkonie "skalali" się jakąś pożyteczną praca na rzecz zwierząt. Staną cymbały i stoją.
2018-09-17 08:40:10
AXE
Banda nawiedzonych, do klatek ich i na arenę!!!
2018-09-17 07:47:07
Cyrk Basta
Sami jesteście cyrkiem. Po co się promuje tych pieniaczy? Ich zachowanie jest skandaliczne za każdym razem.
2018-09-17 07:19:42
No to moze...
"Sami wystartujcie z "Cyrkiem Basta" i pokazcie - jak to w takim razie powinno wygladac...?? Gdyz tylko "gadac" i stac z plakatami... to prawie kazdy potrafi i jak na razie - to tylko po-traficie Likwidowac !!
2018-09-16 22:36:21
endi z Reska
Protest jak najbardziej słuszny.
2018-09-16 22:11:57
OK.2010
Łatwo jest protestować pewnie za pieniądze, ale kiedy potrzebna jest pomoc dla zwierząt to gdzie jest ta znudzona BASTA. POTRAFIĄ TYLKO PREZENTOWAĆ SIĘ DO ZDJĘĆ I NIC WIĘCEJ.
2018-09-16 20:26:09
abc
Wiekszy cyrk jest w sejmie ,tam protestujcie ,szkoda waszego potencjału no chyba ze popieracie razemkow a nie KO
2018-09-16 20:25:11
gg
Brawo Wy! Żałuję, że mnie nie było.
2018-09-16 19:48:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie