niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Barszcz pod specjalnym nadzorem

Barszcz pod specjalnym nadzorem

Barszcz pod specjalnym nadzorem
Data publikacji: 2016-02-18 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:54
Wywietleń: 1845 120480

Radca prawny z Lublina, Konrad Cezary Łakomy, wysłał petycję „w interesie publicznym” do prezydenta Szczecina w sprawie barszczu Sosnowskiego. Skorzystał z ustawy o petycjach wnosząc o „wprowadzenie i skuteczne wdrożenie programu usuwania” tej niebezpiecznej do zdrowia i życia ludzkiego rośliny. Dlaczego akurat zwrócił się do prezydenta naszego miasta?

– Dlatego, że Szczecin jest miastem mocno zagrożonym, a dowodem na to jest mapa w ogólnopolskim spisie powszechnym barszczu Sosnowskiego, przygotowana przez Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania w Warszawie – wyjaśnia autor petycji i dodaje, że do zwalczania barszczu potrzebny jest konkretny plan w postaci programu.

Wiedzą o tym oczywiście miejscy urzędnicy, zajmujący się ochroną środowiska. Z barszczem Sosnowskiego walczy bowiem nie tylko Szczecin, ale także inne miasta w regionie. Czynią to zarówno za własne środki, jak i te które przekazuje im na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który corocznie przeznacza na to 300 tys. złotych. Okazuje się, że ta kwota nie jest do końca wykorzystywana. Wynika to ze zbyt małej ilości składanych wniosków i, być może, także z braku... programów do walki z barszczem. Bo posiadanie programu jest jednym z warunków pozyskania środków. Szczecin, i tu wracamy do wspomnianej petycji, taki program ma.

Wdraża go w życie głównie Zakład Usług Komunalnych, który w poprzednich latach wycinał „ogniska” barszczu, a także utylizował jego niebezpieczne pędy. Urzędnicy miejscy wspólnie z pracownikami ZUK przeprowadzili już także inwentaryzację i lokalizację barszczu na terenie miasta. Musi być ona oczywiście ciągle aktualizowana, bo ta niebezpieczna roślina potrafi się szybko „przenosić” w inne miejsca.

Zgodnie z prawem autor petycji otrzyma na nią odpowiedź w ciągu 30 dni. ©℗
(mos)


Komentarze

termin na rozpatrzenie petycji to 3 miesiące, a nie 30 dni zgodnie z ustawą o petycjach
Art. 10. 1. Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia.
2016-02-19 13:24:04
Barszcz
A czy sam fakt odpowiedzi na petycję jest równoważny z rozwiązaniem problemu barszczu w Szczecinie?
2016-02-18 13:27:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie