wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kto miesza w barszczu

Kto miesza w barszczu

Kto miesza w barszczu
Data publikacji: 2015-08-12 08:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:19
Wywietleń: 673 11296

Jeszcze w lipcu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zwalczania barszczu Sosnowskiego w Szczecinie. Teraz wojewoda zachodniopomorski bada jej zgodność z prawem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nawet wiceprezydent Szczecina nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego uchwała w sprawie tak ważnej, jak zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców miasta, zawiera zapis o 14-dniowym vacatio legis.

- Wszczęcie postępowania nadzorczego nie przesądza o sprawie - zapewnia Agnieszka Muchla, rzeczniczka wojewody. - Trwa proces nadzoru i kontroli nad uchwałą. Badana jest jej zgodność z prawem. Jak w każdym innym przypadku lokalnej uchwały samorządowej: dopytują o szczegóły.

Służby wojewody poprosiły Szczecin o wykazanie przesłanki niezbędności wydania przepisów porządkowych w sprawie barszczu. Podanie, czy występowanie rośliny tego gatunku ma dla nas-szczecinian szczególny w porównaniu z resztą kraju, nadzwyczajny lokalny charakter. I jeszcze: czym było podyktowane 14-dniwe vacatio legis dla tej uchwały, oznaczone wbrew regulacjom ustawy O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Odpowiedzi udzielił Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina. Wyczerpująco tłumacząc: „intencją uchwałodawcy jest zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców miasta". Zabrakło tylko odpowiedzi na sztuczne opóźnienie wejścia w życie tejże uchwały, już po ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

- Skąd termin vacatio legis w tym przypadku? Nie mam pojęcia. Byłem inicjatorem tej uchwały, ale jej treści nie formułowałem - odpowiada radny Michał Wilkocki. ©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Fot. Artur BAKAJ

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie