niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kto miesza w barszczu

Kto miesza w barszczu

Kto miesza w barszczu
Data publikacji: 2015-08-12 08:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:19
Wywietleń: 796 11296

Jeszcze w lipcu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zwalczania barszczu Sosnowskiego w Szczecinie. Teraz wojewoda zachodniopomorski bada jej zgodność z prawem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nawet wiceprezydent Szczecina nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego uchwała w sprawie tak ważnej, jak zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców miasta, zawiera zapis o 14-dniowym vacatio legis.

- Wszczęcie postępowania nadzorczego nie przesądza o sprawie - zapewnia Agnieszka Muchla, rzeczniczka wojewody. - Trwa proces nadzoru i kontroli nad uchwałą. Badana jest jej zgodność z prawem. Jak w każdym innym przypadku lokalnej uchwały samorządowej: dopytują o szczegóły.

Służby wojewody poprosiły Szczecin o wykazanie przesłanki niezbędności wydania przepisów porządkowych w sprawie barszczu. Podanie, czy występowanie rośliny tego gatunku ma dla nas-szczecinian szczególny w porównaniu z resztą kraju, nadzwyczajny lokalny charakter. I jeszcze: czym było podyktowane 14-dniwe vacatio legis dla tej uchwały, oznaczone wbrew regulacjom ustawy O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Odpowiedzi udzielił Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina. Wyczerpująco tłumacząc: „intencją uchwałodawcy jest zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców miasta". Zabrakło tylko odpowiedzi na sztuczne opóźnienie wejścia w życie tejże uchwały, już po ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

- Skąd termin vacatio legis w tym przypadku? Nie mam pojęcia. Byłem inicjatorem tej uchwały, ale jej treści nie formułowałem - odpowiada radny Michał Wilkocki. ©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Fot. Artur BAKAJ

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie