niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Babcia i wnuczka zatrute grzybami

Babcia i wnuczka zatrute grzybami (akt. 1)

Babcia i wnuczka zatrute grzybami
Data publikacji: 2016-07-19 12:26
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:08
Wywietleń: 2135 144778

Babcia i wnuczka z okolic Pyrzyc trafiły do szpitala w szczecińskich Zdrojach z objawami zatrucia grzybami. Badania potwierdziły, że zjadły muchomora sromotnikowego, którego pomyliły z gąską zielonką. Na razie ich stan jest dobry. Lekarze wdrożyli leczenie i obserwują pacjentki.

Babcia i jej 17-letnia wnuczka zjadły w sobotę potrawę z grzybów. Po około 9 godzinach źle się poczuły - miały bóle brzucha, wymioty, biegunkę. Pogotowie odwiozło je do szpitala. Tam lekarze przeprowadzili płukanie żołądka, pobrali materiał do badania i od razu podjęli leczenie. Badania potwierdziły, że wśród grzybów był muchomor sromotnikowy.

- Dzisiaj pacjentki są w bardzo dobrym stanie, ale nie wiadomo, jak będzie za kilka dni - tłumaczy prof. Andrzej Brodkiewicz, kierownik Oddziału Klinicznego Pediatrii, Nefrologii dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia
Ostrych Zatruć szpitala w szczecińskich Zdrojach. - Ich stan cały czas monitorujemy.

To pierwsze w tym sezonie zatrucie grzybami w Zachodniopomorskiem. W ubiegłym roku zatruło się 2-letnie dziecko. A w 2014 roku - aż 12 osób, jedna osoba zmarła.

- Dziecko w ogóle nie powinno jeść grzybów, poza pieczarką - podkreśla prof. Andrzej Brodkiewicz, kierownik oddziału nefrologii dziecięcej w szczecińskich Zdrojach. - Nawet grzyby zaliczane do jadalnych mogą wywoływać u dziecka poważne dolegliwości, zmuszające do podjęcia takich działań, jak przy zatruciu np. muchomorem.©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Ryszard PAKIESER

***

Rozmowa z Małgorzatą Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanepidu

- Wszyscy znamy się na grzybach, ale ciągle dochodzi do zatruć z ich powodu...

- ...tak, jak wszyscy jesteśmy lekarzami, ale tak naprawdę nasza wiedza dotycząca tej dziedziny jest skromna, albo wręcz za skromna. W przypadku grzybów wielu z nas potrafi rozróżnić tylko podstawowe gatunki. Wiemy jak wygląda borowik, podgrzybek, kurka czy koźlak, ale z innymi mamy już problem. Dlatego zawsze doradzamy, żeby nie zbierać w lasach grzybów, co do których mamy nawet niewielkie wątpliwości, bo może się to źle skończyć. W tym roku nie zanotowaliśmy przypadku zatrucia grzybami i mamy nadzieję, że tak pozostanie.

- Coraz więcej z nas, po ostatnich opadach, wybiera się do lasu, by zbierać grzyby i jagody. O czym powinniśmy pamiętać podczas zbierania?

- Podstawowa zasada brzmi: nie zbieraj grzybów, których nie znasz a nawet tych, co do których masz jakiekolwiek wątpliwości. W przypadku jagód, które mają dużo korzystnych dla naszego zdrowia składników, przestrzegamy przed ich jedzeniem podczas zbioru w lesie. Mogą być one bowiem  skażone pasożytami z odchodów leśnych zwierząt, głównie lisów. I być przyczyną groźnej choroby - bąblownicy, której pojedyncze przypadki stwierdzono także kilka lat temu w naszym województwie. Jagody, ale także inne owoce leśne, choćby poziomki czy jeżyny, trzeba koniecznie dokładnie umyć przed zjedzeniem.

- Czym się kierować gdy kupujemy grzyby na targowiskach albo od ulicznych sprzedawców?

- Najważniejsza jest pewność, że grzyby nadają się do konsumpcji. A tę daje tylko opinia klasyfikatora grzybów albo grzyboznawcy. Sprzedawca na targowisku powinien nam ją przekazać. A gdy ktoś zbiera sam grzyby, a nie jest ich pewien, to może skorzystać z wiedzy fachowców w powiatowych stacjach sanepidu, albo w naszej wojewódzkiej, bo we wszystkich są specjaliści, którzy mogą bezpłatnie ocenić ich przydatność.

- Lubimy grzyby jeść i zbierać, ale nie wszyscy mogą je jeść. Dlaczego?

- One nie mają w praktyce wartości odżywczych, ale cenimy je przede wszystkim za walory smakowe. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są one ciężkostrawne, dlatego nie powinniśmy dawać ich do jedzenia dzieciom i osobom w podeszłym wieku. 

- Dziękuję za rozmowę.

(mos)

Komentarze

Grzyby
To niezrozumiałe, że grzyby są zbierane przez ludzi od setek lat, a jednak co roku słychać o kolejnych przypadkach zatruć.
2016-07-19 14:04:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy