Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Awaria rurociągu w Dolicach. Ścieki popłynęły do rzeki i na pola

Data publikacji: 2020-02-06 12:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-07 16:33
Awaria rurociągu w Dolicach. Ścieki popłynęły do rzeki i na pola
 

Od dwóch dni pracownicy Wodociągów Zachodniopomorskich próbują uporać się z awarią rurociągu w Morzycy, którym przesyłane są ścieki do oczyszczalni w Dolicach. Awaria nastąpiła w najtrudniejszym miejscu – pod dnem rzeki Mała Ina. W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli Wodociągów Zachodniopomorskich i władz gminy Dolice, na którym zastanawiano się, jak usunąć awarię i kto za nią zapłaci.

Jak poinformował nas Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich, na miejsce, gdzie doszło do awarii, wysłano ekipę remontową. Wcześniej jednak z jej skutkami próbowali walczyć strażacy. Wykonali oni wał z ziemi, przez co udało się uniknąć przelewania nieczystości.

Awaria okazała się trudniejsza do usunięcia, niż przypuszczano. Kiedy naprawiono uszkodzony rurociąg w jednym miejscu, okazało się, że nieszczelności są również w innym. Ścieki popłynęły także na pola.

Jak nas poinformował rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich, w środę udało sie opanować sytuację. Awaria nie ma obecnie – jak zapewniał nasz rozmówca – wpływu na życie mieszkańców. Jedyną konsekwencją awarii jest fakt, że przy użyciu specjalistycznego sprzętu, w tym pojazdów z cysternami, usuwane są co pewien czas ścieki pozostające na osadnikach przed miejscem awarii.

Ł. Szeląg poinformował nas, że prawdopodobną przyczyną nieszczelności rurociągu było „zużycie eksploatacyjne”. Na zewnątrz, w tym do rzeki, wypłynęło według szacunków WZ około 8 metrów sześciennych nieczystości.

Dziwi to jednak, zważywszy, że rurociąg miał zaledwie kilkanaście lat.

(r.c.)

Fot. archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

8 metrów mułu
2020-02-07 16:19:11
8metrow sześciennych? Moje szambo ma 10!
Karałczan
2020-02-07 10:09:55
Zapewne inwestycja wykonana była przez Wykonawcę wyłonionego na podstawie najniższej ceny. Zamiast się dziwić, że takie nowe instalacje nawalają, trzeba przygotować się na to, że wszelkie inwestycje z ostatnich lat za chwilę zaczną pękać, walić się i popuszczać ścieki...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ