niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Auta wciąż giną

Auta wciąż giną

Auta wciąż giną
Data publikacji: 2016-02-22 10:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 846 120869

Volkswageny, fordy i mazdy – samochody tych marek cieszą się w naszym województwie największym wzięciem... złodziei. Niewiele mniej od wielkiej trójki ginie hond oraz, tylko starsze roczniki, audi i bmw.

Kradzieże aut nie są już, na szczęście, tak częstym zjawiskiem jak było to jeszcze kilka lat temu – ginęło wtedy rocznie ponad 4 tys pojazdów. Nasze auta znikają też już z całkiem innych powodów. I są to najczęściej zupełnie inne samochody. Jak wynika z policyjnych statystyk, jeszcze nie tak dawno złodzieje wyszukiwali przede wszystkim auta luksusowe, z tzw. najwyższej półki, które natychmiast po kradzieży przekraczały wschodnią granicę Polski.

– Dziś pojazdy są kradzione na części. Dlatego są to auta najpopularniejszych marek – tłumaczy kom. Przemysław Kimon, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W 2015 r. w Zachodniopomorskiem zginęły 343 samochody. To mniej niż rok wcześniej, kiedy zgłoszono na policję 571 zaginięć.

– To był nagły skok w górę: jeszcze w 2013 r. były 482 kradzieże, a w 2014 r. już ponad 570! Wtedy komendant postanowił zająć się kradzieżami aut systemowo i powołał specjalny zespół ds. walki z przestępczością samochodową – mówi kom. Przemysław Kimon.

Dzięki powstaniu w policji zespołu walczącego z kradzieżami aut poprawiła się natychmiast również skuteczność w odzyskiwaniu pojazdów. Dziś waha się w okolicach 40 proc.

A gdzie nasze auta giną najczęściej? Są narażone na kradzież praktycznie wszędzie, nie ma więc w Zachodniopomorskiem miejsc szczególnie niebezpiecznych. W ciągu całego roku auta „zmieniają właściciela” najczęściej w dużych miastach – w Szczecinie, Stargardzie czy Kołobrzegu. Latem pod tym względem najgorszy jest pas nadmorski – szczególnie jego wschodnia część. ©℗

(lw)

 

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Przestępczość
Gdyby każdemu złodziejowi amputowano jedną kończynę za jedną kradzież, z pewnością te statystyki wyglądałyby inaczej.
2016-02-22 10:14:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie