poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Auta wciąż giną

Auta wciąż giną

Auta wciąż giną
Data publikacji: 2016-02-22 10:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 724 120869

Volkswageny, fordy i mazdy – samochody tych marek cieszą się w naszym województwie największym wzięciem... złodziei. Niewiele mniej od wielkiej trójki ginie hond oraz, tylko starsze roczniki, audi i bmw.

Kradzieże aut nie są już, na szczęście, tak częstym zjawiskiem jak było to jeszcze kilka lat temu – ginęło wtedy rocznie ponad 4 tys pojazdów. Nasze auta znikają też już z całkiem innych powodów. I są to najczęściej zupełnie inne samochody. Jak wynika z policyjnych statystyk, jeszcze nie tak dawno złodzieje wyszukiwali przede wszystkim auta luksusowe, z tzw. najwyższej półki, które natychmiast po kradzieży przekraczały wschodnią granicę Polski.

– Dziś pojazdy są kradzione na części. Dlatego są to auta najpopularniejszych marek – tłumaczy kom. Przemysław Kimon, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

W 2015 r. w Zachodniopomorskiem zginęły 343 samochody. To mniej niż rok wcześniej, kiedy zgłoszono na policję 571 zaginięć.

– To był nagły skok w górę: jeszcze w 2013 r. były 482 kradzieże, a w 2014 r. już ponad 570! Wtedy komendant postanowił zająć się kradzieżami aut systemowo i powołał specjalny zespół ds. walki z przestępczością samochodową – mówi kom. Przemysław Kimon.

Dzięki powstaniu w policji zespołu walczącego z kradzieżami aut poprawiła się natychmiast również skuteczność w odzyskiwaniu pojazdów. Dziś waha się w okolicach 40 proc.

A gdzie nasze auta giną najczęściej? Są narażone na kradzież praktycznie wszędzie, nie ma więc w Zachodniopomorskiem miejsc szczególnie niebezpiecznych. W ciągu całego roku auta „zmieniają właściciela” najczęściej w dużych miastach – w Szczecinie, Stargardzie czy Kołobrzegu. Latem pod tym względem najgorszy jest pas nadmorski – szczególnie jego wschodnia część. ©℗

(lw)

 

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Przestępczość
Gdyby każdemu złodziejowi amputowano jedną kończynę za jedną kradzież, z pewnością te statystyki wyglądałyby inaczej.
2016-02-22 10:14:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie