Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Asystent medyczny wystawi e-zwolnienie

Data publikacji: 21 października 2018 r. 09:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:23
Asystent medyczny wystawi e-zwolnienie
 

Osoby, które upoważni lekarz, będą mogły od 23 października wystawiać e-zwolnienia. We wtorek wejdzie bowiem w życie umożliwiająca to ustawa o asystentach medycznych. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) funkcjonują od początku 2016 r., a od 1 grudnia br. definitywnie zastąpią znane pacjentom zielone druczki.

- To duża i pozytywna zmiana. Wystawienie e-ZLA zajmuje zdecydowanie mniej czasu - tłumaczy Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Większość niezbędnych danych jest pobierana automatycznie. Nie trzeba także dostarczać dokumentu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani do pracodawcy, ponieważ trafi tam elektronicznie. Dokumenty te również są archiwizowane cyfrowo. Oznacza to ograniczenie zbędnej biurokracji.

Teraz - według ZUS-u - lekarze będą mogli poświęcić więcej czasu pacjentom, gdyż wprowadzono funkcję asystenta medycznego. Będzie on mógł między innymi wystawiać e-zwolnienia.

- Lekarz może upoważnić osobę wykonującą zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, np. pielęgniarkę, ratownika medycznego bądź sekretarkę medyczną, do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich w swoim imieniu - tłumaczy Karol Jagielski.

Dane osób upoważnionych do e-ZLA będą w Rejestrze Asystentów Medycznych (dostępnym od 23 października pod adresem www.ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl). Zakład Ubezpieczeń Społecznych natomiast zweryfikuje, czy asystent z tego rejestru ma zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, które jest niezbędne do sporządzania elektronicznych zwolnień. Jeśli nie, będzie musiał je założyć.

- Należy pamiętać, że nadal to lekarz będzie decydował o zwolnieniu i jego szczegółach. Upoważniony zaś przez niego asystent medyczny będzie mógł wprowadzić dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisać - zaznacza rzecznik. - Upoważnienie dla asystenta może być wystawione na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Później można udzielać kolejnych upoważnień, też na nie dłużej niż jeden rok. Upoważnienie takie może być w każdej chwili cofnięte.

Od początku 2016 r. lekarze wystawili 6,7 mln e-zwolnień. We wrześniu br. niemal 45 proc. zaświadczeń lekarskich zostało wydanych właśnie w formie elektronicznej. Prym wiodą województwa zachodniopomorskie (59 proc.) i podlaskie (58 proc.).

W związku ze zmianami odbędą się także szkolenia dla asystentów medycznych. Szczegółowe informacje i harmonogram będzie można znaleźć na www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.

(kl)

Na zdjęciu: Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują od początku 2016 r., a od 1 grudnia definitywnie zastąpią znane pacjentom zielone druczki.

Fot. Marek Klasa

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

droga krzyżowa
2018-11-03 23:56:26
http://www.zus.pl/elektroniczne-zwolnienia-lekarskie-e-zla-/e-zla-informacje-dla-asystentow-medycznych spróbuj pobrać plik:Wystawianie e-ZLA przez Asystentów Medycznych (plik do pobrania, pdf 3mb) Na dzień 03-11-2018 jest to niemożliwe
M.M.
2018-10-24 21:40:27
E- zwolnienie trzeba potwierdzic w zus. Inaczej przebywa ono w chmurze innych zwolnien a urzednik zus nie wie, że należy ono akurat do konkretnego Kowalskiego. To stały błąd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA