poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Artyści z Syrii zamieszkali na Uznamie

Artyści z Syrii zamieszkali na Uznamie

Artyści z Syrii zamieszkali na Uznamie
Data publikacji: 2016-02-09 12:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 2047 117318

Ali Biazed, Mohamad Malta oraz Mahammad Almasri to artyści z Syrii, którzy zamieszkali w ośrodku dla uchodźców po niemieckiej stronie wyspy Uznam, niedaleko Świnoujścia. Poprzez muzykę, spektakle i filmiki starają się pokazać tam, co dzieje się w ich kraju.

Na wyspie Uznam są od dwóch tygodni. Ali Biazed to raper i performer. Pochodzi z Latakii, portowego miasta w północno-zachodniej Syrii. Tam studiował i nagrywał muzykę. Ma na swoim koncie dwa klipy. Grywał także w teatrze.

– Robiłem wiele rzeczy, śpiewałem, nagrywałem, organizowałem teatralne show. Uciekłem przed żołnierzami. W moim teatrze mówiłem o wolności i o tym, co się dzieje w moim kraju. Dla reżimu to było niedopuszczalne – opowiada.

Nagrywają krótkie filmy. Podkładają własną muzykę i śpiew. Używają mowy ciała, bo języka niemieckiego dopiero się uczą. Mają swój fanpage na facebooku. Chcą docierać do Syryjczyków, którzy przebywają w obozach i do mieszkańców Europy. Mówią o swoich doświadczeniach – tych z Syrii, i tych z Niemiec. Chcą podzielić się z innymi swoją kulturą.

– Jeżeli jesteś młodym Syryjczykiem, to nie masz wyboru. Rebelianci chcą, żebyś walczył po ich stronie, a reżim chce wcielić cię do swojej armii. Jedni i drudzy to mordercy – tłumaczy Mohammad Almasri, który jest menadżerem zespołu.

Wszyscy są muzułmanami. M. Almasri ma żonę Amerykankę (żona przyjeżdża do naszego rozmówcy co kilka miesięcy, bo on sam nie może wyjechać do USA) i rodzinę porozrzucaną po różnych zakątkach świata. ©℗

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 9 lutego 2016 roku

Komentarze

Pan Witek
Zwracam uwagę na ten fragment: "M. Almasri ma żonę Amerykankę (żona przyjeżdża do naszego rozmówcy co kilka miesięcy, bo on sam nie może wyjechać do USA)". W Ameryce się z takimi nie patyczkują. My też nie musimy.
2016-02-10 18:49:04
Greg
Mógłby ktoś ze Świnoujścia odprowadzić panów do granicy i powiedzieć np po niemiecku że nie jesteśmy zainteresowani ich kulturą?
2016-02-10 11:45:21
"Uznam"... Ja na pewno NIE,
Dobra dobra.... bajerowac Nas nie PO-trzebuja Ci Syryjsko IS-lamscy "Artysci" ! Nam Polakom wystarczy Nasze ponad 1000-letnie Chrzescijanstwo !!
2016-02-10 00:16:51
Teraz to się tak nazywa
Ładni artyści.
2016-02-09 15:10:17
Dość tej propagandy STOP islamskiemu najazdowi!
Jasne! Jedni to rebelianci, drudzy to mordercy i młodemu mężczyźnie z Syrii nie pozostaje nic innego jak tylko wiać ze swojego kraju zamiast o niego walczyć. Oczywiście nie do żadnego kraju pokrewnego kulturowo, tylko na "zdegenerowany" Zachód, na którym kobiety pozwalają sobie (o zgrozo!) nawet na perfumy! Natychmiast trzeba doprowadzić do zakazu przekraczania polskiej granicy przez gości pani Merkel. Mam zamiar w spokoju wypoczywać nad polskim Bałtykiem.
2016-02-09 12:45:15

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie