Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Artyści protestowali na pl. Adamowicza: „Zenek Martyniuk nie może być jedynym źródłem kultury w Polsce” [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 02 listopada 2020 r. 21:14
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 17:16
Artyści protestowali na pl. Adamowicza: „Zenek Martyniuk nie może być jedynym źródłem kultury w Polsce”
 

- Czy zauważyliście, że w świecie PiS-u nie ma sztuki, nie ma kultury, muzyki, książek, artystów, aktorów, twórców, ludzi wybitnie uzdolnionych, cenionych i nagradzanych prestiżowymi nagrodami, ludzi pogodnych i pięknych duchem? Ale jest Zenek! Nie mam nic przeciwko Zenkowi Martyniukowi, bo on ma swoich odbiorców, ale nie może być jedynym źródłem kultury w Polsce. A bez kultury nie ma narodu - mówił Jakub Gwit z Teatru Rozmaitości Gwitajcie podczas poniedziałkowego (2 listopada) protestu środowisk artystyczno-kreatywnych na placu Adamowicza w Szczecinie.

"Wyprzedają swoje majątki, by wykarmić dzieci"

Takie same demonstracje, pod hasłem: "Daj żyć kulturze", odbyły się w wielu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Wszędzie domagano się wsparcia ze strony rządu, bowiem w związku z wybuchem pandemii i wprowadzonymi z tego powodu regulacjami, ograniczeniami i wytycznymi sanitarnymi, szeroko pojęta branża kulturalno - eventowo - rozrywkowa poniosła ogromne straty finansowe i została dość skutecznie zmarginalizowana.

Protest rozpoczęła najsłynniejsza pieśń musicalu "Nędznicy", czyli "Słuchaj kiedy śpiewa lud", znana jako hymn buntu i rewolucji. Potem zgromadzeni na demonstracji usłyszeli z jakimi problemami borykają się ludzie kultury.

- Za sprawą pandemii, tak jak też inne branże, byliśmy zamknięci w tak zwanym lockdownie. Ale po uruchomieniu gospodarki kultura nadal się nie podniosła. Ciągle wielu ludzi jest bez pracy - mówił Jakub Gwit. - Wszystko na to wskazuje, że nasz teatr, który przez sześć lat towarzyszył przede wszystkim dziecięcej publiczności, nie będzie miał szans bytu do co najmniej września przyszłego roku. Mam nadzieję, że wtedy będę go mógł ponownie uruchomić. W takiej sytuacji znalazło się mnóstwo podmiotów, zarówno prywatnych, prowadzących działalność artystyczną, ale przede wszystkim wielu aktorów, muzyków czy wokalistów, którzy pracowali na umowach cywilno - prawnych. Oni nie mają kompletnie za co żyć. Wyprzedają swoje majątki, by wykarmić dzieci. Do tego dochodzi cała, ogromna rzesza ludzi, których na scenie nie widać. To są ci, którzy prowadzą okołosceniczne branże, czyli oświetleniowcy, akustycy, ci, którzy budują sceny. W ciągu tylko samych wakacji odwołano siedem tysięcy imprez i koncertów. Ci ludzie, którzy mieli przy nich pracować, zostali bez niczego. Tak samo jak ostatnio kwiaciarze zostali pozbawieni dochodów.

Postulaty artystów

Wśród postulatów ludzi kultury jest m.in. wprowadzenie dopłat do odbywających się wydarzeń kulturalnych, by pokryć straty wynikające z obostrzeń. Obecnie bowiem w teatrach, kinach czy na koncertach można zapełnić tylko 25 procent widowni.

- W związku z tymi obostrzeniami aktorom obcina się też ich gaże, a jeżeli się na to nie zgadzają, to przestają pracować - mówił J. Gwit podczas protestu. - Jednym z postulatów jest również to, by tacy przedsiębiorcy, jak choćby ja, zostali obligatoryjnie zwolnieni z płacenia ZUS-u od marca tego roku do końca pandemii. Nie możemy przecież pracować, a musimy płacić ZUS. Chcemy się domagać rekompensaty dla wszystkich artystów pracujących na umowach cywilno - prawnych. Chcemy również, by powstała Krajowa Rada Artystów Polskich, czyli demokratycznie wybierane ciało, które zostanie usankcjonowane prawnie przez Sejm i będzie ciałem z inicjatywą ustawodawczą oraz będzie aprobować lub odrzucać wszelkie ustawy dotyczące szeroko pojętej branży artystycznej. Istnieją bowiem ustawy, które mocno godzą w działalność kulturalną.

 

Jak podkreślał Jakub Gwit w całej Polsce wymienia się teraz dyrektorów teatrów, tych fantastycznie funkcjonujących, również znanych i szanowanych na świecie. Są oni usuwani ze stanowisk z powodów politycznych. 

- Domagamy się również debaty nad kartą artysty i stworzenie skutecznej ochrony środowiska artystycznego. Wyobraźcie sobie państwo, że świętej pamięci Witold Pyrkosz, wspaniały aktor, zarabiał na planie serialu "M jak miłość" pięciokrotnie mniej od wówczas szesnastoletniej Katarzyny Cichopek. To jest niedopuszczalne!- mówił J. Gwit. - Naszym postulatem jest też wyegzekwowanie opłat za treści audio-wideo od zagranicznych nadawców. Wszyscy, którzy nadają w sieci są bowiem okradani ze swoich tantiem.

"Bo żadna dama nie będzie walczyć sama"

W trakcie protestu odbył się symboliczny pogrzeb kultury.

- Planowaliśmy dzisiaj marsz środowisk artystycznych i kreatywnych. Chcieliśmy pójść na cmentarz, by zapalić znicze na grobach szczecińskich twórców. Nie możemy tego zrobić, dlatego zróbmy to teraz i utwórzmy taki mały kondukt - mówi aktor. - Mam tu klepsydrę o treści: "Z głębokim żalem informujemy, że w wyniku długotrwałej choroby zakaźnej, zmarła śmiercią głodową POLSKA KULTURA. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Zrozpaczeni Polacy".

Na koniec protestu, aktorki teatru Gwitajcie zaśpiewały utwór duetu - Kayah i Viki Gabor, pt. "Ramię w ramię", który zabrzmiał już na wielu demonstracjach w Polsce. Jest to nieco przerobiona wersja, której autorką jest sama Kayah. Otóż podczas finału "Tańca z gwiazdami", w transmisji na żywo, obie wokalistki odśpiewały swój wspólny hit ze zmodyfikowaną treścią refrenu. Słowo "tańczyć" zastąpiono wyrazem "walczyć", przez co tekst zyskał nowe, symboliczne znaczenie: "Bo żadna dama nie będzie walczyć sama, gdy sióstr tyle ma, gdy jest pośród nas, więc moja miła walcz!”.

Akcja pn. "Daj żyć kulturze" było częścią protestu "Solidarność naszą bronią!".

(MON)

Fot. Dariusz Gorajski i MON

Film: MON

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@dumny
2020-11-04 17:12:51
Coraz słabszych trolli kołalicjanci wysyłają bo pewnie nikt za te pieniądze co obiecano nie chce się wygłupiać.To nawet nie poziom gimbazy tylko jakiegoś działacza specjalnej troski
POszust, podatek katasralny
2020-11-04 16:41:05
Gwit sprawia wrażenie głupka.|Najpierw obraża gości od których chce pózniej wsparcia.Gwit a jak samorząd pomaga artystom?
Dumny
2020-11-04 14:35:23
Zenek Martyniuk nie może być jedynym źródłem kultury w Polsce? Nie tylko może ale i powinien, bo naród go lubi i szanuje. Osobiście nigdy nie byłem w filharmonii lub w teatrze i z pewnością tam nie pójdę, choćby mi dopłacali. Nienawidzę oszustów, a są nimi aktorzy i tzw. muzycy klasyczni, bo grają kogoś innego niż sami są. Tak samo malarze, rzeźbiarze i inni z tej branży. Nieroby i ciągle żebrzą o nasze pieniądze. Ponadto nie popierają naszego Pana Naczelnika Państwa, Zbawcy Polski, wkładają kij w szprychy i sypią piaskiem w tryby.
Szczecinianin
2020-11-04 09:21:36
"Karta artysty", czyli kolejna uprzywilejowana grupa społeczna, czy się stoi, czy się leży,itd. Teatr od dawna jest martwy w tym kraju, wtórny, nie jest inspiracją dla ludzi. Normalni ludzie muszą sobie radzić bez dotacji, a wy jesteście lepsi? Może oddolną prywatyzacja jest rozwiązaniem?
Pisowcy nie rozumieją kultury, są zbyt prości.
2020-11-04 01:04:03
Ich estetyka kończy się na załupieżonej marynarce demencyjnego starca. Z reguły prostacy rozumieli tylko wodzów. Szkoda jednak, ze wódz naszych prostaków jest także prostakiem.
Widz, ty nie masz żadnej kasy, dlatego się nie liczysz.
2020-11-04 00:55:53
He. He
widz
2020-11-03 23:07:11
Jaki PO-plac, tacy PO-artyści, czyli PO-paprańcy. Nie macie nic wartościowego do zaoferowania, wciskacie ludziom kit, dlatego nikt was nie potrzebuje... Szkoda miejskiej - naszej - kasy...
@13 muz
2020-11-03 22:40:00
Popegeerowskie to są Koszalin albo Poznań. Szczecin co najwyżej może być po morski
2020-11-02 22:20:56
2020-11-03 20:57:21
Wódz Marka Rosiaka,Kto tego nie pojmuje to musi mieć brak mózgu.
Martyniuk porządny chłop. Daje dobrą rozrywkę.
2020-11-03 20:23:10
A wy szczecińskie miernoty tylko na ulicę.
Paprykarz
2020-11-03 20:23:08
Te czerwone błyskawice i flagi LGBT to znaki waszej kultury.To chyba nie jest kultura której potrzebuje człowiek poszukujący wartości
as
2020-11-03 19:48:19
z takimi hasłami, wasze miejsce jest na ulicy
13 muz
2020-11-03 18:52:28
Czy ktos widzial jakis tworcow kultury w Szczecinie ? Jesli nawet kiedys byli to dawno wyjechali z tej popegerowskiej metropolii co widac, slychac i czuc na ulicach tego miasta.
czy to jest polska kultura?
2020-11-03 18:26:12
To co tam się przedstawia to nie jest polska kultura i ten nekrolog chyba nikogo nie myli.To co protestujący przedstawiają te bluzgi,runy czerwonej błyskawicy i ten knajacki język to nie jest polska kultura to jest czysty importowany bolszewizm.Wczytajcie się w czasy stalinowskie to oddaje tego ducha.Krzyki i ataki na inaczej myślących,ten nihilzm i niczym nie zmącone poczucie dziejowej wyższości nad ciemniakami.
czytam
2020-11-03 17:23:29
Po przeczytaniu pierwszego zdania jakiegoś Gwinta nie chce mi się czytac dalej . Przepraszam Gwinta i jego kolegóew .
Artystyczne miernoty
2020-11-03 16:55:07
jedyną waszą sceną jest ulica. Tylko tu macie trochę ;epszą oglądalność.
Człowiek z Sorento
2020-11-03 16:10:55
Jak można było nazwać plac w Szczecinie imieniem prezydenta miasta, które z zawsze przechwytywało większość pieniędzy kierowane z Warszawy na gospodarkę morską, które było konkurentem Szczecina, było bo Szczecin dawno ten wyścig przegrał. O zmarłych mówimy dobrze albo wcale. Prezydent Gdańska był zamieszany w różne sprawy. PIS PO zawsze zło. Mamy aspiracje Poznania i Gdańska a możliwości Olsztyna i Opola.
Prawda
2020-11-03 14:57:33
Protesty może i słuszne, ale dopuszczając osobnika zerowym poziomie artystycznym i moralnym jako twarz protestów, skazują się na niepowodzenie
Proste jak konstrukcja cepa
2020-11-03 13:42:38
A ja tak sobie siedze i mysle i patrze i dochodze do wniosku ze po co te emocje, wyzwiska, wulgaryzmy.No po co.Dobrze popatrzcie byl KOD, byl sprzeciw i energia i byl PIss, Kodu nie ma, a Piss jest, "Strajk kobiet" i jego energia sie kiedys wyczerpia i tez zniknie w pomroce dziejow nic nie zyskawszy a Piss bedzie nadal bo ma:1. wladze, 2.kase 3. sluzby a Proststujacy nic nie maja oprocz bez sily i gniewu.I co bedzie ano nic rozejdzie sie po kosciach
Mirka
2020-11-03 13:29:08
Może coś poszukać w ofercie biedronki i amazona na ten trudny czas zamiast zawracać głowę ludziom?
Wasz artyzm jest od przeciętnego w dół.
2020-11-03 12:51:06
A morale jak niegdysiejszych wędrownych komediantów. A jakie ono było, trochę oczytani wiedzą.
Jarun
2020-11-03 12:43:02
Kultura, tak wam śpieszno do państwowego koryta i dotacje za wasze wygłupy?! A ja nie chcę was pasożytów utrzymywać ! Nie chcę oglądać waszej chałtury i wygłupów przeplatanych bluzgami, bieganiną po scenie w niewiadomym kierunku, paralitycznymi ruchami i koniecznie ściąganiem majtek.
Co za glu-PO-ty...
2020-11-03 12:07:13
Juz w pierwszym zdaniu pier...... Ci Lewicowo PO-lityczni artysci ??
kultura podskoków
2020-11-03 11:10:02
Nie słucham Martynika i myślę że jego słuchanie nie jest obowiązkowe.Czy jest źródłem kultury?Chyba w tym zakresie że jest elementem rozrywki ludowej.Całkiem pogodnej bez wulgaryzmów.Natomiast szukam tego źródła na którym opiera się wczorajszy protest środowisk kreatywnych i artystycznych.Nie będę się znęcał nad tymi wytworami twórczości na transparentach bo to czysty język nienawiści.Ale poszukuję jakiejś głębszej oferty dla społeczeństwa ze strony artystów gdzie Gwit wpisał siebie jako ich przywódcę.No i nie znajduję nic,żadnej oferty.Raczej żądań,to ciągłe daj i daj.Zapominają że całe społeczeństwo się boryka z problemami których przecież nie stworzył rząd ale sytuacja pandemii.Powinniśmy okazać solidarność w tym trudnym momencie.Niestety niektórych przerosło to ale dzięki temu widzimy ich miałkość nie tylko intelektualną ale także artystyczną i kreatywną
@on
2020-11-03 10:51:30
Chciałbym Panu/Pani zwrócić uwagę że hołota nie pisze się przez "ch" zwrócił na to uwagę także profesor Rzepliński były Prezes Trybunału Konstytucyjnego. Chyba że chce Pani/Pan twórczo połączyć określenie chamstwo z hołotą. Być może profesor Miodek zaaprobował to jako dowód żywotności polszczyzny dostosowującej się do współczesnego świata jaki nas otacza podczas protestów.
antyulicznik
2020-11-03 10:06:27
Czy o kulturze chca sie wypowiadac uczestnicy ulicznych manifestacji. Hasla i okrzyki wznoszone (takze przez kadre naukowa Uniwersytetu Szczecinskiego) to kganek oswiaty i kultury dla przyszlych pokolen .Mlodziez ,a nawet dzieci biora przyklad z doroslych.
recenzent
2020-11-03 10:00:28
A kultury to chyba ze swieca trzeba szukac. chyba ze za pogodna sztuke iwarza sie "Klatwe" a za szczytowe jej osiagniecie "..ukrzyzowane genitalia..". jest jeszcze tzw .satyra Kabaret ani mru, mru, i Sok z buraka . Mlodziez szkolna nalezy prowadzic do przzybytkow kultury i sztuki aby mogla sie przyzwyczajac do wulgaryzmow w pozniejszym doroslym zyciu jako normy i postepu
źródło kultury
2020-11-03 09:52:22
Jakie książki przeczytali uczestnicy protestów które pozwoliły im przygotować takie hasła jak ta dama z tablicą "Jarek sra do kuwety"?Myślę że tam bije właśnie źródło kultury które jest niedostępne PiS a dostępne środowisku kreatywności i artyzmu
Józef Bąk
2020-11-03 09:44:25
Julita Wójcika, Oliver Frljić , Boniecki, Lemański, Haramsa, Petz , Urban, Tusk...
kosa
2020-11-03 09:20:51
Szczecin to zgniłe miasto platformersów gdzie Platforma Obywatelska doprowadziła do ruiny 80% przedsiebiorców i równiez rtystów sztuk wszelakich. Widziały gały co brały a teraz chowaja sie w cień i szukaja winnych w PIS. Tylko głupi w to uwierzy bo jutro Platorma odstawi podobny numer albo jeszce lepszy Pogonić platformersów bo jutro zginiemy
haha
2020-11-03 09:05:04
Martyniuk to guru tego pisowskiego wieśniactwa
nazwa
2020-11-03 08:54:03
Artysci uprawiający rzemiosło.Nie ma popytu na usługi niby artystów niech szukaja ofert w Powiatowym Urzedzie pracy
tyle
2020-11-03 08:33:13
Pisowcy to intelektualne prostactwo.
Niech żyje Adamowicz!
2020-11-03 08:28:39
Każdy złodziej twórcą kultury!
Kaśka
2020-11-03 08:24:30
Pamiętajcie o zbiórce na Martę Lempart szefową Strajku Kobiet i Rady Konsultacyjnej.Zebraliśmy już 1,5 mln złotych i liczymy na was.Wspierajcie postępowe ruchy zmieniające ten kraj na lepszy.Nie stój nie czekaj nie zastanawiaj się tylko dołóż cegiełkę do zwycięstwa
DONALD NIEMIECKI SZPICEL
2020-11-03 08:21:44
do roboty a nie żebrać na placu oszusta dobra sztuka obroni się sama...DO ROBO!TY LENIE PATENTOWE !!!
Jacek aktorski
2020-11-03 07:49:12
Zaprezentowany przez artystę Gwita podział na pisowców którzy nie znają książek i całą intelektualną śmietankę jest fałszywy i konfliktujący.To nie jest tak że protesty czerwonych błyskawic aborcjonistek popiera większość społeczeństwa.Naprawdę jest to margines społeczeństwa natomiast pisu nie lubi o wiele więcej ludzi.Natomiast wpychanie tego marginesu w objęcia społeczeństwa budzi nie tylko niepokój ale po prostu niechęć.Aborcjoniści są ludzie ordynarni i wulgarni.Na ich tle pisowcy nagle zaczęli wyglądać na całkiem kulturalnych.Teraz do tej przemiany cegiełkę dołożył protest kilku marginalnych artystów Szczecina czym w rzeczywistości przysłużył się pisowcom a zaszkodził środowiskowi artystycznemu Szczecina.
On
2020-11-03 06:43:24
I ta cholota chce dojść do władzy poprzez walkę na ulicy. Płytko wykształceni, idą jak owce za cwaną lewica, która ich potrzebuje do osiągnięcia władzy. A jak już będą mieli co chcą, to ich wypluje jak gumę do żucia. Ot baranki, zdaje im się że są ważni i coś znaczą, wykrzykujac te swoje bluzgi. Tylko potwierdzają, jaką są miernotą.
prostactwo
2020-11-03 05:05:05
Rozwydrzone i nie wychowane i większości lgbt wstyd artyści z bożej łaski do roboty lenie
Kultura? Artyści?
2020-11-03 01:35:13
Lewactwo tylko wyciąga łapy po państwową kasę. Z kulturą nie ma nic wspólnego. Kloaczny poziom.
Czy się stoi czy się leży !
2020-11-03 01:08:08
My sprzedawcy łapek na muchy i czernidła do butów też żądamy! I też jesteśmy lepsi od ...... od .... od....Hansa Klossa!
Za co szanuję Zenka M
2020-11-03 00:51:30
Muzykę Zenka toleruję, ale dopiero po 24:00 i to raczej tylko w okolicznościach weselnych, ale szanuję samego Zenka z bardzo wielu powodów. Po pierwsze ma umiar i nie wyskakuje co chwilę z lodówki. Nie agituje za paradującymi gołodupymi tranzystorami, za namolnymi wegefikołami, rozhisteryzowanymi ekoszajbusami, tymi co chcą się wyskrobywać, za zaprzyjaźnionymi partiami politycznymi ani związkami wyznaniowymi; Nie prawi morałów co i ile jeść, nie łazi namolnie po śniadaniówkach żeby za kilka stówek wylać na telewidzów swoje dyrdymały. ZENEK ŚPIEWA!!! Czy ma coś wspólnego z kulturą i ze sztuką? Najpierw kultura: zawsze zachowuje się jak należy, jest czysty, przyzwoicie ubrany, nigdy nie wystąpił zachlany, czy zaćpany - duży plus, rzadki... - widać że szanuje swojego odbiorcę. Zenek jest chodzącą definicją KULTURY w odróżnieniu od przytłaczającej części środowiska kultury i sztuki. Dwa: "Sztuka". Jeśli chodzi o sztukę to w przypadku Zenka nie słyszano o żadnych powiązaniach z trójmiejską "Zatoką Sztuki" (czyli żaden nieletni zamtuz na kółkach)......żart! heh. A na poważnie: jeśli uznamy, że to co robi Zenek jest częścią pewnego dorobku kulturowego, manifestującego się poprzez utwory, to to jest właśnie definicja sztuki. A więc Zenek należy do świata kultury i sztuki. Czy to ładne? .... A to już zagadnienie z dziedziny estetyki, a nie kryterium uznania za sztukę. Analogicznie: nie znam nikogo zdrowego na ciele i umyśle, kto umówił by się na randkę z Pannami z Avinionu Pisassa, no ale niewątpliwie jest to sztuka i to wysokich lotów. I jeszcze słowo do szanownej "szlachty" kultury i sztuki pohukującej na tych wioskowych SPYNDACH - z konieczności dostosuję język do odbiorcy. Fakt, że chlejecie, jaracie i niuchacie lepsze rzeczy niż Zenek, nie czynni z was szlachty kultury i sztuki, na którą pozujecie - pochodzicie z takich samych zapyziałych pipidówek jak on, a dodatkowo wielu z was musiało trochę wyrek zwiedzić, żeby być kim dziś jesteście - żadna szlachta, conajwyżej banda nadętych , rozpijaczonych pawianów - a w zasadzie świń, które ubzdurały sobie, że będą równiejsze. A Zenek dziś nie żebrze.... i za ten kontrast właśnie go szanuję.
Arkadiusz
2020-11-02 23:55:36
A ten cały Jakob Gwit to wielki artysta. Jeszcze większą chałturę odwala od Zenka. Pomimo, że nie cierpię ani jednego, ani drugiego.
,m.,m
2020-11-02 23:30:13
A co to komuna, że państwo ma wspierać sztukę. Czas się sprywatyzować.
rybitwa
2020-11-02 23:02:19
Jak można w obecności obscenicznych transparentów, tęczowych flag i na placu złodzieja polskiego przedstawiać swoje postulaty do rządu i społeczeństwa?! Macie jakiś rozum? Po postulacie, że to towarzystwo wzajemnej adoracji ma zamiast parlamentu decydować o losie ustaw wnoszę, że nie.
Stop
2020-11-02 22:46:53
Stop temu chamstwu które jest na placu Adamowicza prezentowane.To jest antykultura
Helikopter z Misiem
2020-11-02 22:37:53
Szmirusy, których nie chce żadna publiczność oglądać, wylazły rościć. Nareszcie mają "publiczność" bo na ich chałtury pies z kulawą nogą nie chce przyjść. Nawet geronty wolą w czasie ich "występów" (cokolwiek to znaczy) zaszyć się z książką w pokoju. Zenek to może i szmira ale rzetelnie wydziergana szmira w przeciwieństwie do cwaniaczków typu "teatrzyki chałturalne".
PYTA
2020-11-02 22:32:42
TEN WLASCIEL SIEDMU APARTAMENTOW I TRZYDZIESTU PARU KONT ADAMOWICZ SPONSOROWAL KULTURE?
Remik
2020-11-02 22:30:40
Najgorsze jest to, że przy okazji słusznych protestów wypływają zawsze jacyś karierowicze, mierni artyści. Szkoda, że lansują się na słusznej idei ze swoim pędem do popularności, której nigdy nie osiągneli dokonaniami artystycznymi.
itd
2020-11-02 22:28:32
Janda dostawala od totalnych 5ml zl na swoje prywatne teatry rocznie a teraz tylko 150 tys.Dlatego teraz mowi ,ze czuje jakby ktoś s..l na jej glowe.
Wódz
2020-11-02 22:20:56
#ammm Adamowicz to symbol pisowsiego mordu. Kto tego nie pojmuje to musi mieć brak mózgu.
Jarun
2020-11-02 22:18:20
Pełna kultura jak przychlaśnięta dziewoja trzyma napis "Jarek sra do kuwety"...wyraziła siebie płaskoziemiec, a w dodatku chamica.
ammm
2020-11-02 21:56:14
no i co jak brakuje to do rządu??? a pluć nań to wolno??? i jeszcze plac palantowicza, kim on dla szczecina i kultury???
POLSKA KULTURA
2020-11-02 21:55:49
nie umarła. Żyją jeszcze ludzie, którzy Jej potrzebują.
Kotek J
2020-11-02 21:52:39
Z calym szacunkiem dla talentu pana Martyniuka ale on śpiewa jak mialczacy kot
Antoni
2020-11-02 21:47:43
Ci ludzie, to psychole. Większość środowisk, które porusza się ulicami miast nie mają swojego miejsca chcą wywalczyć coś dla siebie poprzez protesty. Ciekawe ile ludzi nie popiera protesty a robi to tylko dlatego, że ulega presji. Podobnie było z wyborami. Do czego to dochodzi, żeby środowiska przedstawiały swoje postulaty, bo inaczej nie zejdą z ulic.
kibic
2020-11-02 21:39:53
dzieciaki co Was tak mało?! fotki na pejsbuka zrobione i protesty się znudziły :)))
Gdzie i co to jest
2020-11-02 21:38:20
Gdzie i co to jest pl adamowicza ,bul mówił zmienić pracę i wziąć kredyt a co do Zenka Martyniuka ,każdy ma prawo słuchać co chce a nie wmuszać i twierdzić że nie ma tego czy tamtego .Myślenie jest potrzebne od zaraz tzn podwykonawcy autostrady A2 jaką dostali tarczę aby nie tracili wszystkiego za rządów koalicji PO-PSL

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA