czwartek, 09 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu

Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu [GALERIA]

Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu
Data publikacji: 2018-06-12 14:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Wywietleń: 3502 332653

Pierwsze odcinki szyn obu torów nowej trasy tramwajów budowanej wzdłuż ul. Arkońskiej w Szczecinie już na swoim miejscu. Osadzone zostały na 30-centymetrowej warstwie betonowej wylewki. W rejonie powstającego ronda u zbiegu z al. Wojska Polskiego, po wyznaczeniu i wykonaniu podbudowy nowej jezdni trwają teraz prace przy układaniu chodnika od strony lasu. A to ledwie część robót. 

Dobudowywane są ze ścian oporowych kolejne fragmenty nasypu od strony polany Czerwonej przy Arkonce. Wylano z betonu dolną płytę mocującą do podłoża tory od strony montowanego rozjazdu przy skrzyżowaniu ul. Arkońskiej z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera. W identyczny sposób osadzony też został na 30-centymetrowej warstwie betonu fragment gotowych torów bliżej ostrego zakrętu na wysokości ul. Międzyparkowej i starego przystanku autobusów linii 80 "Stadion Arkonia nż". Kolejne z szyn, zwiezionych na plac budowy, są spawane, skręcane, regulowane i przygotowywane wraz z warstwą wyciszającej i tłumiącej drgania otuliną do takiej samej operacji ostatecznego mocowania w betonowym podłożu. 

Równolegle wzmacniania jest konstrukcja wiaduktu, w jego okolicy ułożony został też kabel oświetleniowy. Kontynuowane są roboty przy uzbrojeniu podziemnym, w tym instalacjach deszczowej i sanitarnej, budowie nowej magistrali wodociągowej i kanalizacji teletechnicznej. Z tymi pracami drogowcy dotarli także w rejon na wysokości przyszłego parkingu naprzeciwko stadionu Arkonii i dalej w kierunku pętli Las Arkoński. Trwają też prace przy fundamentach pod słupy trakcji zasilania tramwajów. 

Termin wykonania całej inwestycji to 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Szczeciński magistrat podpisał ją z Eurovią Polska S.A. 22 stycznia tego roku. Poza ceną (88 978 947 zł) jednym z istotnych kryteriów przy wyborze oferty był termin oddania do użytku nowego ronda u zbiegu ul. Arkońskiej z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera. Spółka Eurovia zobowiązała się, że zbuduje je i odda do eksploatacji najpóźniej w ciągu 11 miesięcy od zawarcia umowy. Wysokość kary umownej za każdy dzień opóźnienia, jaki zadeklarowała spółka, to 100 tys. zł. ©℗

Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Inwestycji na ul. Arkońskiej i w jej okolicy aura póki co najwyraźniej sprzyja. Najnowsze zdjęcia z placu przebudowy.

Fot. Mirosław WINCONEK 

Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu Arkońska. Pierwsze szyny na swoim miejscu

Komentarze

Kosa
Dobrze,że to nie Energopol jest wykonawcą tych robót.
2018-06-13 07:48:18
@kaziostok
To Ty jesteś w błędzie. Ta Spacerowa to był sztuczny twór. To jest ul. Arkonska a jej przedłużeniem od WP jest Szafra.
2018-06-12 21:53:29
Miejski łazęga
Na chwilę obecną jest to jedyna inwestycja,gdzie postęp prac uwzględniając zakres jest imponujący.Widać,że wykonawcy naprawdę na tym projekcie zależy bo w perspektywie będą kolejne.Miło się patrzy jak widzi się taki postęp,co biorąc pod uwagę inne inwestycje w Szczecinie,nie zdarza się ostatnio w ogóle.Ciągle trafiają się partacze,terminy liczone w miesiącach,latach,liczne poprawki,usterki itd itd.Jest światełko w tunelu,że ta inwestycja to "inna bajka"
2018-06-12 20:50:53
pies z kulawą nogą
szyny, szyny, setki metrów- kilometrów- szyn, "cały szczecin w szynach" to wizja prezia, a chodniki krzywe i dziurawe już trzecią kadencje !
2018-06-12 20:11:41
kaziostok
Nie ma skrzyżowania ul. Arkońskiej z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera. Jest skrzyżowanie ul. Spacerowej z al. Wojska Polskiego i ul. Władysława Szafera.
2018-06-12 20:06:09
Czytelnik Łukasz
@Aleluya: raczej nr 14 bo od 51 są autobusy. Ale faktycznie, będzie malowniczo. Ciekawsze jest jednak, którą trasą pojedzie nowa linia.
2018-06-12 19:18:58
Obs.ryver
Już myślałem, że to słynny ENERGOPOL... budowniczy SST...
2018-06-12 19:07:01
def
Nie mów hop! Pierwsze poprawki pół roku po oddaniu?
2018-06-12 17:11:25
Aleluya
To będzie chyba jedna z bardziej malowniczych linii tramwajowych w Europie.Proponuje numer tramwaju 99
2018-06-12 16:28:45
abc
I to jest firma anie jakis energo-partacze
2018-06-12 15:25:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Wojsko dla szpitala

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie