– Jeśli chodzi o układ komunikacyjny, to jesteśmy regionem peryferyjnym, dlatego tak ważne są sprawy związane z postępem prac nad realizacją drogi ekspresowej S6 – powiedział w poniedziałek (6 marca) prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który stoi na czele Stowarzyszenia Samorządowego S6.
Zarząd stowarzyszenia przyjął specjalną uchwałę, w której zwrócił się do wiceprezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka z apelem o prowadzenie polityki państwa zgodnie z przyjętą przez rząd RP w lutym br. „Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju” i pilną realizację S6 w pierwotnym terminie wynikającym z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.
To pokłosie zeszłotygodniowej akcji protestacyjnej w Sławnie (Zachodniopomorskie) i Mianowicach (Pomorskie). Powodem było
wstrzymanie przez resort infrastruktury i budownictwa ogłoszonych jesienią 2015 r. przetargów na projektowanie i realizację odcinków drogi S6 od końca obwodnicy Koszalina i Sianowa do Trójmiasta. Potwierdzają to informacje z gdańskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 14 lutego br. nie odbył się przetarg na roboty budowlane w systemie „Projektuj i buduj” od Lęborka do Gdańska. W kwietniu w planach GDDKiA widnieje przetarg na odcinek Słupsk – Lębork, a w maju na obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej. Czy dojdą do skutku?
Samorządowcy apelują, bo dmuchają na zimne. Stanisław Gawłowski (PO) twierdzi, że rząd jest na etapie konstruowania nowego planu inwestycji drogowych i może wycofać fundusze na przedsięwzięcia w północnej Polsce.
Stowarzyszenie Samorządowe S6 skupia 27 gmin i powiatów z obu województw nadmorskich. ©℗
Tekst i fot. (m)
Na zdjęciu: – Rządzący przekonują, że podejmowane są działania, ale nic się nie dzieje – twierdzi prezydent Piotr Jedliński (drugi z lewej), który już drugą kadencję szefuje Stowarzyszeniu Samorządowemu S6.