piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Amerykańska delegacja w sztabie NATO

Amerykańska delegacja w sztabie NATO

Amerykańska delegacja w sztabie NATO
Data publikacji: 2016-10-13 20:51
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:43
Wywietleń: 1149 160904

W czwartek (13 października) szczecińską siedzibę sztabu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód odwiedził Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce. Rozmawiał z dowódcami o roli jednostki w koordynacji wojsk NATO na wschodniej flance.

Wizyta ambasadora w siedzibie dowództwa Korpusu Północno-Wschodniego miała związek z realizacją postanowień szczytu sojuszu w Newport  we wrześniu 2014 oraz tegorocznego w Warszawie. Dwa lata temu w Walii ustalono, że to Korpus będzie kluczowym instrumentem NATO we wzmacnianiu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej w obliczu nowej sytuacji geopolitycznej w tym regionie. Jednostka w przyszłym roku ma osiągnąć status sił wysokiej gotowości.

– Za nami już cztery serie międzynarodowych ćwiczeń. W przyszłym roku odbędzie się kolejne, w którym udział weźmie dwadzieścia pięć państw. Wraz z jednostkami integracji sił NATO jesteśmy już gotowi wesprzeć grupę bojową o wielkości batalionu – mówi gen. Manfred Hofmann, dowódca WKPW. 

Jestem pod wrażeniem transformacji, jaka dokonuje się w kwaterze głównej Korpusu. Przyjechałem, aby porozmawiać na temat roli, jaką odegra Korpus przy koordynacji tych oddziałów NATO-wskich – wyjaśnia Paul W. Jones. 

W lutym do Polski przyjedzie amerykańska grupa bojowa, która po ćwiczeniach nad Wisłą rozjedzie się do sąsiadujących państw bałtyckich, ale dowodzona będzie wciąż z Polski. Dowódcy armii amerykańskiej oraz polskiej rozważają, gdzie stworzyć bazę dla batalionowej grupy bojowej.

Będą to żołnierze z 2. pułku kawalerii armii USA stacjonującego w Bawarii w Vilseck. Batalion będzie dysponował 67 transporterami striker oraz pododdziałami łączności i obrony przeciwlotniczej.

Łącznie batalion NATO ma liczyć około 1 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Vilseck, którzy już kilkakrotnie uczestniczyli w manewrach w Polsce. Batalionową grupę bojową wzmocnią pododdziały brytyjskie i rumuńskie.

(szymw)

Na zdjęciu: Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce (z prawej strony) i gen. Manfred Hofmann, dowódca WKPW (drugi z lewej)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”