poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Rośnie ryzyko konfliktu między mocarstwami

Rośnie ryzyko konfliktu między mocarstwami [FILM]

Rośnie ryzyko konfliktu między mocarstwami
Data publikacji: 2016-09-25 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1035 156548

Jedno z potencjalnych zagrożeń wojną płynie z Rosji z powodu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w tym kraju; w ciągu roku lub dwóch reżim Putina może mieć kłopoty, najlepszym sposobem na ich rozwiązanie będzie wywołanie poważnego konfliktu - mówi PAP prof. Christopher Coker z London School of Economics.

W rozmowie z PAP prof. Coker powiedział o "możliwości ewentualnego nacisku" Rosji na kraje bałtyckie, "jeśli rosyjska ekonomia będzie się pogrążać, co już następuje - rosyjska gospodarka kurczy się bez perspektywy reformy czy modernizacji".

Ekspert przewiduje, że w ciągu roku lub dwóch reżim Władimira Putina może mieć kłopoty. "Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów będzie wywołanie poważnego konfliktu" - ocenia.

- Ostatnio ukazały się dwie książki - pierwsza Richarda Shirreffa, byłego zastępcy naczelnego dowódcy sił NATO w Europie, zatytułowana +2017: Wojna z Rosją+. Druga książka to +Flota widmo+ napisana przez Petera Singera z Brookings Institution w USA, który opisuje możliwą wojnę między Chinami a USA. Co ważne, obie zostały napisane przez ekspertów - podkreśla prof. Coker.

 

Fabuła "Floty widmo" - jak mówi - jest oparta o 50 stron materiałów typu "open source" "Można na to spojrzeć w ten sposób - staniemy do wojny, jeśli będziemy musieli. Tak więc konflikt wielkich mocarstw wraca do zbiorowej świadomości - ocenia ekspert z LSE.

Z kolei, jak zaznacza Coker, III wojna światowa w książce generała Shirreffa następuje po okupacji krajów bałtyckich. Przypomina, że regularnie odbywają się rosyjskie ćwiczenia wojskowe, m.in. "Zapad" w 2009 r. oraz w 2013 r., czy "Tarcza Związku-2011", "Tarcza Związku-2015".

Profesor zwraca uwagę, że "manewry +Zapad+ kończą się okupacją jednego z krajów bałtyckich i zwykle nuklearnym uderzeniem w europejskie miasto. Tym miastem jest zwykle Warszawa" - przypomina.

Według założenia operacyjnego manewrów, jak mówi ekspert z LSE, Rosjanie w mniej niż 24 godziny opanowują Estonię. - NATO musiałoby wtedy wysłać swoją flotę, która na Morzu Bałtyckim szybko zostałaby zatopiona. W tym momencie sojusz NATO zapewne by się rozpadł. Stany Zjednoczone prawdopodobnie nie zdecydowałyby się walczyć dalej. Z amerykańskiego punktu widzenia Rosja jest szkodliwa, ale nie stanowi poważnego zagrożenia. Głównym zagrożeniem są Chiny. Nie sądzę, by Amerykanie chcieli toczyć wojnę o kraje bałtyckie - mówi prof. Coker. (PAP)

Komentarze

Pytanie wiec: Kto ma racje... ? ?
Rosjanie wraz z Prezydentem Syrii, zwalczaja rozprzestrzeniajacy sie tam (rowniez i z innych Krajow) Islam - by nie "zalewal" i Europy ! A Zachod i UE/Bruksela nad tym "UBOLEWA" i poprzez Hiszpanie, Turcje, Wlochy i Grecje... Islamistow do Europy przyjmuje w setkach tysiecy osob rocznie, w tym roku juz ponoc ponad 300 000 ! I jak tak dalej pojdzie to w koncu /w przyszlosci/... Rosja uderzy i na Islamska czesc Europy !!
2016-09-27 00:56:46
Do Przywodcow i Parlamentarzystow w UE...
Im wiecej IS-lamu bedzie przyjmowala UE... tym wieksze ryzyko konfliktu i w Europie ! Sami krecimy sobie bata na siebie !!
2016-09-25 22:02:37
...a jak się miewa
iracka broń masowego rażenia, panie Anglik...może troszkę pokory więcej...
2016-09-25 19:46:46
Gocha
Jeżeli jutro zacznie się szturm na sklepy z podstawowymi artykułami spożywczymi, to profesor powinien za to /karnie/odpowiedzieć.
2016-09-25 15:16:40
A NON
A profesorowie sądza,że ewentualny agresor nie pozna ich ksiązkowych mądrości i nie będzie wiedział, co z nimi zrobić?
2016-09-25 15:14:32
guciu
Polityka Rosjji zagraniczna jest taka sama bezmienna jak przynajmniej przed 2 drugą wojną światową.
2016-09-25 15:08:30
guciu
Polityka Rosjji zagraniczna jest taka sama bezmienna jak przynajmniej przed 2 drugą wojną światową.
2016-09-25 15:08:30
Pacyfista
Eksperci od strachu. Typowo amerykanskie. Rosja jest szkodliwa ,natomiast Ameryka to same pokojowe golabkiszanujace prawa czlowieka. Zenada !!!
2016-09-25 12:42:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy