niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ambulans krąży po regionie, a krwiodawców ubywa

Ambulans krąży po regionie, a krwiodawców ubywa

Ambulans krąży po regionie, a krwiodawców ubywa
Data publikacji: 2016-04-04 09:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:58
Wywietleń: 1060 126857

Wszystko wskazuje na to, że krwiodawcy z powiatu stargardzkiego będą mogli oddawać krew wciąż tylko w ambulansie. Nadal nie ma bowiem decyzji, czy działalność Ekipowego Poboru Krwi w Stargardzie zostanie przywrócona.

Przypomnijmy, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie pod koniec ub. roku zawiesiło działalność Ekipowego Poboru Krwi przy ul. Limanowskiego w Stargardzie. Wszyscy chętni mogą oddać swą krew w ambulansie ustawionym co jakiś czas przy pl. Wolności. Sytuacja ta wywołała duże oburzenie wśród stargardzkich krwiodawców. Rocznie prawie 4 tys. dawców, nie tylko z powiatu stargardzkiego, ale również z Choszczna, Gryfina, Nowogardu, Maszewa i Chojny, oddawało tu ok. 2 tys. litrów krwi.

Krwiodawcy obawiali się, że zamknięcie Punktu Poboru Krwi doprowadzi do zmniejszenia liczby krwiodawców i spowoduje coraz większe problemy z pozyskiwaniem krwi. I tak też się stało.

– W styczniu ubiegłego roku w stałym punkcie poboru krew oddało ponad 440 dawców, a w styczniu tego roku w mobilnym punkcie poboru zaledwie 160 osób. Komu służą takie decyzje? – pyta Kamil Chwałek, prezes Klubu Miejskiego HDK PCK. – Pytanie, o ile jeszcze musi spaść wskaźnik poboru, żeby dyrekcja w Szczecinie oprzytomniała? Krwi nie da się wyprodukować.

Jednakże zdaniem wicedyrektorki RCKiK Anny Lipińskiej, ilość krwi oddawanej w stałym punkcie poboru oraz w ambulansie jest porównywalna. Należy bowiem wziąć pod uwagę liczbę przyjazdów mobilnego punktu do miasta. 


– Ale staramy się wyjść naprzeciw krwiodawcom i organizujemy akcje wyjazdowe ambulansu w teren – dodaje Anna Lipińska. – Część dawców to mieszkańcy okolicznych miejscowości i specjalnie dojeżdżali do Stargardu. ©℗

Tekst i fot. (gra)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie