niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Akt oskarżenia dla kierowcy TiR-a za wypadek, w którym zginęło 6 osób

Akt oskarżenia dla kierowcy TiR-a za wypadek, w którym zginęło 6 osób

Akt oskarżenia dla kierowcy TiR-a za wypadek, w którym zginęło 6 osób
Data publikacji: 2020-07-22 19:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-23 17:38
Wywietleń: 1003 466084

Do Sądu Okręgowego w Szczecinie trafił akt oskarżenia przeciwko kierowcy ciężarówki podejrzanemu o to, że w czerwcu 2019 r. był sprawcą wypadku na autostradzie A6. Prokurator zarzuca mu spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, w wyniku której śmierć na miejscu poniosło sześć osób.

Podczas śledztwa prokurator ustalił, że podejrzany 35-letni mężczyzna kierował 19 czerwca 2019 r. ciągnikiem siodłowym marki Volvo z naczepą wbrew obowiązującemu zakazowi poruszania się po drogach pojazdów o masie przekraczającej 12 ton ze względu na dzień świąteczny.

"Wiedząc, że zbliża się do zwężenia drogi spowodowanego pracami drogowymi niewłaściwie obserwował przedpole jazdy, nie zachował bezpiecznego odstępu od poprzedzających pojazdów i nie dostosował prędkości do sytuacji na drodze, wskutek czego doprowadził do zderzenia ciągnika z poprzedzającymi go pojazdami osobowymi i powstania efektu domina zderzeniowego, w którym uczestniczyło oprócz wymienionego ciągnika siodłowego 7 samochodów osobowych i powstania pożaru pojazdów" - napisała prokuratura w komunikacie.

W efekcie wypadku sześć osób poniosło śmierć na miejscu, a cztery kolejne osoby doznały obrażeń ciała.

Specjalistyczne opinie sporządzone podczas śledztwa wykazały, że zdarzenie to zagrażało życiu i zdrowiu 22 osób znajdujących się w pojazdach uczestniczących w katastrofie i niekreślonej liczbie osób jadących w pojazdach autostradą A6 obok miejsca wypadku.

Jak ustalili śledczy, podejrzany w chwili wypadku był trzeźwy i nie był w przeszłości karany sądownie. Na wniosek prokuratora został on tymczasowo aresztowany, jednak postanowieniem Sądu Okręgowego w Szczecinie środek ten został zamieniony na 5 tys. zł poręczenia majątkowego. Po tej decyzji sądu prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policji połączony z zakazem opuszczania kraju i jednoczesnym zatrzymaniem paszportu oraz zrobił zabezpieczenie majątkowe na jego mieniu.

Za zarzucany podejrzanemu czyn grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

(k)

Fot. arch.

Komentarze

czyli co?
to w końcu jaką karę dostał?
2020-07-23 17:31:45
zgred
Wszystko się może wydarzyć jak się kieruje taką ciężarówką z taką masą. Nie hamuje się 5 metrów tylko znacznie dłużej. W artykule piszę się o 19 czerwca a to była środa przed Bożym Ciałem - czyli dzień roboczy. To chyba ewidentny błąd i chodzi o 9 czerwca. 9 czerwca 2019 to była niedziela Zielone Świątki i jeżeli rzeczywiście świadomie złamał zakaz jazdy w niedzielę to nie ma takiej kary w polskim prawie za śmierć ludzi w płomieniach.
2020-07-23 12:19:06
2
To się nie mieści w głowie - zabić 6 osób i po roku dopiero jest akt oskarżenia w oczywistej sprawie.
2020-07-23 07:32:48
Świetnie...
Spowodował karambol przez swój kretynizm (bo jak to inaczej nazwać, jak ktoś ma tylko jedno zadanie i je tak partaczy?), narobił szkód na tysiące złotych, zabił 6 osób i już jest na wolności - i już może dalej sobie jeździć czym popadnie, jak gdyby nigdy nic - tyle, że może bez prawa jazdy. Bo kto go na tym złapie? Brawo, tak dalej, polskie sądy! I zaraz jeszcze złapie może wyrok 3 lat, wyjdzie po 6 miesiącach i jazda w trasę! Jakaś chora paranoja...
2020-07-22 23:03:44
To sprawa jedynie POlityczna !!!
Skandaliczne wybryki siepaczy z PiS !!
2020-07-22 20:40:00

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie