Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Akcja Zima w Szczecinie: 30 wozów i 800 ton piachu

Data publikacji: 2019-12-03 21:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-04 12:55
Akcja Zima w Szczecinie: 30 wozów i 800 ton piachu
 

We wtorek (3 grudnia) rano żaden szczeciński kierowca nie mógł mieć wątpliwości, że najwyższy czas na opony zimowe. W nocy przymroziło. Na drogach było to odczuwalne jeszcze rano. Służby miejskie zaliczyły też pierwsze działania w Akcji Zima.

W Szczecinie jest 750 km dróg objętych Akcją Zima. Są odśnieżane i udrażniane w odpowiedniej kolejności - najpierw główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu (to I i II kolejność). Później te łączące główne ciągi komunikacyjne (III kolejność). Ulice nie ujęte w planie Akcji Zima oczyszczane będą interwencyjnie, po zakończeniu działań priorytetowych.

Na drogach I kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 4 godz. od wystąpienia opadów śniegu bądź gołoledzi, w II kolejności przejezdność powinna zostać zapewniona w ciągu 6 godz. Po ustaniu opadów śniegu, w ciągu 4 godz., wykonawcy zobowiązani są do usunięcia z jezdni śniegu i błota pośniegowego (dot. I i II kolejności). W III kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 8 godzin od ustania opadów śniegu.

Sprzęt gotowy na zimowe oczyszczanie Szczecina

W gotowości w mieście jest ponad 30 różnych wozów, ponad 5300 ton soli oraz ponad 830 ton piachu.

Zimowym oczyszczaniem lewobrzeżnej części miasta zajmuje się firma Remondis, a prawobrzeżem Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Wartość umów zawartych z tymi firmami to prawie 8 mln złotych

Pojazdy wykonawców biorących udział w Akcji Zima wyposażone są w GPS. Dzięki temu ZDiTM będzie mógł na bieżąco śledzić ich pracę.

Uruchomiony został całodobowy numer telefonu 91 48 00 401, pod którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać potrzebę odśnieżenia.

Gdzie trafi śnieg ze szczecińskich ulic?

Miejscem składowania śniegu, zarówno dla wykonawców ZDiTM, jak i dla mieszkańców, jest teren lotniska (wjazd od ulicy Hangarowej)

Załadunkiem i wywozem śniegu z chodników, parkingów i jezdni na terenie Szczecina oraz usuwaniem lodu przy pomocy sprzętu budowlanego z jezdni, które nie są objęte stałym zimowym oczyszczaniem, ma się zajmować firma KML.

Zimowe oczyszczanie pętli i przystanków komunikacji miejskiej jest realizowane w ramach umów na utrzymanie czystości. W harmonogramie stałego oczyszczania jest 13 pętli autobusowych, tramwajowych i autobusowo-tramwajowych oraz 596 przystanków na lewobrzeżu oraz 9 pętli i 238 przystanków na prawobrzeżu Szczecina.

Chodniki i miejsca parkingowe w SPP powinny być oczyszczane ze śniegu, błota pośniegowego i lodu w ciągu dwóch godzin od ich pojawienia. W ciągu 24 godzin od ustania opadów miejsca te mają być czyste.

(ip)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Komitet Obrony Klimatu
2019-12-04 06:16:49
Nie sypać soli!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ