Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Afery polickiej ciąg dalszy

Data publikacji: 2018-05-18 14:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Afery polickiej ciąg dalszy
 

Śledztwo jest wielowątkowe, a chodzi w nim między innymi o podejrzenie prania brudnych pieniędzy na kwotę przynajmniej 22 milionów złotych i nieprawidłowości w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „Police", dotyczące inwestycji spółki w Senegalu. W piątek CBA poinformowało o zatrzymaniu kolejnych pięciu osób w tej sprawie.

Agenci  Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie zatrzymali pięć osób w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w funkcjonowaniu Zakładów Chemicznych Police SA i zależnej od niej senegalskiej spółki – African Investment Group SA. W ubiegłym roku agenci zatrzymali 10 osób - w tym byłego prezesa, byłych członków zarządu i byłych dyrektorów Grupy Azoty ZCh Police oraz kooperujących biznesmenów. Zdaniem śledczych brali oni udział w  decyzjach, które wyrządziły szkodę wielkich rozmiarów w majątku Zakładów. Szczeciński sąd jednak nie zastosował wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Tym razem chodzi m.in. o decyzję o zakupie firmy, która miała zajmować się eksploatacją kopalni odkrywkowej fosforytów w Senegalu, wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach ZCh Police, przestępstw przeciwko istotnym polskim interesom gospodarczym oraz utrudniania postępowania karnego.

- Zatrzymani to adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, aplikant adwokacki z warszawskiej kancelarii doradztwa podatkowego świadczącej usługi z zakresu tzw. optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych. Kancelaria funkcjonuje w ramach grupy doradczej będącej członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych. Piątym zatrzymanym przez CBA  jest prezes spółki świadczącej usługi na rzecz ZCh Police. Adwokat, radca prawny i prezes spółki usłyszeli zarzuty udzielenia pomocy w wyrządzeniu spółce African Innvestment Group SA szkody majątkowej w wysokości 6 milionów dolarów tj. ponad 22 milionów złotych. Zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy – legalizacji korzyści osiągniętych w wyniku przestępstwa w kwocie  blisko pół miliona dolarów przedstawiono adwokatowi i prezesowi spółki - informuje Piotr Kaczorek z CBA.

Dodaje, że po przeszukania warszawskiej siedziby firmy doradczej ustalono, że jej pracownicy  usuwali dokumentację oraz elektroniczne nośniki informacji, aby uniemożliwić ich zabezpieczenie.

- Dlatego też adwokatowi przedstawiono również zarzuty dotyczące utrudniania prowadzenia śledztwa oraz ukrywania dokumentów, a także nakłaniania do składania fałszywych zeznań. Zarzuty utrudniania prowadzonego śledztwa usłyszało również dwóch spośród pozostałych podejrzanych: aplikant adwokacki oraz doradca podatkowy - wyjaśnia Kaczorek.

Decyzją szczecińskiego Sądu Rejonowego adwokat - partner zarządzający w spółce  doradztwa podatkowego został tymczasowo aresztowany. Wobec trzech zatrzymanych  prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, zakazu udzielania porad prawnych i świadczenia usług z zakresu doradztwa  podatkowego.

Zatrzymanym grozi od 5 do 10 lat pozbawienia wolności.

- Spółka nie ma żadnych innych informacji poza tymi, które przekazało mediom CBA. Dlatego nie komentujemy tej sprawy - powiedział Kurierowi Szczecińskiemu” Paweł Piwowarczyk z Biura Public Relations Grupy Azoty ZCh „Police”.

(mos, dar)

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Feliks Dzierzynski
2018-05-18 21:39:23
Dajcie mi nazwisko a winę znajdziemy e w podręcznym katalogu nowej cywilizacji/dobrej zmiany/
As
2018-05-18 20:43:22
Ot i co sztuczne afery nakrecenie tematów upodlenie ludzi. No banda kretynow piszących i rozpisujacych się w sprawie afer dziennikarzy posiadających informacje i tworzących historię bez podstaw patrz gmyz
Jan
2018-05-18 15:22:33
I tak powstaja tzw. "elity" ,biznesmeni I "wybitni" tuzy polskiej gospodarki brylujac w eleganckich restauracjach Szczecina.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ